Matbah Restaurant'ta Fetih menüsü!

Tarihi Yarımada'da Osmanlı ruhu ile bütünleşmiş, Saray Mutfağı yemeklerini en eski kaynaklarıyla araştırıp harmanlayarak günümüze uyarlayan Matbah Restaurant Osmanlıca "mutfak" anlamına geliyor. Bizans’ın ve Osmanlı’nın ihtişamını yansıtan Ayasofya Müzesi’nin ve Sultanahmet Camii’nin yanında yer alan ve Matbah Restaurant’in şefi Kadir Yılmaz, çeşitli tarihi kayıtlardan yararlanılarak menüyü oluşturuyor.

03 Mayıs 2016 17:20
Matbah Restaurant'ta Fetih menüsü!
Matbah Restoran Osmanlı Saray Mutfağının lezzetleri ile çok özel bir menü hazırladı. İstanbul’un fetih yıldönümü nedeniyle oluşturulan menüde, Fatih Sultan Mehmet’in sofrasından çok özel yemekler yer alıyor. Matbah Restaurant'ta Fetih Haftası yemek menüsü 15 Mayis - 5 Haziran arasında sunulacak menüde Osmanlı dönemine ait 33 çeşit yemek bulunuyor…Fatih Sultan Mehmet’in sevdiği ve Matbah Restaurant’ın günümüze taşıdığı özel yemeklerden deneyimlediklerimizden bazıları; Nar Taneli Badem Çorbası 16TL, tadının aşureye benzediğini söyleyebilirim. Erik soslu kuzu gerdan 18TL, kırmızı pancar turşusu 13TL, humus 14TL, altın nohutlu pilav 40TL, kaz kebabı 61TL, kavun dolması 48TL, tatlı olarak, badem helvası 16TL ve helatiye 14TL.

Şimdi muhteşem Fetih yemeklerinden birkaç tanesinden bahsedelim.


Kavun Dolması; Şüphesiz en farklı olan yemeklerden biri kuzu ve dana eti zırhla çekilerek içerisine soğan, kuş üzümü, dolmalık fıstık, tarçın ve çeşitli baharatlar ekleniyor küçük kavunlar fırında pişirildikten sonra tereyağında sotelenerek sunuluyor.Tadı oldukça lezzetli kabun ile bir yemeğin buluşucağını ve bu kadar lezzetli olacağını tahmin etmem zor olurdu .Osmanlı döneminde sünnet düğünlerinde şölen yemeği olarak sunuluyormuş.Kaz Kebabı - Yufka bohçası içerisinde pilav ve özel sosla sunulan kaz eti bulunuyor.En beğendiklerim arasında yer aldı.12 saat pişirildikten sonra kendi kemiklerinden çıkan sos ile servis ediliyor.Altın Nohutlu Pilav; Fatih Sultan Mehmet misafirlerini sarayda ağırlarken rencide olmasınlar diye pilavın üstüne altın koyarlarmış Matbah restoranda düşünceli davranarak bu geleneği yaşatmak adına Osmanlı’nın 1839-1848 tarihlerine ait Abdülmecit imzalı paraları pilavların üzerine koyarak servis yapıyor.Yemeklerin yanında Osmanlı’nın her derda deva içeçeklerinden şerbetlerle de damaklarımız tatlandı…
Bu ve diğer Fetih yemeklerini yemek, tarihle buluşmak için tarihleri not alın ve Matbah Restoran’ı ziyaret etmeyi unutmayın.

Matbah Restaurant  
Adres: Cankurtaran Mh., Caferiye Sk. No:2, 34400
Telefon:(0212) 514 6151
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Matbah

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz