Mutfakta Sanat ve Felsefe!

İsmi 'Yaş üzüm tanesinden' gelen ve bir 'Şef restaurantı' olarak nitelendirilebilecek Gile Restaurant'ın mutfağında felsefe var!

14 Ağustos 2014 16:04
Mutfakta Sanat ve Felsefe!
Tarzlarını 'Avangarde Türk Mutfağı' olarak nitelendiren şefler Üryan Doğmuş ve Cihan Kıpçak, Sıraselviler'de açtıkları Gile ile isimlerinden sıkça söz ettiriyorlar. Mutfağı sıradan bir yemek deneyiminden, felsefe ve sanata dokunmuş bir sanata çeviren şefler, sizlere yemek kültürünün değişik sınırları olabileceğini gösteriyor.


Gelişime açık bir mutfak olmak ve sadece bu toprakların lezzetlerini kullanarak yaratıcı fikirlerle yeni bir şey üretmek felsefeleri; yani, köklerinin olduğu bu toprakların malzemelerinden, çocuklukların da hafızalarına yer etmiş tatlardan, kokulardan vazgeçmeden; kısacası en iyi bildiklerini kullanarak, misafirlerine bambaşka gastronomik dünyaların kapılarını açmak... Bu şekilde Türk Mutfağı'nın zenginliğini yansıtabileceklerini düşünen şefler, servislerinde ise seramik sanatçısı Mehmet Kutlu’nun Gile için tasarladığı özel tabakları ile yapılıyor.


Estetik ve naif bir atmosferde yemeğinizi yiyebileceğiniz Gile Restaurant Türkiye ve dünyadan özenle seçilmiş şarapları kavında bulunduruyor. Turasan’ın Kapadokya’da Argos bağlarının Kalecik Karası ve Syrah şaraplarıyla işlediği 2010 ve 2011 şaraplarının İstanbul’da tek bulunduğu yer de, Gile Restaurant.

Sanatın yanındalığı ile dikkat çeken restaurantın duvarlarını ise Arkın Allen’ın tabloları süslüyor. Gile Rastaurant sadece karnınızın değil ruhunuzun da doyacağı sayılı yerlerden. Bu yüzden rotasına bir kere Gile Rstaurant'ı alanın bir daha buradan vazgeçebileceğini sanmıyoruz.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Gile Restaurant

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz