Corona için mekan işletmecileri ve sahipleri ne diyor?

Koronavirüsle mücadelede İçişleri Bakanlığı, yeni tedbirler aldı. 81 İl Valiliği’ne “koronavirüs tedbirleri” konulu ek bir genelge gönderen bakanlık, AVM ve lokantalar hariç tüm mekanların kapatılacağını duyurdu. İstanbul’un ünlü mekanlarının işletmecileri ve sahipleri bu kararı değerlendirdi.

18 Mart 2020 17:06
Corona için mekan işletmecileri ve sahipleri ne diyor?

BARIŞ TANSEVER-ULUS SUNSET

Müessese sahipleri olarak büyük bir sorumluluğumuz var, hem yıllardır hizmet ettiğimiz misafirlerimize hem de yıllardır işletmelerimizde canla başla çalışanlarımıza ve ailelerine karşı. Bu sorumluluğun en başında paydaşlarımızın sağlığı gelir. Büyük bir titizlikle hizmet etmeye çalışsak da bu virüs dünyanın dengesini bozdu. Açıkçası bilinçli misafirlerimiz sokağa çıkma yasağını çoktan ilan etti. Ben, daha sert, komple karantinanın daha doğru ve çözüm odaklı olacağına inanıyorum. Yeme içme sektörü 2 milyonun üstünde çalışanıyla Türkiye’de devletten sonra en büyük işverendir. Devletimizin bu müesseselere bu felaket esnasında destek vermesini bekliyoruz.


VAROL KAYNAR-EKSEN GROUP

Allah sonumuzu iyi etsin diye söze başlamak istiyorum. Bütün mekanlarımızı kapattık, tüm sosyal faaliyetlerimizi durdurduk, çünkü daima insan sağlığı bizim için ön plandadır. Süreci takip ediyoruz, hem toplum hem mekan sahiplerini zor bir süreç bekliyor. 150’ye yakın personel çalıştırıyorum. Özellikle bizim sektörümüz zorlu atlatıyor. Bu konuyla ilgili beklemedeyiz. Gerekli tüm tedbirleri almıştık fakat müşteri kabul etmiyoruz. Hayırlısı neyse o olsun.


CEM MİRAP-LUCCA

Sağlık her şeyden önemli. Lucca olarak resmi makamlardan gelen Corona virüs açıklamalarından önce, çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını düşünerek kendi inisiyatifimizle mekanımızın kapılarını geçici bir süre kapatma kararı aldık.

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgınla ilgili olarak alınacak önlemlerin maksimum düzeyde olmasını desteklemeye devam edeceğiz. Sağlık her şeyin üstündedir ilkesi ile bu süreçte birey ve kurum olarak üzerimize düşen her sorumluluğu eksiksiz olarak yerine getireceğimizi kamuoyunun bilmesini isteriz.

Herkesi sosyal mesafelerini koruyarak sağlıkla kalmaya davet ediyorum.


YASİN BECEK-LİMON KÖYİÇİ

Çok zor bir süreçten geçiyor dünya. Küresel çapta bir kriz olduğu için alınacak tüm kararları sonuna kadar desteklemeliyiz. Bizim sektörü sadece ‘biz’ olarak değerlendirmemek gerek. Bire bir çalışanlarımız dışında birbirinden farklı 50 sektörü yeme-içme, eğlence mekanları besliyor. Krizin bir an önce aşılabilmesi için evimizde oturup, salgının yayılmamasını beklemek en doğrusu. Her şeyin başı sağlık! Sağlık olmazsa eğlence olmaz…


EMİN SELİM AKGÜL-MAHKEME LOKANTASI

Bu durum tüm dünyayı etkileyen bir durum, tabii ki işletme olarak bir takım önlemler alıyoruz ancak devletimizin de bu süreci iyi yönettiğini düşünüyorum. Bize düşen görev devletimizin aldığı kararlara harfiyen uyumak olacakır. Bu süreç öncelikle yeme içme sektörü olmak üzere tüm ticarethanelere maddi zorluklar yaşatacaktır. Bazı işletmelerin çalışanlarını ücretsiz izine çıkarttıklarını duyduk. Bence bu hiç hoş bir davranış değil çünkü yaşadığımız süreç geçici bir süreç. İşveren olarak çalışanlarımıza ve onların ailelerine karşı sorumluluklarımız var.


NURİ DEVELİ-DEVELİ RESTAURANT

Hepimiz çok üzgünüz. Dilerim can kayıpları olmaz. İşin ekonomik boyutundan daha önemlisi insanların sağlığı. Para kaybedilir kazanılır fakat sağlık her şeyden önce gelir. Her şeyi devletten beklemeden özel sektör olarak bizlerde taşın altına elimizi koymalı ve gerekli önlemleri almalıyız. Devletimizde acıklayacağı paketlerle tüm işletmelere nefes olmalı. Misafirlerimizde çalışma arkadaslarımızda bizler icin çok değerli. İlk günden bu yana Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı tedbirler doğrultusunda gereken tüm önlemleri tüm şubelerimizde eş zamanlı olarak aldık. Ben şahsen komple karantina ilan edilmesinden yanayım. Zor günlerde birlik ve beraberlik bizim kültürümüzün bir parçası. Dilerim bilinçli bir şekilde birlik içinde bugünler aşarız.


MEHMET ŞAHİN FENER-MEOS BALIK

Ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Alınan tedbirleri yerinde buluyorum. Ancak zaman ve süre belirsiz yeme içme sektörü çok yoğun bir iş gücünü içinde barındırıyor Devletimizin destek ve güvence gibi kararlarını alması sektöre destek olması gerekir diye düşünüyorum.


AHMET URAS-THE GALLIARD BRASSERIE

İçinde bulunduğumuz bu zor günlerde insan hayatının ve sağlığın ne denli önemli olduğunu daha iyi anlamaktayız. Dünyada ve ülkemizde üzücü bir şekilde yayılmaya devam eden coronavirüs (COVID-19), yakınlarımızın, değerli misafirlerimizin ve sevgili çalışanlarımızın hayatlarını tehdit etmeye devam etmektedir. Bu süreçte, bilinçli bireyler ve işletmeler olarak devlet büyüklerimizin aldığı önlemlere tam destek vermekteyiz.

Ülkemizde, birçok ülkeye göre daha hızlı ve kararlı önlemler alınmış ve toplumun bilinçlendirilmesi başarılı yönde olmuştur. Türk milleti örf, adet ve inanışları ile de hijyeni merkezinde tutan bir toplum olduğundan bu tarz bulaşıcı hastalıklar ile mücadelede avantajlıdır. Bizler toplumun geneli olarak eve gelince ayakkabımızı çıkarır, elimizi yıkar, üstümüzü değiştiririz. Basit görünen ancak hijyeni destekleyen her türlü davranış böyle zamanlarda önemlidir. Lütfen sık sık ellerimizi yıkamaya, kalabalık alanlarda bulunmamaya, kalabalık alanlara girmek zorunda olduğumuzda yüz maskesi ve eldiven kullanmaya, vücut direncimizi yüksek tutmak için vitamin takviyesi almaya, dışardayken de sıkça ellerimizi dezenfektanlar ile temizlemeye ve elimiz ile yüzümüze dokunmamaya dikkat edelim. Şu ana kadar öğrendiğimiz kadarı ile, öksürük (özellikle balgamsız kuru öksürük), ateş yükselmesi ve zatürre bu hastalığın temel belirtileridir. Bu belirtilerin görülmesi halinde lütfen zaman kaybetmeden hızlıca en yakın sağlık ekiplerine haber veriniz. Belirtilerin görüldüğü bireylerin, karantina sürecine saygılı olmalarını, hem kendilerinin hem de toplumun hayatını riske atmamaları diliyoruz.

Markamız The GALLIARD Brasserie mekanlarında, bugüne kadar hem değerli misafirlerimizin hem de sevgili çalışanlarımızın sağlığını korumak adına birçok önlem aldık; çalışanlarımızı standart kurallarımıza ilave olarak bu dönemde uymaları gereken hijyen prosedürleri hakkında bilgilendirdik, mekanlarımızın görünen birçok noktasına el temassız çalışan dezenfektan dispanserleri yerleştirdik, UVC ışıklar ile belirli aralıklarda mekanlarımızdaki havanın temizlenmesi sağladık, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış şirketlerin gene bakanlığın onayladığı nano gümüş iyonları ile mekanlarımızdaki tüm alanları ilaçlattık, tek sefer kullanımlı havlu peçete ve dezenfektan kullanarak düzenli olarak mekanlarımızdaki yüzeyleri temizledik, mekanlarımızdaki masaların arasında gerektiğinden fazla mesafe bırakılmasını sağladık, ve düzenli olarak çalışanlarımızın sağlıklarını kontrol ettik.

The GALLIARD Brasserie olarak aldığımız tüm önlemlere rağmen, değerli misafirlerimizin ve çalışanlarımızın sağlıklarını olumsuz etkileme riskinin oranını en aza indirmek adına bugünden itibaren tüm şubelerimiz ikinci bir duyuruya kadar servise kapalı olacaklardır. Bu sürecin maddi ve manevi tüm dünyayı olumsuz etkileyeceği şüphesizdir, ancak bizler önce sağlık demeli ve sevdiklerimizi korumak adına üstümüze düşen neyse yapmalıyız. Umudumuz hızlıca bu sağlık sıkıntısının tüm dünya genelinde aşılması ve bizlerin de sevdiklerimize yeniden servis verebilmesi yönündedir. Yeniden bir arada olana kadar, hijyene odaklanmanız, uyarılara duyarlı olmanız ve sağlıklı kalmanız temennisi ile umut dolu günler dilerim.


CEM PASİNLİ- LA MANCHA

Biz bu durum ilk ortaya çıktığında ve ilk vaka görüldüğünden itibaren iki aşamalı koruma gerçekleştirdik ve önlemlerimizi aldık. Bütün restoranlarımıza dezenfektanlar koyduk, bütün masa ve sandalyeler her müşteri çıkışından sonra temizlendi, masaların mesafeleri ayarlandı, bütün ekip eldiven kullandı, sağlık kontrolleri yapıldı vs.

Son olarak da tüm restoranlarımızı kapattık. Önceliğimiz sağlık. Bir grafik var ve bu grafiğin düzleştirilmesi için bir çaba sarfediliyor. Vaka sayısı ne kadar hızlı artarsa o ülkedeki veya şehirdeki sağlık kuruluşlarının kapasitesi o kadar yetersiz kalır ve ölüm oranları artar. Dolayısıyla vaka sayısının kontrol altında tutulması lazım. Bunun içinde serbest dolaşımın sınırlandırılması gerekiliyordu. Bu düzleşmeyi sağlamanın tek yolu bu.

Bu süreci yaşamış bütün ülkelerde tamamen bu durum gözlenmiş hatta bunu gözardı eden İtalya gibi ülkeler şu an bu durumu gözardı ettikleri için yakınıyorlar. Biz restoranlarımızı tamamen dolaşımı sınırlandırmak için kapattık. Tüm mekanların bu aşamada kapatılması, insanların evinde dinlenmesi ve mümkün olduğu kadar teması azaltmasını doğru bir uygulamadır. Biz hizmetimize, misafirlerimize ve onlarla birlikte olmaya bir süre ara vermenin uygun olduğunu düşünüyoruz. İlerde hep birlikte sağlıklı, mutlu, neşeli günlerde beraber olmayı temenni ediyorum. Bunun da süreci ne kadar olur bilemiyorum. Bunu vakalar ve zaman gösterecek. Ne kadar hızlı önlem alınırsa ve bu dolaşım ne kadar sınırlandırılırsa normale dönüşümüzde o kadar hızlı olacaktır.

SALİH ÜNLÜ-SARI RESTAURANT


Yaklaşık 18 ay gibi bir sürede tamamladığımız ve henüz 20gün önce faaliyete başlayan restaurantımızı tüm dünyada ve ülkemizde etkisini gösteren Koronavirüs (Covid-19) yüzünden müşterilerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın sağlığını riske atmamak adına pek çok duyarlı işletmenin de yaptığı gibi kendi isteğimizle kapatma kararı aldık. Fakat ne yazık ki 11yıl Çin’de yaşamış birisi olarak bu problemin sanıldığının aksine iki-üç haftada geçeceğini zannetmemekle beraber şu ana kadar alınan önlemlerin de yetersiz olduğunu düşünmekteyim. Millet olarak ev hapsi, sokağa çıkma yasağı veya karantina gibi özgürlüğü kısıtlayıcı çözümleri sevmediğimiz için bir an önce resmi tatil ilan edilerek toplu taşımanın çok acil durdurulması gerekmektedir.İnsanların her ne amaçla olursa olsun bir araya gelmeleri engellenmediği sürece sadece bazı kategorideki işletmelerin zorunlu olarak kapatılması ile çözüm ne yazıkki mümkün değildir ve vaka sayıları çok hızlı bir şekilde 10binlere ulaştığında alınacak ek önlemler manasını çoktan yitirmiş olacaktır.
Bu süreçte biz 70kişilik personelimizin maaşlarını eksiksiz yatırmaya devam etmekteyiz ve herhangi bir işten çıkarma söz konusu olmayacaktır. Ancak maddi durumu kira, maaş gibi yükleri karşılayamayacak işletmeler illaki olacaktır devletimizin bu gibi işletmeler içinde kredi borçlarını ertelemekten ziyade kısa çalışma ödeneği gibi seçeneklerin önündeki zorlukları kaldırması ve ek destekler ile işverenin yanında olması gerekmektedir. İstihdamın sürekliliği ancak bu desteklerle mümkün gözükmektedir.Bu felaket ortamında işten çıkartılacak bir personelin sokakta işportacılık yapması dahi mümkün gözükmemektedir.

Sağlıklı ve huzur dolu günlerde yeniden bir araya gelinceye kadar vatandaşlarımızın evlerinden çıkmamasını ve virüsten korunma yöntemleri ile ilgili talimatlara azami bir şekilde riayet etmelerini rica eder iyi günler dilerim.

METİN ŞEN-SERAFINA


İnsanlık olarak zor zamanlardan geçiyoruz... Hepimiz için bir sınav aslında. Bu süre zarfında elimizden geldikçe hem bireysel sağlığımızı ve bilincimizi korumaya, hem de toplumsal olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu üstlenmeye bizler Dinesty Group ailesi olarak hazırız. Sağlığımız ve güvenliğimiz için, Dinesty Group çatısı altındaki tüm restoranlarımızın faaliyetlerini geçici bir süreliğine durdurmuş bulunuyoruz. Çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığı her şeyin üstündedir. En kısa sürede yine sağlıklı ve mutlu günlerde görüşmeyi ümit ediyoruz. Sevgi ve lezzetle,
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz