Hafta sonu önerileri..

Tüm haftanın yorgunluğunu ve stresini atmaya, unutulmaz lezzet deneyimleri yaşamaya hazır olun! İşte hafta sonu için harika lezzet önerileri ve birbirinden eğlenceli aktiviteler..

13 Kasım 2015 11:09
Hafta sonu önerileri..
HAFTANIN EN POPÜLER 10 MEKANI

GECCERESTORAN MOBİL ile farkı hisset!ETKİNLİKLERArt of Food yazdı: Şehrin yenileri..Ms. Gurme yazdı: Calipso FishGizem'li Tatlar yazdı: Mükellef KaraköyKAHVALTI ÖNERİLERİEditörün seçtikleri..

KADIN - MODAALIŞVERİŞ

Vizyonda bu hafta..


Cem Yılmaz'ın yazıp yöneterek başrolünde oynadığı 4. film olma özelliğini taşıyan Ali Baba ve Yedi Cüceler, 13 Kasım'da izleyicilerle buluşuyor. Filmde Cem Yılmaz ve zengin oyuncu kadrosunun yanında Rus model İrina İvkina da ilk kez bir sinema filminde yer alacak.


Ciddi sağlık sorunlarıyla yaşamını sürdüren Hazar Kafkas, uzun yıllar sonra kasabasına döner. Babasından kalan ev dışında hiçbir şeyi yoktur. Evin satışından gelecek parayı ise ya yıllardır görmediği kendi oğlunun geleceği için kullanacak, ya da hiç beklemediği bir anda tanıştığı Nehir'in ölüm döşeğindeki kızının hayatını kurtarmak için harcayacaktır.


Gözlerden uzak bir çiftlikte ailesiyle birlikte yaşayan bir çiftçi olan Adam Wilson, ağılındaki küçükbaş hayvanların korkunç bir şekilde öldürülmeye başladığını farkeder. Kurt kapanları işe yaramamaktadır. Bir akşam evlerine girmeye çalışan hırsızla ilgilenmesi için çağırdıkları polis de saldırıya uğrayınca içindeki bulundukları tehlikenin boyutları gözler önüne serilir. Hırsız değil, kana susamış canavarlar etraflarını sarmıştır ve bu canavarlar artık koyunlarla yetinmemektedir. Zor durumdaki ailenin tek umudu, bu uzun geceyi sağ salim atlatıp sabahı görebilmek olacaktır.


Charlie Brown, Snoopy, Lucy, Linus ve diğer sevilen kahramanlarıyla Peanuts ilk kez bir sinema filmiyle sevenleriyle buluşuyor. Bu macerasında Snoopy ve Charlie Brown, Charlie'nin en büyük düşmanı Kızıl Baron ile mücadeleye girerken Charlie bir yandan kızıl saçlı kızın ilgisini çekebilmek için elinden geleni yapacaktır.


Danimarka'dan Arjantin'e ergenlik çağındaki kızıyla birlikte göç etmiş olan Gunnar Dinesen (Viggo Mortensen), Patagonya'nın çöllerinde çalışırken bir yandan da bu yeni ülkeye uyum sağlamaya çalışmaktadır. Ancak bir gün kızı ortadan kaybolunca uçsuz bucaksız ve tamamen kendisine yabancı bu çöllerde kızını aramaya başlar.
Jauja filmi, 2014 Cannes Film Festivali'nde FIPRESCI Ödülü'nü kazandı.

KİTAP


Yirmili yaşlarda hayat daha kolaydı. Özellikle de konu aşk olduğunda. Biriyle tanışıyordun, sen onları seçiyordun, onlar seni seçiyordu. Birlikte dünyayı fethedebilirdiniz. Paris'e taşınabilirdiniz. Bir sürü çocuk sahibi olabilir veya çiftçilik yapabilirdiniz. Günlük tuttuğunuz zamanlarda yazdığınız her şeyi yapabilirdiniz. Hayaller, parlak, çarpıcı renklerde yaşanacaktı. Hayat sizindi, ikinizindi. Her şeye birlikte göğüs gerip birlikte yaşayabilirdiniz. Hayatınızı birine bağlardınız ve gerisi önemini kaybederdi. Peki ya şimdi?


Dehşet verici bir nükleer savaş sonrası Amerika Birleşik Devletleri büyük ölçüde yok edilmiş, sadece küçük bir grup hayatta kalmıştı. Geriye kalanları kimin yöneteceği konusunda Lattimer'lar ve Westfall'lar arasında çıkan savaşı Westfall ailesi kaybetmişti. Ve beş yıl sonra barış ve kontrol, her yıl yapılan bir törenle, kaybeden tarafın kızları ile kazanan tarafın erkeklerinin evlendirilmesiyle sağlanmaktaydı.

Bu yıl benim sıram gelmişti. Benim adım Ivy Westfall ve görevim basitti: Başkan'ın oğlunu, müstakbel kocamı öldürmek ve Westfall ailesinin gücünü geri kazanmasını sağlamak. Ama görünen o ki, Bishop Lattimer ya çok yetenekli bir oyuncu ya da ailemin iddia ettiği gibi kalpsiz, zalim bir çocuk değil. Hatta beni bu dünyada gerçekten anlayan tek kişi bile olabilir. Ama kaderimden kaçmama imkân yok. Ben Westfall mirasını geri alacak kişiyim. Bishop ölmeli. Ve onu öldüren ben olmalıyım…

TİYATRO


Veriler

13 Kasım 2015 20:30 - 14 Kasım 2015 20:30
Çevre Tiyatrosu, İstanbul

rthur Milner'ın kaleme aldığı "Veriler", Semaver Kumpanya tarafından Çevre Tiyatrosu'nda sahneleniyor.

Veriler, bir İsrailli ve bir Filistinli polis memurunun, bir cinayeti çözmek için bir araya gelişini anlatıyor. Daha önce faili meçhul kalarak kapanmış bir cinayet dosyası, Amerika ve İsrail arasında yaşanan diplomatik ilişkiler sonucunda, iki memurun karşısına tekrar çıkar ve Yossi ile Halit işbirliği yapmak zorunda kalırlar.

Kanadalı yazar Arthur Milner'ın 1997 yılında ülkesinde yayınlanan toplu oyunlarının arasında yer alan "Veriler", 2012 yılında Arapça'ya çevrilerek West Bank ve İsrail'de oynandı ve 2013 yılında ise Finborough Theatre tarafından Londra'da sahnelendi.

Philip Arditti'nin Türkçe'ye çevirdiği bu üç kişilik oyun, iki düşman ülkenin polis memurunun bir cinayetin yanı sıra, savaşı, barışı, düşmanlığı, dinleri ve önyargıları sorgulamasını anlatıyor. Veriler'de Yossi ve Halit sadece faili meçhul bir cinayeti değil, gerek politik, gerekse bireysel açıdan, fanatizmin yarattığı öldürücü etkileri de aydınlatmaya çalışıyorlar.

Bizi birbirimize düşman yapan bildiklerimiz mi?
Bizi birbirimize düşman yapan bilmediklerimiz mi?
Düşmanız çünkü öyle mi hissediyoruz?
Sezgilerimiz bir canavarın midesinden mi sesleniyor bize?
Bunca kavganın nedeni fikirlerimizin rengindeki ayrılıktan mı?
Haklıyız çünkü, bu yüzden mi düşmanız?
Haksızlığımızı sindiremediğimizden mi?
Bizi haklı yapan ne? Yaptıklarımız mı? İnandıklarımız mı?
Özgür olmak istediğim için mi nefret ediyorum senden?
Özgür olmamı istemediğin için mi nefret ediyorsun benden?
Gerçekler mi ayırıyor bizi birbirimizden?
Aynı oluşumuz gerçek değil mi?
Yalanlar mı bir arada tutan bizi?
Yalanlar mı yoksa karşıt köşelere savuran hepimizi?
Suçlu kim, suçlu ne?
Olasılıklardan hangisi hakikate götürür bizi?
Olasılıklara diretmek kurtuluş olabilir mi ki?
Hangi hakikat en olası?
Olası olmayan bir hakikat olabilir mi ki?
Suçlu nerede? Suçlu kim? Suçlu ne?
Bilmiyorum.
Elimde yeterince veri yok...

Yazan: Arthur Milner
Çeviren: Philip Arditti
Yöneten: Serkan Keskin, Volkan M.Sarıöz
Viola: Ömer Öztüyen
Işık Tasarım: Cem Yılmazer, Mustafa Karakoyun
Dekor, Kostüm Danışmanı: Hande Tomris Kuzu
Dekor Uygulama: Zeki İlyas Kızılışık
Kostüm Uygulama: Merve Işık Kızılışık
Afiş ve Broşür Tasarım: Ezgi Platin
Reji Asistanları: Pelin Acar, Onur Bayraktar
Oyun Fotoğrafları: Banu Kaplancalı
Oyuncular: Hakan Atalay, Mustafa Kırantepe, Serkan Tınmaz


12 Aralık 2015 20:30
Zorlu Performans Sanatları Merkezi- Drama Sahnesi, İstanbul

SAKM Birim Sahne bünyesinde "20. Yıl Oyunu" olarak sahnelenecek "Frankenstein", sürpriz kadrosuyla 12 Aralık'ta Zorlu Center PSM'de prömiyer yapacak.

Mary Shelley'in romanından Nick Dear tarafından uyarlanan dünya sinemasının kült filmleri arasında gösterilen Frankenstein Şakir Gürzumar yönetimininde Çolpan İlhan - Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. Londra National Theatre'da 5 sezondur kapalı gişe olarak sahnelenen oyun SAKM Birim Sahne bünyesinde 20. Yıl Oyunu olarak Türkiye'de ilk kez sahnelenecek.

Başrollerini Kerem Alışık, Cansel Elçin ve Deniz Uğur'un paylaştığı, Yılmaz Gruda ve Engin Gürman gibi usta oyuncularında rol aldığı Frankenstein 12 Aralık Cumartesi Zorlu Center PSM'de prömiyer yapacak.

Eser: Mary Shelley
Uyarlayan: Nick Dear
Çeviren: Selen Korad Birkiye
Yöneten: Şakir Gürzumar
Dekor-Kostüm Tasarımı: Şirin Dağtekin Yenen
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Müzik- Ses Efekt: Cenk Taşkan
Koreografi: Alpaslan Karaduman
Oyuncular: Cansel Elçin, Deniz Uğur, Yılmaz Gruda, Engin Gürmen, Merve Erdoğan, Batuhan Pamukçu, Ömür Kayakırılmaz, Burcu Görek, Ozan Akif Serman, Nalan Deliormanlı, Şahin Adıgüzel, Feride Ceyda Elkaya, Ali Keçeli ve Kerem Alışık
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz