Michelin yıldızlı Şef "Olivier Pistre" Shangri-La Bosphorus'ta...

Shangri-La Bosphorus, İstanbul'da Michelin Yıldızlı restoranların başarılı ismi Pistre ile büyülü bir lezzet yolculuğu...

04 Mart 2015 09:50
Michelin yıldızlı Şef "Olivier Pistre" Shangri-La Bosphorus'ta...
Uzun zamandır Michelin yıldızlı restoranlarda görev yapan Şef Olivier Pistre, 2015 yılında Shangri-La Bosphorus, Istanbul ailesine katıldı. Asya kültürünü Türk misafirperverliğiyle harmanlayarak misafirlerine eşsiz deneyimler sunan Shangri-La Bosphorus, Istanbul, yeni Executive Şefi Olivier Pistre ile misafirlerini büyülü bir lezzet yolculuğuna çıkaracak.


Dünya mutfağından sunduğu gurme lezzetler ile Ist Too, açıldığı günden beri şehri egzotik Kanton mutfağı ile buluşturan Shang Palace ve çay saatlerini keyifli bir ritüele dönüştüren Lobby Lounge’ı bünyesinde bulunduran Shangri-La Bosphorus, Istanbul, Michelin yıldızlı restoranlarda görev yapmış olan Fransa’nın ünlü şeflerinden Olivier Pistre ile farklı kültürlerin yemeklerini ve dünya mutfağının olmazsa olmazlarını misafirlerine sunmaya hazırlanıyor.

Fransa Mazamet’ten pasta, çikolata ve şekerleme şefliği derecesiyle mezun olduktan sonra profesyonel aşçılık hayatına başlayan Pistre, 10 yıl boyunca Fransız gastronomisi ve dünya mutfakları üzerinde kendi tarzı ve yorumunu katarak çalıştı. Birbirinden değişik tatlara imzasını atan Pistre, sunduğu farklı lezzetler sayesinde Michelin yıldızlı birçok restoranda görev aldı.

Shangri-La Bosphorus, Istanbul’dan önce Shangri-La Hotel Paris’te kariyerini sürdüren Pistre, 4 yıl boyunca ExecutiveSous Şef olarak çalıştıktan sonra otelin Executive Şefliğine yükseldi. Olivier Pistre, 1995 yılında Le Richelieu Fransa’da profesyonel aşçılık hayatına başladı. 1997 yılına kadar Les Pyrénées’de aşçı yardımcısı göreviyle çalışan Pistre, 1997 -1998 yılları arasında MichelChabran ve Le Pastel’de çalıştı. 1998 – 2000 yılların Daise Toulous ve Cannes’de Executi ve Sous Şef olarak görev aldıktan sonra Le Pastel restoranlarında istasyon şefi olarak çalışmaya devam etti.


Oliver Pistre, 2000 yılında şef yardımcısı olarak Fransa’nın Hendaye bölgesinde bulunan Bidaossa Restaurant’a geçtikten sonra Roscoff bölgesindeki Le Gulf Stream’de 2001 yılına kadar şef yardımcılığı görevine devam etti.

Pistre, merakı, yeteneği ve cesareti sayesinde 2002 yılında La Martre’de yer alan Château de Taulane Restaurant’da ikinci şefliğe yükseldikten sonra Monaco’da bulunan Le Point Rouge’a transfer olarak, 2002 – 2004 yılları arasında burada Fransa’nın En İyi Aşçısı Ödülünü alan Şef A. Schieb ile birlikte çalıştı. OliverPistre, başarılı aşçılık hayatına 2004 – 2009 yılları arasında ise Eze Village’in en iyi restoranlarından biri olan La Chèvred'Or’deiki Michelin yıldızlı Şef P. Labbé’ın yanında Executi ve Sous Şef pozisyonunda devam etti.


Şef Olivier Pistre, yeni görevinde İstanbul’dan aldığı ilhamla eşsiz lezzetler sunacak...

Shangri-La’nın Uzak Doğu ihtişamına sahip otantik kültürü ve lüks ambiyansında çalışıyor olmanın yaratıcılığına katkıda bulunduğunu belirten Olivier Pistre, 2015 yılı itibari ile Shangri-La Bosphorus, Istanbul’da bambaşka lezzetlere imza atarak, misafirlerine eşsiz deneyimler yaşatmayı hedefliyor. Ayrıca Boğaz’ın hemen kıyısındaki bir otelde çalışmanın verdiği huzur ve mutluluk ile birlikte Pistre, 2015 yılının kendisi ve Shangri-La Bosphorus, Istanbul için başarılarla dolu bir yıl olacağını dile getirdi.

Misafirlerini yeni tatlarla tanıştırmaktan büyük keyif alan Pistre, Shangri-La Bosphorus, Istanbul’da yerli ve yabancı pek çok misafiri,Akdeniz mutfağından, Güneydoğu Asya mutfağına uzanan tüm dünya lezzetleriyle uzak diyarlarda leziz gezintilere çıkartacak.

SHANGRI-LA BOSPHORUS ile ilgili detaylı bilgi ve iletişim için tıklayınız...
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Shangri-La Bosphorus

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz