Tabağınızda deneyimin lezzeti

1972' de temelleri atılan Beyti Et Lokantası, 10 yıllık titiz bir çalışmanın ardından 1983'te konuklarını ağırlamaya başladı. Osmanlı ve Türk motiflerini göreceğiniz heybetli binasıyla tam anlamıyla tarihi bugüne taşıyan Beyti Et, geçmişi, deneyimi ve yemek dünyasına kazandırdıklarıyla bugünün en büyüklerinden.

14 Ağustos 2014 13:15
Tabağınızda deneyimin lezzeti
Beyti Et Lokantası'nın saihibi Beyti Güler'in babası, 1940'lı yıllarda geçimini bakkalcılık ve fırıncılıkla sağlarken, 1945'te Küçükçekmece'de, kendilerine ait, 4 masa 16 sandalyeli küçük bir lokanta kuruyor. Zorlu savaş yıllarına rağmen, Beyti Bey ve babası, çalışkanlığı ve azmi elden bırakmayarak bu küçük lokantayı 200 sandalyelik ''Beyti Güler Et Lokantası' haline getirmeyi başarıyorlar.

1945'ten beri bu sektörde olan Beyti Güler, babasıyla birlikte kurduğu bu mirası daha da büyütüyor ve 1972'de temelleri atılan Beyti Et Lokantası, 10 yıllık titiz bir çalışmanın ardından 1983'te konuklarını ağırlamaya başlıyor.


Türk et kültürünün mihenk taşlarından biri olarak kabul edilen Beyti Güler, 1948 - 1950'li yıllarda, dana ve sığır etinin de ızgara yapılıp yenilebileceğini öğretiyor.


Bu dönüm noktasından sonra hiç durmadan büyüyen Beyti Et Lokantası, bugün Florya'da, 3000 metrekarelik 3 katlı binası, 8’inde her an hizmet verilebilen 10 salon, 3 teras ve 5 mutfağıyla, siz lezzet severleri bekliyor.


Tabağınızda deneyim lezzetinin tuzu da olsun isterseniz Beyti Et Lokantası'nda yemek yemelisiniz.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Beyti Et Lokantası , restoran

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz