Şehrin yeni İtalyanı, La Paglia...

Bayrampaşa'nın göbeğinde açılan Titanic Business Bayrampaşa'nın içinde nefis bir İtalyan restoranı var dersek, ne dersiniz?

28 Şubat 2013 13:53
Şehrin yeni İtalyanı, La Paglia...
Titanic grubunun bünyesine yeni katılan Titanic Business Bayrampaşa’nın en üst katında yer alan La Paglia Nisan ayı başında açıldı. Mekanın mimarı Titanic Oteller zincirinin bir çok projesinde imzası olan Aslı Dayıoğlu. Mutfak şefi grubun aynı zamanda koordinatör aşçılığını da yapan Abdullah Özcan. Mekanın müdürü ise otelin Yiyecek&İçecek Müdürlüğünü yapan Atilla Ozan.


Atilla Ozan, 1995'ten beri turizm sektörünün içinde olan mutfak kökenli bir yiyecek içecek müdürü. Biz de gecce.com olarak Bayrampaşa'nın ortasında yer alan İtalyan restoranını yakından tanımak için La Paglia'nın yolunu tuttuk ve Atilla Ozan ile bir araya geldik...

Titanic Business Bayrampaşa ve La Paglia restoran daha çok kimlere hizmet veriyor?

Yaklaşık 1 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Ağırlıklı olarak şirketlere, toplantı gruplarına hizmet veren bir kurumuz.1'i balo salonu olmak üzere toplam 15 tane toplantı salonumuz var.

La Paglia sadece otel müşterilerine mi hizmet veriyor yoksa dışarıdan da müşteri alıyor musunuz?

La Paglia, Bayrampaşa lokasyonunda bulunuyor, bu bölgede irili ufaklı birçok şirket var. Bu şirketlerin misafirlerini ağırlayabilecekleri La Paglia ayarında bir restoran mevcut değil. Dolayısıyla La Paglia dışarıdan da misafir alıyor. Akşam 19:00'dan gecce 01:00'ye kadar hizmet veriyoruz, mutfağımız da gecce 23:00 e kadar açık.


Neden öğle servisiniz yok?

Açılış sürecinde ilk seneyi bu şekilde planladık. Daha sonraki dönem için yeniden planlama yapabiliriz. Ancak, otel bünyesinde öğle servisi yapan restoranlarımız mevcut. La Paglia ise daha üst düzey yemekler için tasarlanmış bir restoran. La Paglia lezzetlerini şu an için öğlen koşuşturmasına dahil etmek istemedik.

İtalyan mutfağının çok popüler olduğu bir dönemdeyiz, La Paglia da bu trend dolayısıyla mı açıldı?

Titanic grubunun Hasır restoranları adı altında Almanya'da restoran zinciri var. Zaten grubumuzun başlangıcı da bu restoranlar sayesinde oluştu. Almanya'daki Hasır restoranlarının zincir haline gelmesiyle restoranlarda bir çeşitlendirmeye gidilmiş ve yine Almanya'da Pascarella adında bir İtalyan restoranı açılmış. La Paglia'nın başlangıcı da bu restoran oldu. La Paglia italyanca 'hasır' anlamına geliyor.


La Paglia'nın mönüsü kimler tarafından belirleniyor?

Mönü oluşturmada bir kişi görevli değil, Titanic Business Bayrampaşa Yiyecek İçecek Müdürü olarak ben, Titanic Business Bayrampaşa ve La Paglia'nın şefi Mehmet Kayahan, tüm Titanic otellerinin mutfak koordinatörü Abdullah Özcan bir araya geliyoruz. Ortak fikirler ve denemeler sonucu mönümüz oluşturuluyor. Almanya'daki Pascarella Restoran'ın İtalyan şefinden de destek alıyoruz.

Mönüde bir konsept uygulanıyor mu?

Evet, mönümüz geleneksel İtalyan mutfağı ve evrim olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Geleneksel olan yemeklerde orjinal bölge reçeteleri bire bir uygulanıyor. Yani Floransa bölgesindeki anneler nasıl yemek pişiriyorsa biz de aynısını yapıyoruz. Evrimde ise İtalyan lezzetleri, şeflerimizin yorumlarıyla sunuluyor. Bir de bunun dışında Mart ayı itibariyle bölgesel haftalar yapacağız. 3'er aylık periyodlar ve 15 günlük süreler halinde Toscana, Piemonte, Sicilya ve Venedik'e özgü yemekler sunacağız.


Mutfak alışverişinde bizzat bulunuyor musunuz? Bu konuda nelere dikkat ediliyor?

Kaliteli bir yemeğin en önemli unsuru kaliteli malzemedir. Bu nedenle de alış veriş çok önemli. Satın alma bölümünüzün çok profesyonel ve araştırmacı olması gerekiyor. 1. kural taze, 1. sınıf ve günlük alış veriş yapmak. İyi yemek için bu şart. Ben de elbette bu aşamada görev alıyorum...


La Paglia otel dışına da çıkacak mı?

Şu an için böyle bir planlamamız yok. İlk hedefimiz La Paglia'yı Titanic bünyesinde yer alan tüm otellerimizin çatısında bir marka haline getirebilmek. Nisan ayında Titanic Deluxe Belek hizmete girecek. Burası devasa bir tesis olacak ve La Paglia burada da olacak.

Gamze AKSU
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz