Günaydın Et’in mutfak mucizesi: Cüneyt Asan ve ustaları

Şaşkınbakkal sahilde bundan iki yıl önce bir mucize yeni yerinde hayat buldu: Günaydın Et! Ödüllendirilmiş başarısı ve sonsuz enerjisi ile işini eğlenerek yapan bir ‘Usta’ Cüneyt Asan ve onu takip eden başarılı bir ekibin nasıl harikalar yarattığına gözlerimle şahit oldum. Hazırsanız bu harika deneyimime sizleri de ortak ediyorum..

24 Ekim 2014 09:54
Günaydın Et’in mutfak mucizesi: Cüneyt Asan ve ustaları
Kapıdan içeri adım atar atmaz kalite çanlarını duymaya başlıyorsunuz, çalışanlar son derece saygılı, mekan tertemiz, burada kaliteli vakit geçireceğinizi içeri attığınız ilk adımda hissediyorsunuz. Cüneyt Asan restoranda olmasa bile enerjisi dört bir yanınızı kaplıyor; o bir et duayeni. Tüm çalışanlarda bir parça Cüneyt Asan bulabilirsiniz, sanki yıllardır ekibine ‘Cüneyt Asan enerjisi’ enjekte etmiş gibi; tüm çalışanlar yaptıkları işi gözlerindeki tutkuyla yapıyorlar. Tam 20 senedir ekibin parçası olan Ali Usta (Ali Mayda) “Cüneyt Bey ile aile gibiyiz, ilişkimiz artık abi-kardeş ötesinde. Cüneyt Bey ile herkes yeniliğe ve gelişime açık.” diyor.


Günaydın Et’in mutfağına girmek herkese nasip olmaz, hayatımın unutulmaz tecrübelerinden biriydi.
Ustaların hepsi, her türlü yemeği yapabiliyor ama tabii ki her ustanın bir uzmanlık alanı var. Öncelikle tatlı, ara sıcak ve soğuk meze ustası Ali Usta ve yardımcısı Mehmet Usta’nın Künefe ve Ayva Tatlısı hazırlamasına tanık oldum. Biz yapmaya çalışsak belki saatlerimizi alabilecek detayları öyle bir ustalıkla yapıyorlar ki, gözümü kırpmadan izledim. Henüz pişmemiş bir Künefe ağzımı sulandırmaya yetiyor. Bir sonraki aşamayı merakla bekliyorum, acaba sırada hangi yemek var diye düşünürken Ali Usta elinde patlıcanlarla geliyor; Antep Kuru Dolma! Heyecanım iki katına çıkıyor çünkü en sevdiğim yemekler arasındadır ve her yerde kolay kolay beğenerek yemem.


Sonrasında asıl merak ettiğim kısma doğru ilerliyoruz; etler. Dürüm Beyti, Kuzu Şiş, Çöp Şiş, Hünkar Beğendi, Adana, Tavuk Şiş, İhsan Usta’nın elinden Âlâ Nazik, Ayhan Usta’nın Çiğköftesi ve daha neler neler.. Mutfakta yemek değil, sanat yapılıyor. Cüneyt Asan ‘Usta’lığının yanında bence bir sanatçı ve şüphesiz çok iyi bir hoca. Tüm ekip ondan öğrendikleri ve gördüklerini zaman içinde geliştirmiş ve ilerletmiş. Bunu anlamak benim için çok kolay oldu, çünkü tüm ustaların gözünde Cüneyt Bey’in tutkusundan parçalar görüyorum. Onlara Cüneyt Ustalarını sorduğumda hepsinin gözleri parlıyor.

Günaydın Et farkının bir sırrı olmalı, bu başarının ardındaki gizli formülü çözmeye çalışıyorum. Tam bu noktada Ali Usta devreye giriyor ve “Sırrımız ustalarımız. Önümüzde Ustamız (Cüneyt Asan) gibi bir örnek var. Bu iş bir ekip işi, bir ayağı topal oldumu olmaz.” diyor.


Yukarı fırına çıkıyoruz, özenle dekore edilmiş bir fırınla karşı karşıya kalıyorum. Tüm ustalar neşe içinde, biri hiç beklenmedik bir anda tam anlamıyla ‘espriyi patlatıyor’ ve diğerleri gülerek işlerini yapmaya devam ediyorlar. Fırın başındaki Abuzer Usta “8 yıldır buradayım, işimi seviyorum, başarı bizi takip ediyor.” diyor.


Ve yemekler masaya gelmeye başlıyor; iştah açıcı sunumlar, tertemiz bir masa ve güler yüzlü ekip. İşin tam anlamıyla ‘mutfağına’ şahitlik ettiğim için iki kat heyecanla tatmaya başlıyorum. Her şey mükemmel, her lokmanın tadı ayrı ayrı damağımda kalıyor. İçlerinden en merakla beklediğim Antep Kuru Dolma çok lezzetliydi, ellerine sağlık Cesim Usta. Karışık Kebap tabağında mucizeler yaratmışlar. Lahmacun dillere destan. Künefe tam hayallerimdeki gibi. Kuzu Şişten Beğendili Köfte unutulmaz bir lezzet.

Güner Bey, İbrahim Bey ve Ali Usta başta olmak üzere tüm çalışanlara ve ustalara teşekkür ederim.

Ayrıca Günaydın Et’e bitmez tükenmez enerjisi ve tutkusuyla can veren, eti bir sanata dönüştüren, et profesörü Cüneyt Asan’ı ayakta alkışlıyorum..

Sedef TÜRKER
Fotoğraflar: Ayhan ERDEM
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Cüneyt Asan , Günaydın Et

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz