Matbah Restaurant'ta Mevlevi Somadı

742. Şeb-i Aruz münasebetiyle 7-30 Aralık 2015 tarihleri arasında 2.si düzenlenecek ve Mevlevi sofrasının en seçkin örneklerinin yer aldığı Mevlevi Somadı Etkinliği sizleri bekliyor..

08 Aralık 2015 10:55
Matbah Restaurant'ta Mevlevi Somadı
“Hamdım, piştim, yandım”

Divan-ıKebir 5: S.69 - Beyit:815

“HUUUU SOMATA SALAAAA”

Büyük İslam âlimi Mevlâna'nın eserlerinde verdiği reçeteler, bugün Konya mutfağının hala önemli bir parçası...
Ünlü İslam düşünürü Mevlâna, hayat felsefesini açıklarken sembollerinin çoğunu doğadan seçmiştir. Gıdalar da bu semboller arasındadır. Mevlâna'nın, ilahi aşk şiirlerini toplayan Divan-ı Kebir adl ıeserinde geçen "Hamdım, piştim, yandım" sözü, buna bir örnek. Ünlüâlimin, tasavvuf ile ilgili bilgilerin yanısıra sunduğu yemek reçeteleri de, kendi çağının yemek kültüründen bizlere sunduğu birer hediye...


AŞÇIYA SAYGI

Sufizm, yani tasavvuf öğretisinde 'mutfak' çok önemli bir yer tutar. Dervişlerin eğitimlerine başladıklarıyerdir burası. Amaç, sadece yemek pişirmeyi değil, aynızamanda doğanın olağanüstüçabalarla insanlığa sunmuşolduğu yiyeceklere karşısaygıduymayıöğrenmektir. Yiyeceklerin en verimli, en uygun şekilde kullanımına ve tüketimine büyük önem verilir, işte bu yüzden, aşçılık Mevlâna zamanında en çok itibar edilen meslekti; hatta ruhani anlamda bir makamdı. Mevleviler, yüce yaratıcının sunmuşolduğu nimetleri büyük hünerle pişirdikleri ve kulların beslenmesine aracılık ettikleri için aşçılara büyük saygıgöstermişlerdir. Bu hürmetin en büyük ispatı, Mevlâna'nın çok sevdiği aşçısıAteş-baz Veli (ateşle oynayan ermişkişi) öldüğünde, onun adına bir türbe yapılmasıdır. Dünyada adına türbe inşa edilen belki de tek aşçıolan Ateş-baz Veli'nin hazretleridir.


HER LOKMA İÇİN ŞÜKÜR

“Somat" (sofra) adabına da büyük önem veren sufiler, günde iki kez yemek yerler. Öğlen ve akşam... Sofrayıcan' lar (mürid) hazırlar. Tuz, yemeklerde törensel ifade taşır. Yemek onunla başlar, onunla biter. Hazırlıklar bitince, yemeğin yenmesine gelir sıra. KazancıDede, kazanın kapağınıaçınca, can’ lar kazanıocaktan alırlar. KazancıDede'nin duasıile yemek daveti duyurulur. Elleri önde bağlıduran sufiler, kapıya gelince başlarınıeğerek selamlaşır ve sofraya geçerler. Şeyhin katılımıve duasıile yemeğe başlanır. Yemek esnasında kesinlikle konuşulmaz. Mevlevilerde yemek faaliyeti adeta bir ibadet halidir; yemek yerken kendilerine nasip olan lokmalar için devamlışükrederler. Yemeğe topluca başlandığıgibi topluca bitirilir.

Osmanlı-Saray Mutfak sanatını yaşatan Matbah Restaurant özenle seçilmiş ve aslına uygun olarak hazırlanmış Mevlevi Mutfağının eşsiz ve zengin lezzetlerini;BİR MEVLEVİ SOMADI menüsü ile misafirlerini bekliyor.


Mevlevi Mutfağının özel lezzetleri arasında bulunan Gül Şerbeti - Sirkencübin Şerbeti, gibi en özel tatlar ile;

*TutmaçÇorbası
*Şiş Kebabı
*Gül Yapraklı Marul Salatası
*Mevlevi Pilavı (Hassaten Lokma)
*Pekmezli Ayva Yemeği
seçeneklerinin bulunduğu Mevlevi Mutfağının sofrasının vazgeçilmez tadı, Badem Helvası da yine menüde yer alanlardan.


Matbah Restaurant, Yüzyıllar boyu Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapan tarihi yarımada da “BURAM BURAM TARİH KOKAN AMBİYANSI” ile 7-30 aralık Mevlana’yı anma boyunca birbirinden özel tatlarını siz değerli konuklarının beğenisine, şık ve modern bir servis ile sunuyor.


Matbah Restaurant hakkında detaylı bilgi ve iletişim için tıklayın.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz