Koronavirüs salgınının ardından "açık büfe" tarih mi olacak?

Koronavirüs salgının ortadan kalkmasının ardından turizmde pek çok değişikliğin yaşanacağını söyleyen uzmanlar, insanların kalabalık ortamlardan ve açık büfe gibi uygulamalardan uzak duracağı görüşünde birleşiyor. Eğer uzmanlar hakı çıkarsa açık büfe tarihe karışacak gibi gözüküyor.

15 Nisan 2020 13:41
Koronavirüs salgınının ardından "açık büfe" tarih mi olacak?
Koronavirüs salgınının ardından pek çok şeyin değişeceği yönünde iddialar bir süredir konuşuluyor. Bu değişimden nasibini alacak sektörlerden birinin de Turizm Sektörü olacağı söyleniyor. Uzmanlar, özellikle 'açık büfe' gibi uygulamaların artık tarih olacağı görüşünde birleşiyor. Turistlerin artık kalabalık ortamları tercih etmeyeceğini söyleyen uzmanlar, açık büfenin de eskisi gibi ilgi görmeyeceği konusunda görüş belirtiyor.

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü (World Tourism Forum Institute) Başkanı Bulut Bağcı, insanların, küresel salgın gibi durumlarda travma yaşadığını, salgınların etkisinden uzun süre çıkamadığını söyledi ve corona virüsün de insanlarda seyahat ve benzeri konulardan korkmasına yol açtığını anlattı.

Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini söyleyen Bağcı, yıllık ekonomik büyüklüğü 1,7 trilyon dolar olan sektörün bu yılki kaybının en az 1 trilyon dolar olacağını bildirdi. Salgın sonrası turizmde bazı alışkanlıkların değişeceğini, eskiye dönüşün vakit alacağını, zamanla birçok farklı uygulamanın hayata geçeceğini dile getiren Bağcı, turistlerin ilk anlamda teması en aza indireceğini söyledi.

Bağcı, "Artık insanlar tatile gitmek için turizm sezonlarının en kalabalık dönemlerini tercih etmeyecek. Daha sakin dönemlerde ve daha az kişiyle tatile gidilecek. Önceden eş, dost, arkadaşlarla toplu şekilde gidilen tatiller yerini çekirdek aileye bırakacak" diye konuştu.


"AÇIK BÜFELER CAZİBESİNİ KAYBEDECEK!"

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Başkanı Bağcı, turistlerin yeme-içme alışkanlığında da ciddi değişiklikler yaşanacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdiye kadar açık büfelerin yer aldığı her şey dahil konsepti Türkiye'nin öne çıktığı turizm şekliydi. Onlarca, hatta yüzlerce turistin sıraya girdiği, herkesin aynı kepçe veya aparatlarla yemekleri, salataları, tatlıları aldığı açık büfeler artık tercih edilmeyecek. O karpuzdan heykellerin, onlarca çeşit tatlının, çorbanın, yemeğin veya salatanın yer aldığı açık büfeler cazibesini kaybedecek."

Bulut Bağcı, Türkiye'de 2018'de açıklanan rakamlara göre bir yılda israf edilen gıda miktarının 26 milyon ton olduğunu, bunun parasal karşılığının 214 milyar liraya tekabül ettiğini söyledi. Bu rakamın aradan geçen süreçte en az 250 milyar liraya ulaşmış olacağını dile getiren Bağcı, "Açık büfeler aynı zamanda çok ciddi bir israf kaynağıdır. Açık büfelerin zamanla kaybolmasıyla ciddi bir israfın da önüne geçilecek." dedi.


"AÇIK BÜFENİN KESİNLİKLE TERCİH EDİLMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM!"

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin ise konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

"Hijyen ve gıda güvenliği her şeyden önce gelir. Koronavirüs salgınıyla birlikte hangi uygulamaların değişeceğini, hangi değişikliklerin kalıcı olacağını şu aşamada kestirebilmek çok zor ama açık büfenin kesinlikle tercih edilmeyeceğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra iş yapma yöntemlerinde bazı değişiklikler yaşanması gayet doğal bir gelişme olacak. 'Her şey dahil' uygulaması da tam olarak kalkmasa da olası değişimlerden payını alacaktır."
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Açık büfe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz