İtalyan lezzetlerinin sanatla buluştuğu yer; Pesto İtaliano

Serkan Torun’un ilk göz ağrısı olan Pesto İtaliano birbirinden güzel İtalyan lezzetlerini sunuyor!

21 Nisan 2016 12:25
İtalyan lezzetlerinin sanatla buluştuğu yer; Pesto İtaliano
"Pesto italiano benim ilk göz ağrım" diyen Serkan Torun Pesto italiano'yu anlattı...

"Pesto’yu yaratırken alışılagelmişin dışında bir konsept olsun istedim. Mutfağından salonuna, duvarlarından masa sandalyesine kadar kısacası a’dan z’ye her şeyiyle bizzat kendim ilgilendim. Altı yıl boyunca süpermarket işletmeciliği yaptığım için mal tedariği nerelerden yapılır iyi bilirim. Pesto’yu açarken benim için en önemli şeylerden biri de iyi bir ekip kurmaktı. Belli bir zaman içinde çok iyi bir ekip kurmayı başardım.

Sinema televizyon mezunuyum. Dolayısıyla görsellik ve detaylar benim için çok önemlidir ve bu konuda çok hassasımdır. Bana sorarsanız bir restoranın ruhunu küçük detaylar yansıtır. Biz de Pesto’yu duvarlarındaki tablolarla gerçek bir sanat galerisine çevirdik, hem misafirlerimiz bu ambiyansın içinde keyifli vakit geçiriyor hem de sanat severler beğendikleri tabloları satın alma şansı yakalıyor.

Pesto’yu ilk açmaya karar verdiğimde dostlarımdan konumuyla ilgili olumsuz tepkiler almadım değil. Ancak ben Zekeriyaköy’ün gelişmekte olan bir yer olduğunu çoktan kafama koymuştum ve hiçbir zaman olumsuzluğa kapılmadım. 5 Haziran 2015 günü ise Pesto’nun kapılarını misafirlerimize açtık. Elbette heyecanlıydık, yeni bir iş, yeni bir lokasyon, yeni insanlar… Ancak her şey yolunda gitti ve konum olarak iyi bir karar verdiğimi bir kez daha görmüş oldum.

Menüyü yaratırken şefimizle çok fikir alışverişi yaptık. Ben de sosyal yaşantımda yeme içme merakı olan biriyim. Sırf bu merakım için herhalde dünyanın yarısını dolaşmışımdır. Özellikle de İtalyan lezzetlerini çok iyi bilirim. Napoli pizzaları benim için tarif edilemez. Odun ateşinde pişmesi lezzetine lezzet katıyor. Bu yüzden pestoya hemen bir odun fırını yapmaya karar verdim. Pizzalarımız Napoli tarzı üç farklı odunda pişiyoruz. Kısa sürede çok müdavimiz oluşmaya başladı.

Burgerli pizza en çok tercih edilenlerden. Risottolar ve makarnalar da misafirlerimizin sıklıkla tercihleri arasında geliyor. Bu arada makarnalarımız tamamiyle kendi yapımımız. Izgaralardan kuzu sırtı deniz ürünlerinden ise portakal soslu ızgara levrek ve somon ızgara da Pestonun en cok tercih edilen spesyelleri arasında yer alıyor. E tabi bize özel Pizza Nutella'yı da yemeden misafirlerimizi göndermiyoruz.

“Pizza kilo yapar” diyen misafirlerimize sebzeli “pesto pizza”mızı öneriyoruz. Bu lezzet için ayrıca teşekkür edenler var. Ek olarak tercih edenler aynı zamanda kendi pizzasını kepek hamuru ve istenilen sebze birleşimi ve özel peyniri ile bir araya getirebilir. Böylelikle kalori hesaplarını da kendileri yapmış olacaktır.

Genellikle italyan restorantlarında ilk tercih pizzalar olur. Daha sonra tatlı için değişk tercihler aranır. Biz de buradan yola çıkarak bu muhteşem iki lezzeti ortak bir noktada buluşturmaya karar verdik. Ve pizza nutellayı Pesto İtaliano‘ ya özel pişirme teknikleriyle misafirlerimizin vazgeçilmezi haline getirdik.

Ürünlerimizin hepsi ev yapımı ve kendi mutfağımızda üretiliyor. Kısa bir süre sonra birinci yılımız doluyor, kısa sürede iyi işler yaptığımıza inanıyorum ama bu daha başlangıç. Çok yakında ikinci şubemizi açmaya hazırlanıyoruz."
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Pesto İtaliano , Serkan Torun

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz