NAR, Portakal Kabuğu Reçeli Üretiyor!

Nar Gourmet

15 Nisan 2013 12:06
NAR, Portakal Kabuğu Reçeli Üretiyor!
Portakal antik devirde masumiyet ve doğurganlığın simgesi olmuş. Ölümlülerin en hızlısı Atlanta, kim kendisini geçebilirse o erkekle evleneceğini açıklamış.


Milanion'un Atlanta'ya hayranlığını bilen tanrıça Afrodit , ona birkaç portakal vermiş.O da yarış sırasında portakalları düşürünce ,yaşamı boyunca bu meyveyi hiç görmemiş olan Atlanta'nın şaşkınlığından faydalanıp bir anda galip gelivermiş. NAR, C vitamini deposu bu meyveyi Mersin'den alıyor ve özenle işleyerek sunuyor. Portakal kabuğu C vitamini kadar lif ve potasyum deposu. NAR'ın nitelikli kalın kabuğu için tercih ettiği ve yetiştirilmesini desteklediği Yafa Portakalı bir kültür değeri. NAR'ın portakal kabuğu reçelini ister kahvaltıda yiyin, ister yemek sonrası lor peyniri,dondurma, kaymak ve sütlü tatlılarla...

NAR, Mersin'den tam mevsiminde seçtiği Yafa Portakalı'nı hiçbir katkı maddesi, kıvam arttırıcı kullanmadan, bakır tencerelerde yalnızca beyaz pancar şekeriylekaynatıyor. NAR'ın "anne reçeli" tadı da buradan geliyor. Tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretilen reçelimizde sadece meyve, su ve beyaz pancar şekeri bulunuyor.

Portakal Çeşnili Zeytinyağı


Portakal çeşnili natürel sızma zeytinyağımızla mideyi rahatlatan bir çeşni sunuyoruz. Ete en yakışan lezzetlerden biridir portakal. Et yemeklerinizi güvece geçirmeden portakallı zeytinyağıyla kızartmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağlı kerevizi ve enginarı da bu çeşniyle zenginleştirmek ayrı bir lezzet ortaya çıkarıyor, onunla pişirilen keklere ise doyum olmuyor.

NAR, meyveyi elle topladığı zeytinle beraber işleyerek benzersiz bir lezzet çeşitliliği sunuyor. Aroma ya da renklendirici gibi katkı maddeleri eklemeden,tamamen doğal olarak sofralarınıza getiriyor.

Şubat ve Mart Ayı Etkinlikleri


YESAM Sevgililer Günü'nde ''Çikolata Seminerine'' ev sahipliği yaptı.

14 Şubat 2013 tarihinde, yeme içme kültürü kitapları yazarı Deniz Gürsoy tarafından "Aşkın İlacı Çikolata" konulu seminer gerçekleştirildi. Çikolatanın tarihçesinin, kullanım alanlarının ve insan sağlığı için faydalarının konu alındığı seminerden sonra katılımcılar çikolata ile yapılan lezzetlerden tatma imkanı buldular.

"Anadolu Zeytinleri Semineri" YESAM'da yapıldı.


21 Şubat 2013 tarihinde YESAM Türkiye'nin Bölgesel Yemek Kültürleri Seminer programında Gazeteci-Mutfak Araştırmacısı Nedim Atilla tarafından sunulan "Anadolu Zeytinleri" adlı seminerde Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen 20'nin üzerinde çeşit zeytin tanıtıldı. Ayrıca katılımcılar, zeytin hasadı şenlikleri sırasında yenilen bir yemek olan zeytin aşının da tadına bakma imkanı buldular.

YESAM'da "Enginarlı Kuzu Eti Yemeği" semineri yapıldı.

28 Şubat 2013 tarihinde YESAM Türkiye'nin Bölgesel Yemek Kültürleri Seminer programında Gazeteci-Mutfak Araştırmacısı Nedim Atilla tarafından sunulan "Enginarlı Kuzu Eti Yemeği" adlı seminerde geleneksel bahar lezzetlerinden olan enginar ve kuzu eti ele alındı. Seminerde Haliç Üniversitesi Aşçılık bölümü öğrencileri ve T.C. İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu Aşçılık bölümü öğrencilerini ağırladık.

"Pastırma Deyip Geçmeyin" semineri YESAM'da gerçekleştirildi.

YESAM "Pastırma Deyip Geçmeyin" seminerine ev sahipliği yaptı.6 Mart 2013 tarihinde YESAM Türkiye'nin Bölgesel Yemek Kültürleri Seminer programında yemek kültürü kitapları yazarı Prof. Dr. Artun Ünsal, pastırma üzerine bir seminer verdi. Seminere Kastamonu'da geleneksel usulde pastırma üreticiliği yapan Karaosmanoğlu ailesi de katıldı. Pastırmanın tarihçesi ve yapılışı ile ilgili geniş bilgi verilen seminere ilgi büyüktü.Balkanlar'dan zorunlu göçün 100. yıl dönümünde "Arnavut Mutfağı" semineri YESAM'da yapıldı.

"Arnavut Mutfağı Semineri''YESAM'da verildi.


20 Mart 2013 tarihinde YESAM Türkiye'nin Bölgesel Yemek Kültürleri Seminer programında Gazeteci-Mutfak Araştırmacısı Nedim Atilla tarafından sunulan "Rumeli'den III Arnavut Mutfağı" adlı seminerde, Anadolu'ya yemek kültürleri ile zenginlik katan Arnavutların tarihçesi ve yemekleri ele alındı.

Ayın meyvesi; Yafa Portakalı


Yafa portakalı tatlı, çok az sayıda çekirdeği bulunan farklı bir aromaya sahip bir portakal türüdür. İsmini İsraildeki Yafa yerleşim bölgesinden alan bu meyve, ocak ayının ortasında veya şubat ayının başlarında olgunlaşır, kabuğu kalındır ve pürüzlüden hafif pürüzlüye kadar değişiklik gösterir. Kolay soyulur. Pastalarda, kurabiyelerde ve aroma vermesi için salatalarda kullanılır.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Nar , yesam , yafa portakalı

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz