Suşi ile dünya sosyetesini doyuran Türk

Londra'da yaşayan ve daha önce bir çok sektörde girişimleri bulunan Türk iş adamı Erkan Kahyazade, Buckingham Sarayı karşısında açtığı suşi restoranı Kouzu ile dünya sosyetesinin tüm gözlerini üstüne çekmeyi başardı.

07 Mart 2016 12:25
Suşi ile dünya sosyetesini doyuran Türk
Türk bir girişimci olarak, Londra'da açılan kebap ve döner restoranlarından sıkılan Erkan Kahyazade, yeni girişimi ile kraliyet aileleri, politikacılar, Hollywood yıldızları ve dünya sosyetesinin dikkatini çekmeyi başardı.


Restoranlarda bulaşık yıkıyormuş

İngiltere'nin en gözde suşi mekanlarınından birini kuran Strategy Group Yönetim Kurulu Başkası Erkan Kahyazade Yunanistan'da doğup İzmir'de büyümüş ve 2000 yılında Avrupa Birliği eğitim bursu ile İngiltere'ye okumaya gitmiş. Girişimlik tutkusu lise yıllarından beri devam eden Kahyazade, daha önce kumaş pazarlamacılığı, bilgi teknolojileri, sigorta gibi bir çok farklı sektörde işler yapmış. Öğrencilik yıllarından İngiltere'de yaşamın pahalı olduğunu fark eden Kahyazade, restoranlarda bulaşık yıkıyor, Soho'da bisikletle turist gezdiriyor ve düşük ücretlerle mankenlik yapıyormuş.

Her mevsimin bir meyvesi olduğuna inanan ve her insanın da yapmak istediği işte başarılı olabileceğine inandığı için inancını kaybetmeyen Kahyazade, şuanda Kouzo isimli Japon restoranı ile İngiltere'de başarısını kanıtlamış durumda.


Dünyanın en prestijli suşi yarışması Global Sushi Challange'da İngiiltere birincisi olan Kouzo'nun başarıları da saymakla bitmiyor. 2016 Michelin Guide tarafından tavsiye edilen Kouzo'nun ayrıca Sake ve Sommelier yarışmasında da birinciliği bulunuyor.


Hedef dünya genelinden şubeleşmek!

İş adamı ve girişimci olan Kahyazade, Kouzu'nun şubelerini de açmayı düşünüyor. Önümüzdeki yıllarda Dubai ve New York'a şube açmak istiyorlar, fakat ilk aşamada İstanbul'a Kouzu'yu getirmek istiyor.


Kısaca Kouzu..

Buckingham Sarayı karşısından bulunan Kouzu 3 katlı ve 80 kişilik oturma kapasitesine sahip. En alt katta private dining alanı bulunan restoranda şefin özel bir masası bulunuyor ve burada toplam yedi kişi ağırlayabiliyorlar. Toplamda 30 kişilik bir ekibi olan restoranın kurucu şefi ise Kyoichi Kai. Restoran Japon-Fransız mutfağı karışımı konsepti ile hizmet veriyor.


İngilizce, Arapça, Yunanca, Boşnakça ve Türkçe bilen iş adamı Erkan Kahyazade hayatı basit yaşamayı seviyor. Hiçbir zaman arabası olmadığını ve araba satın almayı düşünmediğini söylene Kahyazade, toplu taşıma ve taksi kullanmayı tercih ediyor. Genç girişimcinin aynı zamanda sosyal medyaya da bir ilgisi bulunmuyor..
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz