Restoranlarda e-Adisyon dönemi

Koronavirüs salgının ardından lokanta, kafeterya, pastane gibi mekanlarda artık e-Adisyon dönemi başlıyor. Daha önce kağıt olarak kullanılan ve elle teması olan adisyonlar artık elektronik ortamda temassız olacak ve sonra bu e-Adisyon, e-Fatura'ya dönüşecek.

23 Temmuz 2020 13:52
Restoranlarda e-Adisyon dönemi
Koronavirüs salgının ardından lokanta, kafeterya, pastane gibi mekanlarda artık e-Adisyon dönemi başlıyor. Daha önce kağıt olarak kullanılan ve elle teması olan adisyonlar artık elektronik ortamda temassız olacak. Amaç koronavirüsün temas ile olası bulaşının önüne geçmek.

E-Adisyon belgesi mevcut kâğıt ortamındaki adisyon belgesi ile aynı hukuki niteliklere sahip olacak.VE sonra e-faturaya dönüşecek.

E- Adisyonda da Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen asgari bilgilerin yer alması gerekecek.

Belgede hizmet işletmesinin adı, soyadı veya unvanı, vergi dairesi gibi bilgiler yer alacak. Açılan her adisyon belgesinin, ödemenin alınması ile eşzamanlı olarak, elektronik ortamda e-adisyon belgesinin numarasının yer alacağı e-fatura ya da perakende satış fişine dönüştürülmesi zorunlu olacak.

Bu şimdilik bir tebliğ taslağı. E-Adisyona uygulamasına geçiş zorunluluğu Gelir İdaresi Başkanlığı'nca belirlenecek.
(Kaynak: cnnturk.com)
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Restoran

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz