Her bakışta bir yudum tarih

Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin, Karaköy'de 100 yıllık tarihi barındıran bir mekan.

10 Temmuz 2013 10:04
Her bakışta bir yudum tarih
Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin, Karaköy’de 100 yıllık tarihiyle misafirlerini 2500 sene öncesinden bu güne bir yolculuğa davet ediyor. Karaköy'ün ara sokaklarında bulunan Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin daha önce kendisini keşfetmemiş olanları ilk başta küçük ve şalaş girişiyle şaşırtıyor fakat üst katına çıkıp eşsiz manzarasıyla karşılaştığınızda resmen kendine aşık bırakıyor.


1923'ten beri Grifin Han'ın girişinde hizmet veren ve İstanbul'un en eski balık lokantalarından olan Tarihi Karaköy Balıkçısı hem tarih hem de lezzet yolcuğuna çıkmak için eşsiz bir mekan. Tarihi binaya girdiğinizde bir an tereddüde düşüp bu eski ve küçük binadan nasıl bir sürpriz çıkacağını merak etmeye başlıyorsunuz fakat asansörle binanın en üstüne çıkıp mekana girdiğiniz an o zamana kadar düşündüğünüz her şey bir an da uçup gidiyor ve ilk bakışta aşk o an vücut buluyor. Kocaman eski pencerelerden içeri sızan İstanbul'un görkemli manzarası sizi sarıp sarmalıyor ve büyülenmiş halde masanıza oturuyorsunuz. Hangi yana baksanız İstanbul'un göz alıcı güzelliğiyle karşılaşıyorsunuz. Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin'in Selimiye'den Patrihane'ye kadar uzanan göz alıcı bir manzarası var. Haydarpaşa, Selimiye kışlası, Sarayburnu, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Yeni Cami, Galata Köprüsü, Haliç ve Fatih Cami'nin tümünü içeren bir manzaraya sahip Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin ve siz masanıza oturduğunuz anda hem canlı bir tarih görselinin keyfini çıkartıyorsunuz hemde şehrin denize yansıttığı ışıklarıyla seyre dalıyorsunuz.


İstanbul'un hem tarihi hemde görsel şölenine tanık olmak zaman ve güç ister fakat Tarihi Karaköy Balıkçısı bunların hepsini ayağınıza kadar getiriyor.Keyfile sandalyenize yaslanıp İstanbul'un keyfini çıkarırken bu şölenden midenizin de yararlanması için siparişlerinizi beklemeye başlıyorsunuz. Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin, sahip olduğu görsel ayrıcalığın tüm muhteşemliğini menüsüne de yansıtmış bir mekan. Tarihi ismini almak ve iyi bir şöhrete sahip olmak hatta bunu yıllarca sürdürmek oldukça zordur. Tarihi Karaköy Balıkçısı bunu da yıllarca başarmış isminin ve konumunun fazlasıyla hakkını vermiş bir mekan. Konumu gibi menüsü de oldukça özel olan Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin'de İstanbul kokusu taşıyan mükemmel lezzetler sizleri bekliyor.

Burhaniye'ye özel üretilen ve daha masaya bırakılırken burnunuza gelecek mis gibi zeytinyağı kokusunda, taptaze salatanın lezzetine, odun fırınında pişmiş taptaze ekmek eşliğinde tadacağınız özel olarak hazırlanan balık çorbasından, mekanın gurur kaynağı olan kağıtta levrek ve dil şişe kadar bin bir seçenek içeren menüsü ile Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin'de mükemmel bir lezzet tecrübesine tanık olabilirsiniz. Ana yemekten önce mezelerden lakerda ve hamsi kuşu masanızda olması gerekenlerden. Ana yemekte size az önce bahsettiğim mekanın gurur yemeği olan ve iyi bir şöhrete sahip olan kağıtta levrek denemeniz gerekenler listenizin en başında olsun. Yemek sonrasında ise midenizde kabak tatlısı için yer ayırmanız önemle belirtilir.


Say say bitmeyecek bir menü, bak bak doyamayacağınız bir manzara ve tarihin büyülü havası...Bir insan iyi bir akşam yemeği için daha ne ister ki... Hatta Tarihi Karaköy Balıkçısı beklentilerin çok çok üzerinde bir mekan. Gerek menüsüyle gerekse İstanbul'un aklınızı başınızdan alacak güzelliği ile Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin bir daha hafızanızdan çıkaramayacağınız bir gecce vaat ediyor. Böyle bir tecrübe mutlaka anılarınız arasında olmalı, kendinizi şımartmak istiyorsanız o yer kesinlikle Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin!

İrem Altınalev

[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz