İstanbul’daki Beyrut: Lebnaan

Dünyanın en bereketli, baston dikseniz yeşerecek kadar verimli topraklarından birini düşünün. Ve bu topraklardan Fenikelilerden Yunanlılara, Arap ve Türklerden Fransızlara kadar pek çok farklı kültürün gelip geçtiğini düşünün. Ortaya çıkacak en görkemli şey ne olurdu? Benzersiz bir mutfak tabii ki…

14 Şubat 2014 17:30
İstanbul’daki Beyrut: Lebnaan
Dünden bugüne Lübnan mutfağı, Arap, Türk, Yunan, Ermeni, Hint, Fransız dünyasından etkilerle oluşmuş bir Akdeniz ülkesinin kültürel ve doğal zenginliklerini yansıtıyor.

Ve şimdi bu zengin, baştan çıkarıcı mutfak, 14 Şubat’ta Yeşilköy’de açılacak Lebnaan’da İstanbulluların kalplerini fethetmeye hazırlanıyor.

Türk damak tadına yakınlığı, Osmanlı mutfağına benzerliğinin yanı sıra, farklı lezzetleri bir araya getirme biçimiyle de hayranlığınızı kazanacak bu mutfağın en belirgin özelliği, baş döndürücü çeşitlilikteki mezeleri…
Beyrut’un en usta ve tanınan şeflerinden Ahmad Mansour’un elinden, sizi şimdiye kadar benzerini tatmadığınız, hatta belki ismini bile duymadığınız lezzetler bekliyor. Öyle ki, Ahmad Mansour sizi en iyi bildiğiniz humusla bile yeniden tanıştıracak.
Belki patlıcanlı fettah ile başlayıp arayes (etli ekmek) ya da balıklı pilavla devam edeceğiniz… sofranızı fattuş, mutabbel, fraki, muşaddara, makanik ve niceleriyle donatacağınız… güllü dondurma, portakallı sütlaç ya da aşk sarayıyla bitireceğiniz bir yemek, kalbinize giden yolu epey kısaltacak.

Lübnan mutfağını Yeşilköy İskele’ye taşıyan Lebnaan, en seçici damakları bile kendine aşık edecek lezzetlerine artı olarak farklı atmosferi, enfes deniz manzarası, özel ortamıyla 14 Şubat’tan itibaren (bu gecce) konuklarını karşılamaya hazır.

Adres: İskele Caddesi No:46 Yeşilköy
Rezervasyon: (0212) 573 71 16 ve 17
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: lebnaan , beyrut , yeşilköy

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz