Günaydın lezzeti 'Boğaz'a indi

"Et" denince akla gelen ilk isimlerden olan 'Günaydın'ın ortaklarından Can Yurtsevdi ile yiyecek içecek sektörü ve 'et' üzerine Rumelihisarı Günaydın'da keyifli bir röportaj yaptık. Yeni şubelerin müjdesini aldık, önce gecce.com'da yazdık!

28 Kasım 2012 13:50
Günaydın lezzeti 'Boğaz'a indi
Röportaj: Seycan Aksu

Son yılların meşhur trendi et. Aslında kökten etobur toplumuz ancak bir süre önce hepimiz vejeteryan olmuştuk(!) Gerçekten vejetaryanlığı bir hayat tarzı haline getirmiş kişileri kastetmiyorum elbette.. Onlara saygımız sonsuz. Lafım bu durumu 'şekil olsun' diye yapanlara. Neyse, biz konumuza geri dönelim ve 'et' denince akla gelen en büyük 'marka'lardan olan Günaydın'ı sizlere daha yakından tanıtalım, İstanbul dışındaki yeni şubelerin müjdesini verelim, Rumelihisarı'nda benim için özel olarak hazırlanan ve köfte döner şubelerinin mönüsüne yeni giren çöp şiş ve tavuk kanattan bahsedelim...

Günaydın'ın öyküsünü kısaca öğrenebilir miyiz?

Kurucumuz Cüneyt Asan ve Nimet Yalçın. 1965 yılında Bostancı'da bir kasap olarak hizmete girdik. Ben 3 yıldır Günaydın bünyesindeyim. Şu an 33 şubemiz var, 2014'e kadar inşallah 40 şubeye ulaşacağız. Kebap, köfte döner ve steak house şeklinde 3 ayrı konseptimiz var. Bölge özelliklerine göre bu konsepti belirleyip hizmet veriyoruz.


Bütün konseptlerinizde mönü uygulamanız var mı?

Evet, biz mönü kullanıyoruz ve bunu bilinmesini özellikle istiyoruz. İnsanlar ne yiyeceğini ve ne kadar ödeyeceğini biliyor. Bu kurumsallıktır. Sektörün büyük bir yarasıdır fiyat belirtmemek.


Nispetiye Caddesi'nde birçok restoran açıldı ve açılmaya da devam ediyor. Bu durum sizi etkiliyor mu?

Ben bu konuya şu örnekle yanıt vermek istiyorum: Bilirsiniz Şişhane'de avizeciler vardır, hepsi yan yana, hatta iç içedir. Ama tüm İstanbullular avize denince Şişhane'ye gideceğini bilir. Nispetiye Caddesi de öyle işte.. Eğlenmek, yemek yemek isteyen herkes oraya koşuyor. Gözle görülür bir şekilde hem yaya, hem de araç trafiği arttı.


NİSPETİYE, AVRUPA YAKASI'NIN BAĞDAT CADDESİ OLSUN!

Nispetiye Caddesi bu trafiği kaldırabilecek durumda mı? Buranın sakinlerinin şikayetçi olduğu konuşuluyor.


Elbette Nispetiye sakinlerini rahatsız etmek istemeyiz. Bizim bu konuda Beşiktas Belediye Başkanı İsmail Ünal ile görüşmemiz oldu. Trafiğin Bağdat Caddesi gibi tek yöne akması şeklinde bir talep ilettik. Böylece kaldırımlar genişleyebilir, yaya trafiği de araç trafiği de rahatlar... İlerleyen zamanlarda bu tek çözüm olacak...

Günaydın'da kışa özel neler var? Mönüye herhangi bir ekleme yaptınız mı?

Steak House'da herhangi bir değişikliğimiz yok. Bilindiği gibi orada sadece bol bol et ve salata veriyoruz. Kebap ve köfte döner şubelerimizde çeşitli mezeler mevcut. Yeni ürünümüz ise sadece köfte döner restoranlarımızda geçerli olan özel tavuk kanadı ve çöp şiş.Yılbaşında gecce hayatı çok renkli olacak. Restoranlar biraz daha geri planda kalıyor. Günaydın'ın yılbaşına özel bir planı var mı?

Yılbaşı için bir planımız yok. Çünkü yılbaşı insanların sadece eğlenceye odaklandıkları bir gecce. İnsanları restoranda ağırlamak zor. Biz de buna alternatif olarak 25 Aralık'ta Rumelihisarı'nda bir Cristmas partisi düzenlemeyi düşünüyoruz. Burasının atmosferi noel ruhuna çok uygun. Çok güzel bir manzarımız ve çam ağaçlarımız var...


Yiyecek içecek sektörü çok hızlı bir yükselişe geçti, İstanbul'da her geçen gün yeni bir Dünya devi şube açıyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benim görüşüm böylesine bir talep olmadığı yönünde.. Böyle bir açık yok. İnsanlar çok büyük yatırımlarla büyük maliyetlerin altına giriyorlar. Hepsinin devamının geleceğini düşünmüyorum. Sistem eleyerek ilerleyecektir. Bana göre en sonunda başladığımız noktaya geri döneceğiz ve küçüleceğiz.

Dünya devleriyle ilgi düşüncem ise ,Türkiye'yi ve Türk insanını tanımadan Türkiye'ye giriş yaptıkları yönünde. Belki de profesyonel destek almıyorlar. Hangi ülkeye ait olursanız olun, adım attığınız şehrin dokusuna ayak uydurabilmeniz çok önemli.

Siz de başka alanda ticaret yapıp, yatırımlarınızı yiyecek-içecek sektörüne aktaran girişimcilerdensiniz. Bu işin içinden gelenlerin size karşı tavrı malum.. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?


Arada şöyle bir nüans farkı var ki; ben kendi başıma "haydi gideyim de bir restoran açayım" demedim. Bu işi en iyi bilenlerle ortak oldum. Normalde otomotiv sektöründeyim ama oradaki işlerimi telefonla ve internetle takip edip, restoranların başında duruyorum. Ama çoğu insan çok güzel bir yerde çok cici bir mekan açarak bu işi kıvırabileceğini zannediyor. Sonuç olarak büyük paralar kaybedip hüsrana uğruyorlar.


GÜNAYDIN'IN SIRADAKİ DURAĞI İZMİR

Günaydın'ın yeni hedefi ne? İstanbul'da başka bir şube daha açacak mısınız?

İstanbul için artık doyduk diyebiliriz. Bir tek Zorlu Center projemiz var. Sıradaki durağımız İzmir. Şu an ön araştırmaları yapılıyor. Bizim bir şehre gidebilmemiz için orada 4 şube açabilmemiz gerek. Çünkü her ürün Balıkesir'deki merkezimizde hazırlanıp tek elden çıkıyor. Lezzet sabit oluyor. Bunun için de önemli bir lojistik gerekli. Tek şube için bunu yapamayız. İzmir'de Bornova, Alsancak, Karşıyaka ve Çeşme'ye gitmeyi düşünüyoruz. Ardından da sırada Eskişehir var...
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz