Sortie'nin yükselişi

Trend Gurmesi Özlem Sucu'nun Eksen Group Yönetim Kurulu Başkanı Varol Kaynar ile yaptığı röportaj;

25 Haziran 2014 10:56
Sortie'nin yükselişi
Sortie'de bu yaz eğlenceseverleri neler bekliyor?

Sortie bu sene daha önceki senelerde de olduğu gibi yaz sezonuna heyecanla hazırlandı. Mekanımızı neredeyse tamamen yeniledik, geçen seneden farklı olarak yeni markalar ve konseptlerle işbirlikleri yaptık, kapımızdaki kontrollerimizi her zamankinden daha titizlikle yapıyoruz, personelimiz, servisimiz, yemeklerimiz, güvenliğimizle komple kusursuz bir hizmet vermek, bizim mekanımızda eğlenen herkesin, geccenin sonunda mutlu, memnun, keyifli bir gecce geçirmiş olarak ayrılması tek amacımız. Biz eğlence sektöründeki tüm mekanlarımızda, gelen müşterimizi tek geccelik misafir olarak görmeyiz, o yüzden hizmette ve serviste devamlılık ve müşteri memnuniyeti esastır. Kısaca Sortie'de çok kaliteli ve keyifli bir yaz geçireceğiz.


Yeni konseptinizden bahseder misiniz?

Bu sene Sortie'nin konsepti, ilhamını the Great Gatsby filminden aldı, 1920'lerde eğlencenin ve lüksün yükselişini simgeleyen ve dünyada da trend olan the Great Gatsby, Sortie'nin dekoruna gold, siyah ve beyaz renklerin hakimiyeti ile uyarlandı. Beyaz deri localarımız, o dönemin ihtişamını yansıtan kristal avizemiz, siyah mermer kaplamalar, art deco desenler, büyük yapraklı yeşil bitkiler ve yerlerde, duvarlarda gold baskılarla şık bir mekan olmasını tasarladık.


Sortie'nin içinde hangi mekanlar var?

Sortie'nin içinde bu sene, yazlık yerinde hizmet verecek olan Dünya mutfağı ağırlıklı Sortie Restaurant, zengin çeşitli mezeleriyle şık bir meyhane olan Kalamata, İspanyol Tapas'ını fine dining yorumlarla sunan Poeta Leila Tapas&Wine, Brezilya mutfağından et çeşitleri ve ilginç sunumlarıyla AlCatraz, yılların deneyimli kebapçısı Bedri Usta, her sene bizimle olan Niwa'nın içinde hizmet verecek olan Uzakdoğu mutfağından lezzetleri ve suşileriyle Teppanyaki Alaturka ile Gazi-Bilal Ateş kardeşlerin alışılmamış bir balıkçı konseptiyle açtıkları ChefMezze bizimle olacak.

Sortie'nin diğer eğlence mekanlarından farkı ve misafirlerine sunduğu ayrıcalıklar neler?

Sortie son 2 seneden beri yaz-kış 12 ay açık konsepti ile hizmet veriyor, bu özelliğimiz ile zaten diğer mekanlardan ayrılıyoruz, buna ilaveten Boğazın kenarında muhteşem manzarasıyla en büyük yüzölçümüne sahip gecce klübü olma özelliğimizi de bizi ayrıştırıyor ama biz hizmetlerimizle de ayrışmak istiyoruz bu sebeple bu sene ücretsiz Boat Shuttle Service hizmeti vermeye başladık. Boğaz kıyısındaki tüm 5 yıldızlı otellerden gelen misafirlerimizi ve arzu eden münferit misafirlerimizi kendi teknemizle ücretsiz alıp Sortie'ye getiriyoruz.

Geçtiğimiz senelere göre farkınız?

Bu sene yenilenen dekorumuz ve yeni markalarımızla kalite çıtasını daha da yükselttiğimizi düşünüyorum, biz Eksen Group olarak her zaman daha iyisi için çalışmayı sürdürüyoruz.

Eksen Group olarak sektöre katkılarınız neler?

Eksen Group bünyesinde birçok markamız var, Nişantaşı'nda Cento per Cento, Salomanje, Akaretlerde Limoncello ve Kalamata, The Plaza Hotel roof katında yer alan Cento per Cento Plaza, Sky bar ve en yeni markamız Dünyaca ünlü Fransız Patisserie zinciri Fauchon. Biz sektöre katkımızı her geçen gün daha da gelişerek, sektöre ve bu sektörde çalışan insanlara yatırım yaparak sağlamaya çalışıyoruz. Bu sene sonuna kadar, içinde bazı yabancı markaların da yer alacağı, en az 3-4 yeni konsept daha gerçekleştirme hedefimiz var.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Varol Kaynar , eksen group , sortie , kulüp

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz