Hafta sonu ne yapsak?

Tüm haftanın yorgunluğunu ve stresini atmaya, unutulmaz lezzet deneyimleri yaşamaya hazır olun! İşte hafta sonu için harika lezzet önerileri ve birbirinden eğlenceli aktiviteler..

05 Şubat 2016 13:15
Hafta sonu ne yapsak?
HAFTANIN EN POPÜLER 10 MEKANI
ŞEHİRDE HAFTA SONU EĞLENCESİ
Art of Food yazdı..
Berrak Mekanlarda yazdı..Mekan Delisi yazdı..Gizem'li Tatlar yazdı..


RESTORAN TÜM HABERLER
VİZYONDAKİLERTİYATRO ÖNERİSİ

SON ZENNE


Serdar Saatman'ın yazıp yönettiği "Son Zenne", Bo Sahne'de sizlerle buluşuyor.

"Hayatımızın içinden geçenler...
Üçü de tanıdık.
Çok yakınımız da olsa görmezden geldiklerimiz, hatta yok saydıklarımız...
Ama asla kaçamadıklarımız...
Çünkü onlarda biziz, hepimizden birer parçadır onlar.
Onlar demek bile ayıbımız; insanız çünkü, aynı hamurdan yoğrulduk farkında mısınız?"

Zenne - Her türlü pislik iş! Kaç kişiye sattın ulan beni! Kaç kere çıkıp göbek attım pis heriflere! Ne duygunuz varsa tatmin ediyorsunuz! Sonra huzurlu yuvalarınıza karılarınıza, çocuklarınıza, gidiyorsunuz!
Şahin - Keseceğim seninkini tam olacak! Senle ben bir miyiz sanki! Evli barklı adamım ben!
Nesime- Artık acılarımızın sonuna gitmek zorundayız! Acılar nerede bitecekse oraya kadar gitmek zorundayız... Tırnaklarımı kalbine geçirdim. Aşağı atarsan beni, göğsün baştan başa yarılır.

KİTAP ÖNERİSİ

SabitFikir

"2016, Suç ve Ceza'nın yayımlanışının 150. yılı. Şiddet ve ihlalin iktidara ulaştıran yolu ile acı ve boyun eğmenin İsavari kurtuluş yolu arasında bir sarkaç gibi sallanan Raskolnikov, bu 150 yılda öykündüğü Napoléon kadar ünlü bir karaktere dönüştü. Çoğu zaman sadece -belki de popülerliğini mümkün kılan- tek bir katmanının okunmasına rağmen üstelik."

SabitFikir dergisinin Şubat 2016 tarihli 60. sayısının dosya başlığı, "Suç ve Ceza 150 yaşında"... Hayati Roman, dosya yazısında Raskolnikov'u en çok tanınan roman kahramanı tahtına oturtan bu önemli eserin tarihinde ve satır aralarında dolaşıyor, dünyanın dört bir yanındaki eleştirmenlerin izinde, kitapta yeni ipuçları arıyor:

"Dostoyevski'nin ilk başyapıtı olarak niteleyebileceğimiz Suç ve Ceza'da açık ve örtük katmanların karşılıklı etkileşimi görülür. Bir katmanda psikolojik bir gerilim macerası izlenirken, ikinci katmanda çoğunlukla semboller ve imalar yoluyla o ilk katmana yorumlar getirilip, yüzeysel olaylara daha derin anlamlar yüklenir. Bu da romanı edebiyat tarihinin en büyük manevi arayış hikayelerinden birisine dönüştürür."

SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi Kararsız Okur infografiği de, her zamanki gibi, kapak konusunu destekliyor. Oylum Yılmaz'ın hazırladığı ve Sedat Girgin'in resimlediği Kararsız Okur, bu ay bir Dostoyevski Kütüphanesi kuruyor. Dostoyevski üzerine yazılan en iyi biyografileri, en dikkat çekici edebiyat eleştirilerini, iyilik ve kötülük / suç ve ceza üzerine kaleme alınmış araştırmaları, anlatıları raflarına diziyor.

Mehmet Erkurt ise Söyleşi sayfalarına, "Dostoyevski" adlı kişisel sergisi epey ses getiren heykeltıraş Çağdaş Erçelik'i konuk ediyor. "Dostoyevski okudukça Türkçe edebiyatın ondan ne kadar etkilendiğini fark ettim," diyen Erçelik, bunun Rusya'daki toplumsal koşulların ve Rusya'nın Batı'yla ilişkisinin Türkiye'ye benzemesinden kaynaklanmış olabileceğini belirtiyor.

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için…
Aysu Önen, Güncel sayfalarında, 2016'nın diğer bir adının "Shakespeare 400" olacağını hatırlatıyor ve soruyor: "Ozanın ölümünün 400. yılı kutlamaları bir edebiyat olayına mı, yoksa turistik bir kültür pazarlamasına mı dönüşecek göreceğiz; Shakespeare acaba güncellenebilecek mi?"

Dünyadan sayfalarında ise Mert Tanaydın, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan David Bowie'nin kaybının verdiği hüzünle kaleme aldığı seyir defterini, sanatçı hakkındaki kitapları listeleyerek noktalıyor. Çünkü "David Bowie dünyamızdan ayrıldı ama ruhunu bize katarak… İyi uykular."

Diğer yandan, Barış Bıçakçı'nın edebiyatsever kamu tarafından aşkla, şevkle ve iştiyakla beklenen yeni kitabı Seyrek Yağmur'u değerlendiren Burcu Bayer, "Kitabın yayımlanmasını iple çekenlerin yarattığı sevinç dalgası, çamurlu gündemimize bereketli bir yağmur yağdırdı. Fakat şimdi ortalık pek süt liman değil," diyor.
Yankı Enki de, BaşkaDünyalar köşesindeki yazılarının ikinci ayında Andrew Pyper'in Şeytanbilimci adlı romanını inceliyor; "korku edebiyatının değil, Amerikan romanının klişelerine bağlı kalmayı tercih eden bir kitap bu."

SabitFikir'in bu sayısında ayrıca Charles Bukowski, W. G. Sebald, Necib Mahfuz, Ngugi Wa Thiong'o, Valeria Luiselli, Patrick McGuinness, Anna Kavan, Rawi Hage, Isaac Asimov ve Donna Tartt'ın eserlerini güvenilir eleştirmenler Gökçe Gündüç, Hilmi Tezgör, Aydın Baran Gürpınar, Nazan Maksudyan, Irmak Zileli, Ali Bulunmaz, A. Ömer Türkeş, küçük İskender, Oylum Yılmaz ve Hikmet Hükümenoğlu yorumluyor.

F. Cihan Akkartal, Televizyon sayfalarında Arthur C. Clarke'ın aynı adlı romanından uyarlanan Çocukluğun Sonu'nu mercek altına alıyor; "yaratıcılığın ortadan kalkması için dünyaya ne uzaylıların ne de ütopyanın gelmesine ihtiyaç var; ikonik bir romanı, vasat bir vizyonla, televizyona sığdırmaya çalışmak da yaratıcılığı öldürüyor."

SabitFikir 2016 yılını yepyeni bir köşeyle karşılamıştı; H. Burak Kuyaş'ın hazırladığı NesneKitap sayfaları bu ay, hem kendisi de bir nesne kitap oluşuyla hem de doğrudan nesne kitap meselesini irdeleyen özelliğiyle benzerlerinin birkaç adım önüne çıkan Kitap Nesnesi: Nesne Olarak Kitap'ı değerlendiriyor.

SabitFikir'in kapak illüstrasyonu Christopher Çolak'a ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil; iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda yetenekli ve genç çizerle de karşılaşıyor. KuşBakışı ise bu ay Hakan Bıçakcı'yı ağırlıyor. Yazarın çalışma masasının fotoğrafına henüz taslak aşamasındaki son romanı için aldığı bir not eşlik ediyor.


GECCEMEKAN MOBİL ile farkı hisset!

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz