Ramazan Bingöl'den aşure tarifi

Lezzetleriyle büyüleyen Ramazan Bingöl'den harika bir aşure tarifi..

23 Ekim 2015 17:58
Ramazan Bingöl'den aşure tarifi
YEMEKLERİN ANASI: AŞURE

Her yemeğin mutlak bir hikâyesi vardır. Aşure de tıpkı diğerleri gibi hikâyesi olan yiyeceklerimizden. Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan Aşure,İnanışlarımıza göre yapmak, yemek ve özellikle de başkalarına dağıtmak, bereket dilemektir. Aşure pişirilen evlerde bir sene boyunca bolluk bereket olacağı, yoksulluk görülmeyeceği, yiyenlerin şifa bulacağına inanılır..

Aşure rivayetlerinden en çok bilineni Nuh Tufanı ile ilgili olanı. Tufanın sona erdiği, Muharrem ayının 10. günü sular çekilmiş ve gemi Cudi Dağı eteklerinde karaya oturmuştur. Müminler kurtuldukları için bir gün şükür orucu tutmuşlar ve ellerinde az miktarda kalan bütün erzakları birleştirip bir aşure çorbası yapmışlardır. Nihayetinde de oruçlarını aşureyle açmışlardır. Pişirilen bu aş öyle bereketlenmiş ki, herkesin karnını doyurmaya yetmiştir.

Saraylı Aşure

Helvacıların nezaretinde, aşçılar ve kiler ağası tarafından saray mutfağında yapılan bu aşurenin içinde, göbek miskinden razaki üzümüne, mısır hurmasından yerli kırması çam fıstığına, Konya'nın kuş üzümünden Sibirya tereyağına kadar, birbirinden çeşitli malzemeler kullanılmıştır. Bu aşurenin bildiğimiz aşureden en büyük farkı, süzme ve sütlü olmasıdır.

Evlerde ise evin en yaşlı olanı aşure kazanını Yasin-i Şerif okuyarak karıştırır, kazanın ağzını kalaylı bir tepsi, onun üstünü de beyaz bir örtü ile örterdi. Aşure yenilirken de salâvat getirilirdi.

SARAY AŞURESİ

Malzemeler (5-6 Kişilik)
800 gr su-300 gr aşurelik buğday
150 gr toz şeker-1 yemek kaşığı gülsuyu -5 gr misk
100 gr kuş üzümü -30 gr fındık içi
30 gr fıstık-30 gr badem

YAPILIŞI:

Buğdayı bir gece öncesinden yıkayıp ıslatın. Ertesi gün buğdayı yıkayıp tencereye koyun ve üzerine suyu ilave edip kaynatın.Kaynayınca üzerinde biriken köpüğü alın ve buğdayların pişmesini bekleyin. Buğday piştikten sonra süzgeçten geçirin. Süzülmüş buğdayı ocağa koyup içine kuş üzümü ve şeker ilave edip bir taşım kaynatın. Misk ile gül suyunu ezip süzme aşurenin içine karıştırın. Kâselere sıcak olarak aşureyi dökün ve üzerine badem, fındık ve fıstık serperek süsleyin. Soğuk olarak servis edin.

Tadımız, tuzumuz baki olsun..

Ramazan Bingöl hakkında detaylı bilgi ve iletişim için tıklayın.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: ramazan bingöl , aşure ,

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz