Hak Evrensel Hatay Sofrası'ndan Türkiye'nin en özel lokumları

Bir aşk masalı Türk Lokumu, Hak Evrensel farkıyla karşınızda...

13 Şubat 2015 12:23
Hak Evrensel Hatay Sofrası'ndan Türkiye'nin en özel lokumları
Florya'nın seçkin sofralarından Hak Evrensel Hatay Sofrası bir ilke imza atıyor!

Türkiye'nin en özel, en lezzetli lokumlarını ayağınıza getiriyor.. İster hediye olarak sevdiklerinize, ister evinize alabileceğiniz bu özel lezzetleri, Hak Evrensel Hatay Sofrası'nda yediğiniz özel yemeğinizin ardından sofralarınıza da isteyebiliyorsunuz..





LOKUM MASALI

Ava çıkan Şehzade, bir obanın yakınlarından geçerken çok güzel bir kıza rastlar. Koyun sürüsünü otlatan bu afet, Aykız’dır. Bey’in kızıdır. Görür görmez aşık olur. Lakin ne yanına sokulabilir, ne kıza açılabilir… Hüzünle saraya döner.

Oğlunun haline çok üzülen Sultan obaya elçiler, vezirler gönderir. Birbirinden değerli mücevherler, pahalı hediyeler… Aykız, hepsini geri çevirir. Aşkından Mecnun’a dönen Şehzade, atına atlar. Kırlarda, bayırlarda amaçsızca dolaşmaya başlar. Bir ağacın gölgesinde, terkisindeki bir kutu lokumu çıkarıp açlığını bastırırken Aykız çıkagelir. Bir lokum da ona ikram eder.

Sonbahar rüzgarlarıın serinlettiği vadide işte o lokum, Aykız’ın kalbinin kilidini açıverir. Dilinden damağına yayılan, oradan da kalbinin derinliklerinde çakan aşk kıvılcımını ateşler. Dünya nimetlerini elinin tersiyle iten genç kız, bir lokumun lezzetiyle gönlünü de ruhunu da Şehzade’ye kaptırır. Mesel de burada biter.

Okuduğunuz mesel, geçmişin baş döndürücü zenginliklerini anlatan Binbirgece Masalı değildir. Geçmişi yüzyıllara uzanan Türk Lokumu’nun, her katrede insanın aklı ve dimağını fetheden o müthiş lezzetin küçük bir hatırasıdır.

Dünya edebiyatında tatlı, güzel, yumuşak ve estetik ne varsa onları sembolize eden Lokum, adamın aklını işte böyle çeler. Bu yüzden biz, halli kolay her işe ‘Lokum Gibi’ deriz. Bir fincan kahvenin yanında ki lokum sohbetlerimizi de tadlandırır. Sohbete muhabbet katar.

Yüzlerce çeşidiyle Osmanlı sarayının efsanevi sofralarını süsleyen Lokum, bugün de binlerce rengi, aroması ve insanı kendinden geçiren lezzetiyle Türk’ün damak tadını dünyaya sunmaktadır.


HAK EVRENSEL HATAY SOFRASI ile ilgili detaylı bilgi ve iletişim için tıklayınız...

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz