Restoranlarda bilabedel ağırlanmak isteyenler yeme içme konusunda ahkam keser oldu!

Ziyade Fası'ın sahibi ve Türkiye’nin önde gelen yemek yazarlarından eğitmen-şef Özlem Mekik yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Mekik, "Restoranlarda bilabedel ağırlanmak isteyenler yeme içme konusunda ahkam keser oldu" Bu durumdan işletmeler de son derece rahatsız” diye konuştu.

30 Ağustos 2015 13:35
Restoranlarda bilabedel ağırlanmak isteyenler yeme içme konusunda ahkam keser oldu!
Mekik, çok ses getirecek açıklamalarını Planet Mutfak Tv’de yayınlanan Burçin Atılgan’ın sunduğu Mutfakta Star Var programında dile getirdi. Mekik, programda bir yandan portakallı sufle yaptı bir yandan da işletmelerin ve sektörün sorunlarına dikkat çekti.

Gurmelik bu değil!

Çok sayıda dergi ve gazetede yazarlık yapan, Lezzet Yazarları Derneği Başkanlığı’nı da yürüten Özlem Mekik, mekan ve lezzet yazarlığının pek çok kişinin iştahını kabarttığını belirterek şunları söyledi:

Son dönemde lezzet yazarlığı ve mekantanıtımı çok moda. Bu konuda hiçbir ehliyeti olmayanlar bir mekana gidip bilabedel yiyip içip sonra da gurme sıfatıyla ‘Beğenmedim’ diye eleştiri yazısı yazıyor. Peki neye göre! Kıstaslarınız neler? Sizin gidip eleştirdiğiniz 5 yıldızlı otellerde çalışan şeflerin çoğu Türkiye’yi yurt dışında başarıyla temsil ediyor. Pek çok eğitimden ve mücadeleden sonra o noktalara geliyor. Ama Türkiye’de maalesef bu iş de son derece suiistimal edildi. İşletmeler de çok rahatsız Bu durumdan işletmeler de son derece rahatsız. Ama onların da eli kolu bağlı. Haklarında kötü yazılan işletmeler bu tür yazılardan büyük zarar görüyor.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Özlem Mekik

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz