Robin's Kitchen: Yemeklere mevsimleri yansıtan mutfak

Adını İngiltere’nin milli kuşu olarak bilinen tek eşli, koruyucu ve sahiplenici kuşu “European Robin’ den alan Robin’s Kitchen, şef restoranları zincirine katılarak, İstanbul’ un lezzet tutkunları arasında yerini aldı.

08 Haziran 2015 13:52
Robin's Kitchen: Yemeklere mevsimleri yansıtan mutfak
Hem kültürel, hem de çevresel faaliyetleri ile kendini yenileyen Galata bölgesinde, Galata Kulesi manzarasına hakim konumuyla, İstanbul’un geçmişi geleceğe taşımak isteyen en güzel yerine kurulmuş olan restoran, enternasyonel mutfak kültürü ile Türk mutfağını harmanlayan, modern ve yaratıcı bir yemek deneyimi sunuyor.

YEMEKLERE MEVSİMLERİ YANSITAN MUTFAK


Mutfağını bir sanat atölyesi olarak kullanan Şef Bilal Mert, Robin’s Kitchen’da sizi “iyi yemek” ile tanıştırıyor. Yaşadığımız tabiatı, adım adım tanımamıza fırsat veriyor.

Yerli ve taze malzemeler kullanılarak mevsimsel olarak değişen Alakart ve Şef’in Tadım Mönüsü, Şef Bilal Mert ve deneyimli ekibi ile rafine damaklara kusursuz lezzetleri tadabilecekleri bir ortam yaratıyor.

İstanbul’un gastronomik kültürüne bambaşka bir kapı açan Robin’s Kitchen’ın, denemekten kendinizi alamayacağınız mönüsünde klasikleşen türk lezzetleri “Yeni Anadolu Mutfağı” adı altında yeniden dönüşüme uğruyor. Enternasyonel mutfak dünya trendleri ile çeşitleniyor.


Mönüsü, mekan tasarımı ve enerjisiyle misafirine yalın ve sofistike bir ortam sunan Robin’s Kitchen’ın mevsimsellik ve yerel ürünlere dayanan menüsünde; Lagos Carpaccio’dan, Kuzu Antrikot’a, Meyveli Birleştirilmemiş Tart’tan Tereyağında Bonfile’ye kadar birçok spesiyal bulunuyor. Şef Bilal Mert’in önerileri arasında ise; Kuzu Kafes , Gold Bresoala gibi müdavimi olacağınız lezzetler yarışıyor.

Organik, mevsimsel, sağlıklı malzemenin, iyi yemeğin anahtarı olduğunu belirten Şef Bilal Mert, alışverişini köy köy dolaşıp tedarikçileri ilk elden tespit ederek yapıyor. Doğru malzemeyi tezgaha inmeden kapan şef, kalitesi yüksek tatları sergileme peşinde.


Yaşam Stili Olan Restoran

Yeditepe İngilizce İşletme mezunu olan Bilal Mert, okul bitince uyması gereken prosedürdeki işi değil hayal ettiği mesleği yapmak için Le Cordon Blue Aşcılık Okulu’na devam etti. Le Cordon Blue London School’dan mezun olan şef, yaşam gustosu, hayat tarzı ve felsefi duruşu ile Robin’s Kitchen’ı yarattı.

Robin’s Kitchen’da yemeğinize başlamadan önce, arada veya bitirdikten sonra tazelenmeniz için Şef imzalı sürpriz “tazeleyici”ler, menüde “hangi yemekle hangi şarap iyi gider” eşleştirme önerileri, yeni tatlara ve heyecanlara kapı açıyor. Bunun yanında; yemek öncesi ve bitiminde büyülü teras manzarası eşliğinde Şef’in özenle hazırlattığı kokteylleri deneyimlemek yeniden hayatın cazipliğini hissetmenizi sağlıyor.

Şef Bilal Mert’in, deneyimlerini ve yaratıcılığını aktardığı mekanda dinlediğiniz müzik, menü detayında olduğu gibi özenle seçilmiş bir play list’ten oluşuyor. İyi bir yemek sohbeti iyi bir müzik ile yapılandırılmalıdır diyen şef kaliteyi, lezzeti ve tutkuyu ruhunuza aşılıyor.

Tarihi Manzaranın Modern Tarzı


Hayranlık uyandıran İstanbul manzarasına karşı konumlanan Robin’s Kitchen’ın dekorasyonu, iç mimar ve aynı zamanda Robin’s Kitchen kurucu ortağı Yeşim Kozanlı imzasını taşıyor. Soft ve yalın çizgilerle bütünleşen dekor, aydınlık ve rahatlatıcı. Mekan; büyülü manzarası, misafirleri ve yemek sunumlarıyla çarpıcı olmayı başaran bir atmosfer sunuyor.

Robin’s Kitchen, 40 kişilik oturma kapasitesi, modernizm unsurlarının ön plana çıkarıldığı minimal dekorasyonu, yüksek ve açılır kapanır tavanıyla hafif ve ferah bir ortamda yeni tatlar deneyimlemenizi sağlıyor. Ayrıca mekan, özel davetleriniz için farklı mönü alternatifleri ve playlist sunumu öneriyor.

Robin’s Kitchen, ulaşılabilir lüks lezzete ev sahipliği yapıyor.

Klasikleşen şef restoranlarının aksine misafirlerine alakart menü sunan Robin’s Kitchen’da başlangıç, ana yemek ve tatlı seçeneklerinin ortalama kişi başı fiyatı 110 TL . Yemeğinizi şarap ile tamamlamak isterseniz, fiyat 155 TL.
Restoran, menüsünde yer alan “gıda alerjilerinizi belirtiniz” notu ile de sağlığınıza da önem verdiğini gösteriyor.
Robin’s Kitchen Pazartesi günleri hariç saat 18:00 – 02.00 arası hizmet vermektedir.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: robin's kitchen , bilal mert

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz