Kebap mı? Bayılırız!

Canınız her kebap yemek istediğinde gönül rahatlığıyla, büyük bir iştahla gidebileceğiniz İstanbul'daki en iyi kebapçılar karşınızda!

14 Haziran 2021 14:54
Kebap mı? Bayılırız!
Beyti


Beyti Kebabı, Türk mutfağının kuzu etinden yapılan ve yoğurtla servis edilen bir kebap türüdür. Adını Beyti restoranının kurucusu Beyti Güler'den almıştır. Beyti Güler, 1961'deki İsviçre seyahatinde Möller'in et yapma şeklinden etkilenerek bu kebabı üretmiştir.

Kalbur Et


Kalbur'un efsanevi lezzeti ''Kalbur Etli Kebap'' Kalbur Etli Kebap Kalbur Et'e özel bir lezzettir. Zırh kıymasının üzerine ince açılmış kuzunun sırt eti sarılır. Keşkeş soğanıyla servis edilir. Parça et ve kıymayı birlikte yeme şansı verir, çok da sevilir!

Adana Ocakbaşı Ataşehir


Şehrin en iyi kebabını yemeye hazır mısınız? Kendinizi Adana'da hissedeceğiniz tüm lezzetler İstanbul'da sizlerle! Aradığınız bütün çeşitler mevcut!

Grill Polonez


19. yüzyılda Rusya'da çok popüler olan Şaşlık, geleneksel olarak Kafkasya ve Orta Asya kökenli bir yemektir. Şaşlık kelimesinin ana kökeni ise ''Şişlik''tir. Şişe takılı marinasyonlu etler ve soğan ile hazırlanan bu çok özel lezzeti birde Grill Polonez'de deneyin!

Borsa Restaurant


İstanbulda kebap deyince akla Borsa gelir! Türk ve Osmanlı mutfağının en başarılı örneklerini tatmak için adresiniz, Kandilli Borsa Restaurant!

Sarı Restaurant


Adana Kebap Sarı'da anlam kazanır. Harika sunumları ve manzaralı konumunda keyifli bir akşam geçirmek isterseniz 0(212) 579 72 74
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz