Müthiş bir lezzet durağı Savor

Levent'ten Maslak'a doğru giderken Kanyon'un tam karşısında Savor'u göreceksiniz. Beni dinleyin, yolu bir kenara bırakın, Savor lezzetlerini deneyin...

11 Aralık 2012 11:21
Müthiş bir lezzet durağı Savor
Seycan AKSU

Ocakbaşı denince aklımıza hep erkek muhabbeti, rakı ve puslu bir ortam gelirdi eskiden. Ancak yeme-içme sektöründeki gelişmeler ile birlikte bu klişe çoktan rafa kaldırıldı. Levent’te Büyükdere Caddesi üstünde faliyete giren Savor Restoran'da onlardan biri.

Modern ocakbaşı konseptinde hizmet veren Savor'un girişinde öncelikle durakladım. "Sanırım yanlış geldim burası kebapçı olamaz" diyerek içeri girdiğimde ise yüksek cam tavan, açılır kapanır cam duvarlar gibi detayları barındıran sıradışı bir mimari ile karşılaştım. Az sonra ise mekanın ortaklarından Erdal Çoban tarafından karşılandım. Aslında farklı bir sektörde kariyer yapmış olan Erdal Bey, bir anda 'kebap' sektörüne girmeye karar vermiş ve Savor bugünkü halini almış....


Erdal Bey'in de onayıyla "Kadın gibi mekan" tanımlaması yaptığım Savor, bu tanımın hakkını veriyor. Çünkü iş kulelerinin arasına gizlenmiş olan Savor'un gündüz ve gecce mönüleri ve ziyaretçileri apayrı. Gündüz daha yoğun ama bir o kadar da yalın, gecce ise ışıl ışıl!

"Neden iki farklı mönü?" diye sorduğumuzda Erdal Bey'in cevabı gayet net:
"İnsanlar öğle saatlerinde dar bir zaman aralığında yemek yemeye geliyorlar. Doğal olarak hızlı servis bekliyorlar. Ama hem hız, hem keyif hem de lezzet bir arada olmaz. Mutlaka bir tanesi eksik kalır. Biz lezzetlerimizi kusursuz bir şekilde servis etmek istiyoruz. Bu nedenle iki araya bir dereye sıkıştıramayacağımız yemeklerimizi akşama saklıyoruz"


İlk başta müşteriyi zorlama gibi görünse de gerçekten mantıklı bir durum aslında. Nitekim birçok restoran artık 'Buisiness Mönü' ile öğle yemeği servisi veriyor..

Savor'un şarap kavı da oldukça geniş. Hani yazının başında da söylediğim gibi, sıradışı ocakbaşı anlayışını unutun! Belki çok şaşıracaksınız ama gününe denk geldiyseniz Savor'da Bourdeux şarabının kadehini 9 TL'ye içebilirsiniz. Hem de şık bir kadehte.. (Malum mönüsüne 'bulunsun' mantığıyla şarap ekleyen restoranların en büyük sorunu sunum)


Gelelim Savor'un geccesine... Ocakbaşı kültürünün olmazsa olmazı olan 'yavaş servis' Savor'da 'Sıra kebap' ismiyle hayata geçmiş. Siz arkadaşlarınızla kurulup içkinizi yudumlarken etleriniz sizin istediğiniz sıralamaya göre yavaş yavaş servis ediliyor. Yani ne rakınızın buzu eriyor, ne de etiniz buz gibi oluyor.... Fonda hafif bir müzik ve cam tavan da bir araya gelince keyif kaçınılmaz oluyor.


Savor beni çok güzel ağırladı, tüm lezzetlerin tadına baktım, fıstıklı kebabı unutamadım. Gaziantepliler kızmasın ama, İmam Çağdaş ile kapışır, benden söylemesi...
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Savor

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz