Hoegaarden

1445'ten beri üretilen buğday başaklarından gelen eşssiz tadıyla Belçika'nın dünyaca meşhur birası Hoegaarden Tuborg sayesinde Türk biraseverlerle buluştu..

20 Kasım 2012 18:44
Hoegaarden
Belçika'nın ünlü birası her zaman altıgen tabanlı kalın bardaklarda servis ediliyor. Bunun nedeni ise, soğuk servis edilmesi gerektiği. Ama konu buğday birası olunca, çabuk ekşiyen ve sıcakken kati suretle çekilmeyen bu tadı olabildiğince hayatta tutmak lazım. Dolayısıyla bardağı tutan kişinin bardak yüzey temasını minimize etmek gerekiyor.

Tuborg tarafından Türkiye'ye getirilen bu biranın bu bardakla da ilgili de bir hikayesi var: Yokluk zamanların birinde cam bardaklar bitince bira, marmelat kavanozlarında servis edilmeye başlanıyor. Dipte kalan marmelatın, biraya hoş bir tad verdiği fark ediliyor. İşte bu zamandan sonra, guraçao bitkisinin tarife dahil edildiği ve altıgen tabanlı kalın bardaklarda servisin yapılmaya başlanması da bu söylentiye dayandırılıyor. Gerçeklik payını bilemesek de, bu özel biranın bardağı dışında servis edilmeden önce uyulmasında fayda olan bir ön-koşulu var ve şu an üretimi yapılan bira şişelerinin üzerinden de bu ön-koşul yazıyor:

Servisi yapacağınız bardağı buzda bekletip, soğuttuktan sonra biranın 2/3’ünü 45 derece eğimle döküyorsunuz (ki köpüklenmesin). Şişede kalan miktarı ise, sıkı bir köpük elde edinceye kadar şişe içinde döndürüyorsunuz (“swirl”). Bir yandan şişeyi çalkalama işlemine devam ediyor, bir yandan da azar azar bardağın kenarından kalan miktarı döküyorsunuz. Bu yöntem sayesinde; bardağın üstünde kalın bir tabaka, çok sık doygun bir köpük oluşuyor.

Bu birayı yerinde tadımlamak için Hoegaarden Brewery’nin bahçesinde Claes’un heykeli önünde altıgen bardakta servis edilen buğday biranızı Claes’un şerefine kaldırabilirsiniz. Hikayeler ve tarihler, gelenekleri de peşinde getiriyor. Bu birayı da içmenin bir adabı olduğu söyleniyor: Günün ilk Hoegaarden’ını 3 dikişte içmeniz gerekiyor. İlk 2’sinde ne kadar içip içmemeniz gerektiğine dair bir kural yok. Ama 3’üncüde bardağınızda kalanı bitirmeniz gerekiyor. Geleneğin kuralı.

Tuborg'un bu özel birasını ne yapıp edip, mutlaka tatmanızı öneririz.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: tuborg hoegaarden

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz