Kaşıbeyaz'da Soğan Kebabı için geri sayım başladı..

Boğazın lezzet ustası Yeniköy Kaşıbeyaz Bosphorus, zengin Gaziantep Mutfağının farklı tatlarını lezzet severlerin beğenisine sunmaya devam ediyor. Gazianteplilerin kışın hastalıklardan korunmak için hazırladıkları soğan kebabını Yeniköy KaşıbeyazBosphorus’da tatmak için sayılı günler kaldı.

10 Aralık 2014 12:45
Kaşıbeyaz'da Soğan Kebabı için geri sayım başladı..
Güneydoğu mutfağının lezzet ustası Kaşıbeyaz, yarattığı sıcak ve modern atmosferle et ve kebap lezzetini İstanbul Boğazı’nda Yeniköy’e taşıdı. Mekan tasarımında Mimar Eren Yorulmazer imzasını taşıyan Yeniköy Kaşıbeyaz Boshprous, eşsiz boğaz manzarası ve denize sıfır konumuyla kebapta yeni yorumları ve farklı reçeteleriyle Yeniköy’de lezzet arayanlara ev sahipliği yapıyor.

Yeniköy Kaşıbeyaz Boshprous, müşterilerine sunduğu değişik tatlarla da farklı bir lezzet deneyimi yaşatıyor. İstanbulluları gerçek kebap lezzetiyle buluşturan ve boğazda yemek kültürünü değiştiren Yeniköy Kaşıbeyaz Bosphorus’da fıstıklı kebaptan tandıra, patlıcan kebabından dönere kadar birçok klasik lezzetin yanı sıra yenidünya kebabı, keme kebabı, sarımsak kebabı gibi mevsimsel kebaplar da lezzet severlerin beğenisine sunuluyor.

Kışın hastalıklara karşı vücut direncini arttırmak için kışlık soğandan yapılan soğan kebabı da bu mevsimsel lezzetlerden bir tanesi. Sadece ocak ayına kadar Yeniköy Kaşıbeyaz Bosphorus’ta tadılabilecek soğan kebabı, lezzetiyle damakları şenlendirirken sunumuyla da görsel bir şov yaratıyor. Zırh kıymasıyla yapılan soğan kebabında, nar ekşisiyle yapılan özel bir sos kullanılıyor. Bu özel lezzetin tadına Yeniköy Kaşıbeyaz Bosphorus’da bakmak için çok az bir zaman kaldı. Kaşıbeyaz’ın lezzet ustaları tarafından hazırlanan soğan kebabının fiyatı ise 41 TL.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Restoran , Kaşıbeyaz

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz