Hayata geri kazandıran lokanta: Hayata Sarıl Lokantası

Onca kötülüğe inat, hayatta güzel şeyler de oluyor! 2 Kasım 2017'de açılan Hayata Sarıl Lokantası; evsizlerin karnını doyuruyor; hayatın dışladığı insanlara umut oluyor. İşte detaylar..

23 Ocak 2018 08:00
Hayata geri kazandıran lokanta: Hayata Sarıl Lokantası
Son dönemin en başarılı sosyal sorumluluk projesi!

Taksim, Kurabiye Sokak'ta minicik bir dükkan. Camlarına; "Umut", "Neşe", "Aşk", "Cesaret", "Birlik" ve "Hayat" gibi, tam da bugünlerde ihtiyacımız olan kelimeleri yazmışlar. Küçük bir mutfağı, toplasan 20 - 25 kişilik de oturacak yeri var. Çeşidi çok fazla olmasa bile, lezzetleri damakta iz bırakıyor. Çalışanların sayısı pek fazla olmasa da, kocaman yürekleriyle milyonları temsil ediyorlar.


Gündüzleri 18:30'a kadar ücretli olarak yemek satışları yapıyorlar. 18:30 - 19:30 arası ise kısa bir mola verip mekanı kapatıyorlar. 19:30 itibariyle de kapılarını evsizlere yemek vermek üzere açıyorlar. Hayatın dışladığı insanları tekrar topluma kazandırmayı amaçlayan, harika bir sosyal sorumluluk projesi.

Hayata Sarıl Lokantası, Hayata Sarıl Derneği tarafından evsiz, sokakta yaşayan, toplumda yok sayılan insanların hayatlarına tekrar sarılmalarını sağlamak amacıyla açılmış.

Hayata Sarıl, bundan iki yıl önce hayat hikayesi ile kan donduran Ayşe Tükrükçü'nun vizyonu ile doğmuş bir proje. Aslına bakarsanız Hayata Sarıl, bir kadının hayata ilham veren sarılma hikayesi..

Mucizelerin kadını: Ayşe Tükrükçü


Gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Tükrükçü, 9 yaşında amcasının tecavüzüne uğruyor. Ailesinden sürekli olarak şiddet gördüğü için mahkeme yoluyla Berlin'de bir yetiştirme yurduna veriliyor. 20'li yaşlarında kendisine ilk evlenme teklif eden kişi ile evleniyor. 6 aylık hamileyken çocuğunu düşürüyor. 26 yaşından yaptığı ikinci evliliğinde de yüzü maalesef gülmüyor. İkinci eşi tarafından geneleve satılıyor ve uzun süre seks işçiliği yapmaya zorlanıyor. Kendi azmi ve çabalarıyla genelevden çıkmayı başarıyor; çıkmak için kendi düğününü kendisi yapıyor. 2003 yılında sokaklarda yaşamaya başlıyor. Önceki yıllarda birçok televizyon programı ve habere de konu olan Tükrükçü, kadınların sesini duyurmak adına 2007 yılında milletvekili adayı bile oluyor!

Sonunda azmin zaferi kazanıyor ve Tükrükçü, konuşmacı olarak katıldığı bir konferansta "Evsizlere yemek verecek, onları ve genelevden çıkmak isteyenleri çalıştıracak bir lokanta açacağım. Var mısınız desteğe?" diye soruyor. Nihayet bu çağrısına cevap buluyor! İlk maddi desteğini alıyor ve Hayata Sarıl Derneği'ni kuruyor.


Hayata Sarıl, koca yürekli bir ekibin ürünü!

Bir dönem Ayşe Tükrükçü'nün zorlu hayat hikayesi ile tüm gözleri üzerine çeken Hayata Sarıl, şimdilerde bu konudan pek de bahsetmek istemiyor. Yani Hayata Sarıl Derneği olarak, bundan böyle Tükrükçü'nin hayat hikayesiyle değil de yaptıkları bu harika sosyal sorumluluk ile anılmak istiyorlar.

"Şuan göründüğünden çok daha fazlası aslında yaptığımız iş. Hayata Sarıl, kocaman bir ekibin ürünü." diye anlatıyor Tükrükçü mekanı. "Hayata Sarıl Lokantası'nda çalışan herkes topluma yeniden kazandırdığımız insanlar. Toplumun dışladıklarına yeniden hayat veriyoruz. Gündüzleri normal, ücretli yemek satışlarımı yapıyoruz, ben hep mutfaktayım zaten. Akşamları ise dükkanı kapatıyor, evsizlere vereceğimiz yemek için hazırlıklara başlıyoruz. Yaklaşık 1 saat boyunca evsizler için özel yemek yapıyoruz, sofralarını kuruyoruz. Akşam da onlar gelip yemeklerini yiyorlar." diye anlatıyor Tükrükçü..

Gamze Görür, Begüm Gülfidanlı, Celal Canik, Elçin Kitapçı ve Dilara Moran ise Tükrükçü ile birlikte bu harika projeyi yürüten ekip.


Giderseniz, askıya yemek bırakmayı unutmayın!

"Dünyada iyi şeyler de oluyor!" dedirten bu mekana mutlaka yolunuzu düşürün. Arkadaşlarınızla bir öğün yemeğinizi burada yiyin. Gündüz mekanda çalışanların ücretleri, sizin yediğiniz yemeklerden çıkarılıyor. Ayrıca askıya yemek bırakmayı da unutmayın. 19:30'dan sonra evsizlere verilen akşam yemeğinin masraflarını bu askıda yemekten karşılıyorlar. Yolunuz bu tarafa düşer, ama yemek yemeğe vaktiniz olmazsa bile kapıdan bir uğrayın, askıya yemeği bırakın..


Ünlü şefler de destekliyor

Lokantaya, her ay ünlü bir şef konuk oluyor. Ünlü şefler Hayata Sarıl'ın mutfak ekibiyle birlikte yemek yapıyorlar ve sonrasında ise yaptıkları bu yemek menüye ekleniyor. Civan Er, Şemsa Denizsel ve Mehmet Gürs şimdiye kadar mekana destek veren ünlü şefler arasında..

14 Şubat tarihinde ise mutfakta ünlü şef Maksut Aşkar olacak.

İkinci hedef: Rehabilitasyon Merkezi

Hayata Sarıl Derneği, ilk hedefi olan Hayata Sarıl Lokantası'nı çok başarılı bir şekilde hayata geçirdi. Dernek bir sonraki aşamada hayal ettiği rehabilitasyon merkezi ve daha nice projeler için durmaksızın çalışıyor.

Kalbine bir an olsun umutsuzluğu sokmadan, azmine güvenip emeğini sonuna kadar veren Ayşe Tükrükçü; bugün kendi hayatından yola çıkarak milyonların hayata yeniden sarılmasını sağlıyor. Tükrükçü ve ekibini tebrik ederiz! Yeme-içme dünyasının ihtiyacı olan bu tarz projeleri, 2018 yılında daha çok görmeyi umut ediyoruz...

HABER: Sedef Türker Ertekin
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz