Lükste Demokrasi'yi Zeliha Şener anlattı

Şimdi neye lüks diyoruz? 10 yıl önce lüks dediklerimiz hala lüks mü, Yeni lüks nedir? Değişen ve demokratikleşen lüks kavramını Mey İçki Pazarlama Müdürü Zeliha Şener anlattı.

20 Nisan 2013 11:30
Lükste Demokrasi'yi Zeliha Şener anlattı
Eskiden pahalı olduğu için ulaşılmayan şey lükstü. Şimdilerdeyse lüksün tanımı değiyor. Gösterişiyle bağıran markalar yerine, rafineliğiyle adeta ulaşılmaz olan, özel bir deneyim sunan ve keyif veren şey lüks olarak algılanıyor. Değişen lüks kavramını, lüks seven kitlelere hitap eden biriyle, Mey İçki Pazarlama Müdürü Zeliha Şener'le konuştuk. Tabii konu eğlence trendlerine ve moda olacak kokteyllere de geldi.

Klasik lüks, ulaşılabilir lüks ve yeni lüks arasındaki farklar nedir?
Klasik lüks, bir geçmişi olan ve kendine özel deneyim yaratandır. Bu markaların ürünleri doğdukları ülkelerde eski tekniklerle üretilir. Ulaşılabilir lüksse, eskiden fiyat olarak tüketicilere ulaşılmaz gelen markaların, daha geniş kitleler için ulaşılabilir olması. Burada en önemli etkenler, kredi kartına taksitlendirmenin yaygınlaşması ve internet teknolojisinin ürünlere erişimi kolaylaştırması. Teknolojik innovasyonlar, lüks markaların daha fazla tüketiciyle buluşmasını sağladı. Yeni lüksteyse ürünlerin bir geçmişi olması gerekmiyor ama son teknolojiyle yaratılıp tüketicilere yeni bir deneyim sunmalılar. Tek başına ürüne sahip olmak yeterli değil, önemli olan hayatınıza kattığı keyif ve size hissettirdikleri...

Daha kolay ulaşılabilmesi lüksü lüks olmaktan çıkarmadı mı?
Lüks lüks olmaktan çıkmadı. Kendi içinde büyüdü. Eskiden tek bir sınıfa hitap ederken şimdi hitap ettiği sınıflar oluştu. Küreselleşme bütün dünyada sınırları ortadan kaldırırken artık her türlü ürün, her yerde bulunur hale geldi. Geniş bir yelpazede tüketiciler ürünleri deneyimledikçe, ürünlerde ve serviste farlılıklar oluştu. "Limited edition", yeni lüks ve klasik lüks kavramları tüketici ihtiyaçları doğrultusunda oluşan bir süreç. Kısaca lükste daha demokratik bir dönem başladı.

'GENÇLER DENEYİM PEŞİNDE'

Hangisi daha makbul?
Zevkler ve renklerin kişinin beğenisine bağlı olması gibi, lüksün her segmentinin de kendine göre özelliği ve yarattığı deneyim var. Yeni lüks kavramı özellikle genç nesilde çok popüler... Gençler, özel deneyim sunan, duygularına ve sezgilerine hitap eden ürün ya da hizmeti tercih ediyor.

Yani gösteriş değil esas olan...
Gösterişin aksine, kendilerine ait özel bir deneyimin parçası olmak istiyorlar. Böylelikle hiyerarşiden uzak, çok daha dinamik, akıcı ve spontan ama özel bir yaşam tarzına sahip oluyorlar.

'KARATI DEĞİL STİLİ ÖNEMLİ'

Günümüz insanı yeni lüksü nasıl yaşıyor?
Yeni lükste artık nitelikten çok nicelik önem taşıyor. Bir pırlantanın kaç karat olduğu değil nasıl bir stile sahip olduğu önemli. Yeni lüks anlayışında haz önem kazanıyor. Çünkü yeni lükste tüketici sadece o markayı değil, o markanın temsil ettiği dünyayı ve fikri de satın alıyor.

Sosyal yaşamda yeni lüks...
Metropollerde bu kadar yoğun tempolu bir hayat içerisinde her gün değişen isimleriyle popüler mekânları görmek, kokteylleri deneyimlemek, yeni tasarım yaklaşımlarını gözlemlemek istiyoruz. Ve buradaki popülarite artık orada yaşadığınız deneyime bağımlı olarak gelişiyor. Mesela en güzel yemeği yediğiniz yer, şehrin en şık restoranı olmayabiliyor veya en güzel kokteyli içtiğiniz yer ismi olmayan, sadece arkadaşlarınızın bildiği, kulaktan kulağa söylenen bir yer olabiliyor. Önemli olan bulunduğunuz mekân değil, en lezzetli kokteyli tüketmek, en güzel akşam yemeğini deneyimlemek. Markalar artık damağımızda bıraktığı tada veya orada bulunmanın bize hissettirdiklerine göre bir değer kazanıyor.

'SAAT SAAT EĞLENCE'

Eğlence sektöründe trendler neler?
Öğlence sektörü saat saat farklı segmentlere ayrılıyor artık. İş çıkışı, yemek öncesi mekânlar, yemek sonrası ve gece yarısından sonra açılanlar... Alternatif çok ve insanlar evlerinde de çok eğleniyor. Ev partileri çok popüler. Sosyal paylaşım sitelerinde birkaç saat içinde organize olup toplanabiliyorlar. Bu da bir lüks.

Bir de kokteyller var.
Son 5 yıldır trend bu yönde. Votkayla beraber her şeyi karıştırıp içebilirsiniz. Özgün bir şey yaratmak insanların hoşuna gidiyor. Bu, gustolarını göstermek gibi bir şey. Bununla birlikte votka bardakları ve sunum şekilleri de değişiyor. Tasarımcılar votkaya özel bardak tasarlıyor artık. İçki dediğiniz şey modayla, tasarımla yakın.

Nasıl bir ilişki var aralarında?
Eğer o sene fuşya trendse pembe içkiler ortaya çıkıyor. Tasarımcılar ona uygun şişe ve bardak tasarlıyor. Çünkü tüketici kendi yaşam stiline uygun tasarım objeleri istiyor. Masadaki bardakta bile kendi tarzını görmek istiyor. Aysun ÖZ KAŞİ / HT CUMARTESİ

Bu yılın kokteyli

Apple bite

5 cl. votka
10 cl. elma suyu
10 cl. limonata ve buz

Ballı kokteyl

1 çay kaşığı karakovan balı
2 çeyrek dilim lime
5 cl. votka
Lime bal ile birlikte ezilerek sulandırılır, üzerine votka eklenir. On the rocks kadehte bol buzla servis edilir.

Dağ kekikli kokteyl

1cl. vermut
6cl. votka
Taze dağ kekiği
Buzlu yayvan kadehte servis edilir.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Zeliha Şener

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz