Mistik lezzetler Kiva Han’da..

Kiva pek çok açıdan şaşırtıcı bir restoran. Doğal aurası etkileyici mutfak kültürü baştan çıkarıcı bir yapıya ev sahipliği yapan şık bir mekan.. Tüm Anadolu yemeklerinin olduğu benzersiz bir restoran..

28 Aralık 2013 15:00
Mistik lezzetler Kiva Han’da..
Galata, adıyla ünlü tarihi ile köklü bir muhittir İstanbul’da.. Hele civarındaki mekanlar yok mu, ayrı bir hava ve neşe katarlar caddelere, sokaklara.. Mutlaka bu topraklarda yaşamış kültürlere ait izler bulursunuz. kaldırımlarda..Tabii yemeklerine ait lezzetleri de sunan mekânlar çokçadır.. Ne de olsa Avrupa’ya açılış yeridir Galata…Kiva Lokantası da tam Galata Kulesi’ni önüne almış yıllara meydan okurcasına sapasağlam duran köklü binanın hemen girişine kurulmuş bir restaurant..


Kiva Han‘ın yaratıcısı, Lacivert ve Hayal Kahvesi işletmelerinden, tanınan bir isim olan Önder Köse, Doğuş Holding’le birleşerek bu işletmeyi sürdürmektedir. İşletmesi ise, Yasin Düzenli'ye ait.. Kurumsal bir şirket olan Kiva Han Ankara Next Alışveriş Merkezi’nde de yeni şubesini açtı.

Kiva Han‘ın mekan tasarımını, daha önce Safran ve Lacivert gibi popüler mekanlara da imzasını atan Huşber Akyürek yapmış. Adeta sadelikten yana olan bu mekanda huzur bulmamak imkansız. Modern bir mekan burası. Galata Meydanı’nın sayılı tarihi eserlerinden biri.. İç tasarımında, geleneksel ile çağdaş malzemelerin birleşmesinden oluştuduğunu gördüm. İnsanı her havaya sokabilen, bir yapı.. İç mekan tasarımında öne çıkan üç önemli figür var; bunlar Konya’daki ünlü Selçuklu Sarayı Kubadabad’ın duvarlarını süsleyen bir dizi yıldız ve büyük boyutlarda cam üzerine sanatçılar tarafından birebir uygulanan bir şaheser.. Kiva Han‘ın kurumsal temsili için ise elinde kutsal meyve narı tutan figür seçilmiş. Anadolu halk kültüründe bereketin simgesi olan nar, Kiva Han’ın da simgesi olmuş böylece..

Kiva Han şerbetleri ile de ünlüdür. Anadolu’nun yöresel 10 bitkisinden oluşan 3 çeşit şerbet vardır. Bunlar; demir hindi şerbeti, yeşil şifa şerbeti ve kuşburnu şerbetidir. Bu şerbetler aç karına içildiğinde ise şifa yapıyor.


Anadolu Halk Mutfakları; sadeliğin, sırların, mistik lezzetlerin, emeğin ve yaratıcılığın ürünüdür her zaman.. Galata Kiva bu temel felsefenin izini sürmekte ve sır lezzetlerin bilinirliğini arttırmayı hedefe koymuş bile.. Anadolu Halk Mutfakları, sizi büyüleyen derinliği içinde gözünüzü, gönlünüzü açan 10 bin yıllık sır lezzetleri ile keşfedilmeyi bekleyen büyük bir hazine bana kalırsa..

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Kiva

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz