Kenan Erçetingöz'ün 'en'ler listesi!

Kenan Erçetingöz, bugün İzzet Çapa'nın Hürriyet Gazetesi'nin Kelebek ekindeki köşesine konuk oldu. Şehrin 'en' mekanlarını merak eden İzzet Çapa, Evliya Çelebi’nin ‘güncel gurme versiyonu’ dediği Kenan Erçetingöz'e 'en'lerini sordu.

01 Mart 2016 11:11
Kenan Erçetingöz'ün 'en'ler listesi!
İşte İzzet Çapa'nın bugünkü yazısı...

Dile kolay, gazeteciliğe 38 senesini vermiş biri Kenan Erçetingöz...

Bu zaman zarfında magazin dünyasının kilometre taşlarından biri olmasına rağmen, hayatı dibine kadar yaşamayı da hiç ihmal etmedi. Evliya Çelebi’nin ‘güncel gurme versiyonu’ gibi adamı karşımda bulunca, yükselen Top ON ve alçalan Tap’ON mekanları sormadan edemedim.

İşte Erçetingöz’ün ‘nevi şahsına münhasır’ kategorilerle şehrin ‘en’ler listesi...

PapermoonVazgeçilmezim... ‘Olmazsa olmazlarım listesi’nde birinciliği hiçbir zaman başkasına kaptırmadı. Lezzeti ve kalitesinden asla ödün vermeyen, tam bir şehir kulübü...

SunsetMayıs’ta 22. yılını kutlayacak olan Sunset, duruşunu, tarzını, ortamını, lezzetlerini hiç bozmayıp; kendini sürekli yeniledi. Eğlence için de ideal bir mekan olduğundan favorilerim arasında...

Lucca“Bebek’te deniz görmeyen yer iş yapmaz” diyenlere inat, 10 yılı geride bırakıp İstanbul’un en vazgeçilmez işletmelerinden biri haline geldi. Açıldığından beri zirvede kalmasının nedeni çizgisini hiç bozmaması...

SpagoSpago’nun, Hakkasan, Cipriani ve Spice Market gibi ülkemize gelip ‘avucunu yalayan’ markaların aksine kalıcı olacağından eminim. Müthiş İstanbul manzarası, ferah oturma düzeni, lezzetli menüsü listemde yer almasının en önemli nedenleri...

BeytiBeyti dedin mi bir duracaksın! Dünyada bu tarz mekanlar koruma altına alınıyor. Türkiye’nin restoran tarihinin en büyük figürlerinden biri hatta restoran müzesi... Yediğim her lokmanın bu kadar özenle hazırlandığına inandığım başka yer yok!

EscaleBar ve Fine Dining bölümleriyle her kesimden müşteriye hitap eden Escale, Kanyon’un en şık ve farklı konsepti... Dekorasyonun değişik salonlar şeklinde kurgulanması, insanların sıkılmasına izin vermeyen zekice bir hamle.

The GalliardYükselen ivmesinde en büyük pay, kendine özgü mutfağı ve cezbedici menüsü... Özellikle Kars kazı ve parmesan tekerinde risotto’yu şiddetle tavsiye ederim.

DragonOna sadece İstanbul’un ‘en iyi Çin restoranı’ demek haksızlık olur. Çünkü iddia ediyorum, bu kategorideki mekanlar arasında dünyanın en başarılılardan... Dekoru, değişmeyen lezzeti ve makul fiyat politikasıyla şehrin klasiklerinden...

SalomanjePozitif enerjisi ve birbirinden enfes tatlarıyla daha ilk günden beni tavlamayı başarmış, Nişantaşı’ndaki huzur köşem diyebileceğim sıcacık bir mekan...

Zuma


Deniz kenarından alışveriş merkezine taşınma operasyonunun ardından ‘gurme felaket tellallarının’ odağındaki mekan, onlara istediklerini vermedi. Hatta iyi ki İstinye’ye taşınmış bile diyebilirim.

TAP’ON (GÖZDEN DÜŞENLER)

Alancha
Füzyon mutfağı ve farklı sunumlarıyla Alaçatı’nın lezzet abidesiydi ama o rüzgarı İstanbul’a taşımayı başaramadı. Buralar Alancha’ya birkaç beden büyük geldi.

Corridor
Kuruçeşme’ye geçerken Nişantaşı’ndaki o salaş ruhu yanında getiremeyince havası değişti. Ee boşuna “Taş yerinde ağırdır” dememişler değil mi Corridor’cular?

Nopa
Yazın organize ettikleri cumartesi partilerinin ardından kış uykusuna yatmışçasına sessiz kalmaları popülaritelerini tamamen kaybetmelerine neden oldu. Burcu Esmersoy’un Instagram paylaşımları bile onları hayata geri döndürmeye yetmedi...

Sardunya
Karaköy bölgesinin ilk mekanı olmasına rağmen, semtin ritmine ayak uyduramadı! Trendleri, gençliği takip etmeden, “ben ne yaparsam tutar” kafasında ilerleyince olmuyor işte! Heyecanlandırmayan bir menüyle dünyanın en güzel manzarasına ve dekoruna sahip olsan bile iş yapamazsın!

Biber
Emre Ergani zamanında İstanbul’un en başarılı ve farklı barıyken, o gidince Biber kurtlandı, çürüğe çıktı. Geçmiş olsun!

Dipnot: Mekanların eski popülerliğini kaybetmesi beni her zaman üzmüştür. Ama mekancılık, havayla, civayla yapılamayacak, süreklilik isteyen çok zor bir iştir.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz