"Mesaj gönder, dönerin gelsin!"

Global Restoran yatırımları Genel Müdürü Bahar Özürün, müşteri hizmetleri ve deneyimi zirvesinde, messenger üzerinden başlattıkları sipariş sistemini anlattı.

08 Mayıs 2017 09:54
"Mesaj gönder, dönerin gelsin!"
Global Restoran Yatırımları A.Ş. Genel Müdürü Bahar Özürün, 5. Müşteri Hizmetleri ve Deneyimi Zirvesi’nde KasapDöner’in Facebook Messenger üzerinden başlattığı sipariş sistemini anlattı.

Hilton Bosphorus’ta düzenlenen 5. Müşteri Hizmetleri ve Deneyimi Zirvesi’nde konuşan Global Restoran Yatırımları Genel Müdürü Bahar Özürün, katılımcılara KasapDöner markaları ile Facebook messenger üzerinden başlattıkları sipariş sistemini anlattı.

Döner’e teknoloji getirdik diyen Özürün, ‘Artık dönerinizi yazışarak, en yakın şubeye direkt ulaşarak, ayağınıza kadar getirtebilirsiniz’ dedi.

2010 yılında I-pad’in ilk kez dünyada tanıtıldığını, 2011 yılında ise KasapDöner markasının ilk şubesi Üsküdar’ın masalarında I-pad’lerin bulunduğunun altını çizen Özürün, ‘’KasapDöner olarak teknolojiyi seviyoruz. Yaptığımız inovatif uygulamalarla da çağa hızlı ayak uyduran bir döner markasıyız. Uygulamasına başladığımız Facebook messenger’dan sipariş verme sistemi ile de bir ilke imza atmanın gururunu yaşıyoruz’’ diye konuştu.
Özürün, mobil kullanımının giderek yaygınlaştığını ve insanların artık her şeyi telefonları ile çözmeye başladığını belirterek, ‘’Anlık mesajlaşma uygulamaları da mobil kullanımında çok büyük bir yer tutuyor. Hem bu trendleri yakından takip ettiğimiz için, hem de misafirlerimize her kanaldan ulaşılabilir olup memnuniyetlerini artırmak için bu projeyi başlattık. Chatbot kullanımı ise yeni nesil müşteri ilişkilerinin temelini oluşturuyor ve giderek yaygınlaşıyor. 2020 yılında dünyada markaların %80’ininin chatbot kullanacağı öngörülüyor’ dedi.


Özürün katılımcılara sistemin nasıl işlediğini de anlattı:
"Facebook’a bilgisayardan ya da mobilden girip KasapDöner sayfasını açan kullanıcı, buradaki “Mesaj Gönder” butonuna tıklayarak Facebook Messenger’de KasapDöner’in sohbet botuyla yazışmaya başlıyor. Seçimini KasapDöner’e yazan kullanıcının siparişi, adres bilgisine göre, herhangi bir yönlendirmeye veya özel uygulamaya ihtiyaç duymaksızın, en yakın KasapDöner şubesine ulaşıyor. Sistem, doğrudan Facebook Messenger’e girilerek de kullanılabiliyor."
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz