Meslek kıskançlığı yapmadan geçen 100 koca yıl....

Türk mutfağının benzersiz lezzetlerinin başında gelen Antep mutfağının özgün tatlarını, 1912 yılından bu yana ustalığı ile birleştiren Develi, 100. yaşını doldurdu.

28 Aralık 2012 13:10
Meslek kıskançlığı yapmadan geçen 100 koca yıl....
Seycan AKSU

1912 yılında Gaziantep’te ilk şubesini açan Develi, 1966 yılında Arif Develi tarafından İstanbul’a taşınmış ve efsaneleşen Samatya şubesiyle tekrardan hayat bulmuş. 2012 yılında 7 şubeye ulaşan Develi, Samatya, Etiler, Kalamış, Kalamış Balık, Ataşehir ve Eminönü Baklava’nın ardından son olarak Florya şubesini hizmete açtı.


Gaziantep’te 30 metrekarelik bir lokantada 3 kişi ile başlayan bu maceranın 18 bin metrekarelik alana ve 800 çalışana ulaşması elbette çok önemli bir ayrıntı.


Ancak her şey bir yana, Arif Develi'nin oğlu Nuri Develi ile yaptığım görüşmede dikkatimi en çok 'babaya olan derin sevgi, bağlılık ve ondan alınan terbiye ile rakiplere karşı takınılan saygı' çekti...

'Biz meslek kıskancı değiliz' diyerek söze başlayan Nuri Develi, Develi'nin son olarak geldiği noktayı şöyle tanımlıyor, “Develi Ataşehir’i açtığımızda, burası Avrupa’nın en büyük restoranlarından bir tanesi oldu. Hala öyle mi bilmiyorum. 7 bin metrekare kapalı alanda, 1500 kişiye aynı anda hizmet veriyoruz. 8 milyon dolar yatırım yaptık. İçinde kendi gıda laboratuvarını, otoparkını, Develi corner’ı, Develi Baklava’yı barındıran, restoranın ötesinde bir tesis olarak ortaya çıkardık. Ardından Florya için kolları sıvadık.


Develi Florya, 5 dönüm arazi üzerine kurulmuş, bir restoran için devasa sayılabilecek ölçülerde bir tesis. Restoran aynı anda 2 bin kişiye hizmet verebiliyor. Mekanın yaz mevsimi için de 1000 kişilik bahçesi bulunuyor.

Atalarımızdan aldığımız mirası ve özdeğerlerimizi hiç kaybetmeden bugünlere geldik. İstanbul’da 7 şubemizi hizmete sunduk. Tüm şubeler için bugüne kadar toplam 30 milyon USD’lık yatırım yaptık. Toplam 18.000 m2’lik alanımızda, yılda 850.000 kişiye hizmet veriyoruz. Yıllık yaklaşık 35 milyon ile 40 milyon TL’lik ciroya ulaşıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde yine İstanbul’da 1 veya 2 şube daha açmayı planlıyoruz”


Develi bugün 3. ve 4. kuşaklar tarafından yönetiliyor. Şu an hayatta olan baba Arif Develi, mesleğe 6 yaşında başlamış, oğullarını da işin mutfağından yetiştirmiş. Ağabeyi Ali Develi ile birlikte çalışan Nuri Develi, aynı zamanda bu işin eğitimini de almış. 'Patronluk' müessesesini de asla kabul etmeyen Nuri bey, çalışanlarıyla sürekli olarak bir arada ve "Biz onlardan biriyiz ve personelimizle bir yere geldik. Personelimiz bizim aynamızdır. Personel eğitimi bizde süreklidir. Yüz yıllık gelenekçi ama yenilikten geri kalmayan yeni yüzyıla da sağlam adımlarla giren yenilikçi bir firmayız” diyor.


Develi'nin fiyatları da tahmin edilenin aksine çok uygun. Bire aile müessesi olarak, aileleri düşünmüşler ve fiyatları ulaşılabilir tutmuşlar... Butik olmaktan çok genele hitap ediyor ve büyük porsiyonlarıyla kimseyi doymadan evine göndermiyor! Benim tavsiyem, klasikleşmiş Develi lezzetlerini mutlaka denemeniz yönünde...
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz