Restoranlarda yeni dönem ; Yeşil Nesil Restoran Hareketi …

Yeme-içme sektöründe bilinçli bir tüketim anlayışıyla gıda ve ambalaj atığını azaltmak, sertifikalı ve yerel gıda kullanmak, enerji verimliliğini sağlamak için yola çıkan ‘Yeşil Nesil Restoran Hareketi’, gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakmayı hedefliyor.

07 Ekim 2019 13:21
Restoranlarda yeni dönem ; Yeşil Nesil Restoran Hareketi …
WWF-Türkiye ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından, Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) ve Beşiktaş Belediyesi işbirliği, Unilever Food Solutions desteğiyle başlayan ‘Yeşil Nesil Restoran Hareketi’ne ilk katılan Kuruçeşme’de La Mancha restoran ‘Yeşil Nesil Restoran’ ünvanına sahip.

Yeni ve sürdürülebilir restorancılık anlayışını benimseyen restoranlar, WWF-Türkiye tarafından 95 ayrı kriter üzerinden sınıflandırılıyor. Restoranlar, enerji-su kullanımı, atık yönetimi, kirlilik ve kimyasal azaltımı gibi başlıklar altındaki kriterlere göre ‘Yeşil Nesil Restoran’ statüsüne hak kazanıyor.

Menüde mevsim ürünlerinin kullanılmasından garnitür seçimine, gıda atığından kompost (doğal gübre) ve enerji üretilmesine kadar uzanan çok kapsamlı uygulamaları olan projeyle restoran müşterilerinde de davranış değişikliği yaratılması hedefleniyor. Gerçekleştirdiğimiz her hareket doğada ayak izleri bırakmakta. Örneğin, bir restoran su servisinde sürahi kullansa yılda 10 bin ton plastik ve cam şişe atığını önleyebiliyor ya da gereksiz tabak değişimi yapmazsa 15 ton su tasarrufu sağlayabiliyor. Restoranlarda tabakları gereksiz değiştirmemek, şişe sular yerine sürahide su tercih etmek, masa örtüsü kullanmamak, paketli şeker kullanmamak gibi kendi başına oldukça küçük gözüken ama doğaya katkısı büyük olan bilinçli eylemlerle restorancılık daha çevreye dost bir hale geliyor.

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO'nun iyimser tahminlerine göre üretilen gıdanın üçte biri yenmeden önce ya kaybediliyor ya da israf ediliyor. Yılda 10 milyon kişinin açlıktan öldüğü dünyamızda, 1,3 milyar ton gıda çöpe gidiyor. İsraf oranı en yüksek endüstrilerden biri olan yemek endüstrisinde daha sürdürülebilir ve doğa dostu bir dönüşümü başlatmak için WWF , Boğaziçi Üniversitesi’yle ‘Yeşil Nesil Restorancılık’ programını başlatarak büyük bir değişime öncülük etti.

Bu proje ile bilinçli tüketim ve bilinçli tüketici bir araya gelerek yeme-içme sektöründe sürdürülebilir yaşam için bir adım attı.
Gıda atığı ve ambalaj atığı minimuma indirilmesi, atıkların geri dönüşümü ve enerji tasarrufları ile son tüketiciye geri dönüş sağlanması hedeflenmektedir.

Soul Group ailesi olarak diğer restoranlarımızda da benimsediğimiz ‘Yeşil Nesil Restoran Hareketi’ Umuyoruz ki tüm restoranların ve müşterilerin farkındalığı arttıkça ufak adımlar büyük kazanımlara dönüşecektir.

Yeşil Nesil Restoran Hareketi hakkında detaylı bilgi için:
WWWF-Türkiye: 0 212 528 20 30
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: yeşil , restaurant , haber

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz