Kiva Şeb-i Arûs şenliklerine özel mönüsü ile Mevlâna'yı anıyor

Açıldığı günden bu yana, ‘Anadolu halk mutfaklarında pişen, unutulmaya yüz tutmuş yemekleri araştırmak, özüne sadık kalarak pişirmek ve sunmak’ misyonuyla çalışan Kiva, her yıl Aralık ayında Mevlâna Celâleddin-i Rûmi’nin anısına düzenlenen Şeb-i Arûs Şenlikleri kapsamında Mevlevi yemeklerinden oluşan özel bir mönü sunuyor.

06 Aralık 2014 09:16
Kiva Şeb-i Arûs şenliklerine özel mönüsü ile Mevlâna'yı anıyor
Anadolu mutfaklarının zenginliğini ve kültürünü kendine has yorumu ile sunan, KİVA, 07-17 Aralık tarihleri arasında özel hazırladığı “Mevlevi Yemekleri” ile Şeb-i Arûs Şenliklerini kutlayacak.

13. yüzyıldan itibaren şekillenen Selçuklu mutfağının bütün incelikleri, KİVA’da kurulacak sofralarda, yani Mevlevilikteki adıyla SOMAT’larda yaşanacak. Bu anlamlı haftaya özel hazırlanan mönüde başlangıçlarda bal, pekmez ve küflü peynir sunulurken, içleri ısıtan “Bamya ve Tandır Çorbası”nın ardından servis edilen ara sıcaklarda, “Pekmezli Havuç”, “Kereviz Kalyesi”, “Kereviz Dolması”, “Etli Börek” ve “Sirken-i Cubin” yer alıyor. “Kestaneli Bulgur Pilavı” ya da “Tirit ile servis edilen Furun Kebabı” ana yemek olarak sunuluyor. Bu lezzetlerin yanı sıra tandır ekmeği ve yufka da sofraya tat katıyor. Birbirinden leziz yemeklerin ardından gelen “Un Helvası” ve “Kadayıf” ise mönüyü taçlandırıyor.

Geçmiş günleri bugüne taşıyan ve kişi başı 40 TL olan bu özel mönü, Ankara, Galata ve Kanyon Kiva’larda sunuluyor.


KİVA MEVLEVİ YEMEKLERİ MÖNÜSÜ

Yufka, Tandır Ekmeği

Bal, Pekmez, Küflü Peynir

Bamya Çorbası / Tandır Çorbası

Pekmezli Havuç

Kereviz Kalyesi / Kereviz Dolması

Etli Börek

Sirken-i Cubin

Furun Kebabı ve Kestaneli Bulgur Pilavı / Tirit

Un Helvası / Kadayıf


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz