KARS KAZI TEKRAR İSTANBUL’DA

Kars ve Ardahanlılar ile yörenin kaz yemeklerinin ününü duyup ancak yemek olanağı bulamayan ya da son iki yıldır Misina’da tattıkları kazın lezzeti damaklarında kalan İstanbullular için bulunmaz bir fırsat; Kars, Ardahan kazı 5–15 Mart tarihleri arasında Kadıköy Dalyan Misina Restaurant’da İstanbullu yemek severlerle yeniden buluşuyor.

05 Mart 2010 13:23
KARS KAZI TEKRAR İSTANBUL’DA
Kars ve Ardahan bölgelerinin kış aylarındaki en önemli spesiyalitesi kaz yemeği. Bu kentlere kışın gidebilenler yedikleri kaz yemeklerini anlata anlata bitiremiyorlar, belirli özellikleri olan bu kazı İstanbul’a getirebilenler ise iyi pişiremedikleri için hayal kırıklığına uğruyorlar. Dalyan’daki Misina Restaurant’ın 5-15 Mart arasında düzenlediği “Kars Kazı” haftası, yemek severlerin bu özel lezzeti orijinal tarifine göre tatmasını sağlayacak.

Kars ve Ardahan yöresinde yaşayanlar için kaz, kış aylarının tek hayvansal protein kaynağı. Kışın ilk karı düştüğünde kesilip tuzla salamura edilerek açık havada 30–60 gün arasında kurutulan kazlar, kuru ve soğuk iklimde 12 ay bozulmadan, aynı lezzette saklanabiliyor. Ancak pişirilirken tuzunun mutlaka yöreye ait geleneksel yöntemlerle azaltılması gerekiyor.

Kadıköy Dalyan’daki Misina Balık Restaurant’ın Ardahanlı sahipleri ilk kez önceki yıl düzenledikleri Kars Kazı Haftası’nın gördüğü ilgi üzerine, bu yıl da üçüncü kez etkinliği tekrarlamaya, çok özel Kars kazı yemeklerini İstanbullu yemek severlere tattırmaya karar verdiler. 5–15 Mart tarihleri arasında lokantanın bir bölümü Kars kazı menüsünü tatmak isteyen konuklara ayrılacak. Hafta boyunca rezervasyon yaptıran konuklar “kaz güveci”, “kaz mantı”, “kaz tandır” ve tam bir şölen yemeği olan kazın suyu ile pişirilmiş “bulgur pilavlı kaz” yemeklerini tadabilecekler. Yemeğin yanında arzu edilen içkilerin yanı sıra, bölgenin özel kızılcık şerbeti de yudumlanabilecek.

Misina Balık Restaurant
Dr. Faruk Ayanoğlu Cad. No: 36/1
Dalyan-Fenerbahçe
Tel: 0216.550 02 58–59
GSM: 0532.700 40 66
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: misina

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz