Günaydın Et' ten bir yenilik daha!

Et bizim işimiz diyen Günaydın Et'in ortaklarından Cüneyt Asan, kasap 'steakhouse' konseptinden sonra başka bir yenilik olarak kebabı da gerçek kimliğine ulaştıracağını söyledi.

06 Mart 2013 10:07
Günaydın Et' ten bir yenilik daha!
İstanbul’un en popüler et lokantalarının başında gelen Günaydın Et Bostancı'da küçük bir kasap dükkanı olarak çalışmaya başlamış ve bugünlere “Et Bizim İşimiz” diyerek, kalite ve lezzet konusunda asla ödün vermeden 35 şubesi hizmetlerine devam ediyor. Biz de bu işletmelerin ortaklarından olan Cüneyt Asan'ı ziyarete gittik ve çok keyifli bir sohbet yaptık..

Burası Günaydın Et'in kasap olarak ilk açıldığı yer buranın bir hikayesini dinleyebilir miyiz?

İhtiyaçtan.. Hayata tutunmak, ihtiyaçlarımızı karşılamak ve eve bedava et götürmenin tek yoluydu bu bizim için. Bu mantıkla geldik kasaplar çarşısında bir iş arayalım dedik. Adamın biri ne yapıyorsun oğlum dedi ben de iş arıyorum dedim tuttu kolumdan dükkanın içine attı. Meğer dükkanın sahibiymiş. Benim hayatımın kırılma noktasıydı o an.. Önlüğü giydirdi bana, önlük yerlerde sürünüyordu 10 yaşındaydım henüz ve bundan sonra burada çalışıyorsun dedi. 10 yaşında olabilirsiniz ama şartlar insanı büyütür. Büyük düşünürsünüz. Askere gidene kadar orada çalıştım. Askerden gelince, bugünkü ortaklarım İsmet ve Nimet Bey ile ortak oldum burayı açtık ve 30 yıldır da ortağız. Bu yıl 45 şubeye çıkıyoruz.


Günaydın'dan sonra steakhouse' lar çok popüler oldu, herkesin açmasına ne diyorsunuz?

Çok güzel oldu, rekabet insana enerji verir, gelişmesini ve daha iyi iş üretmesini sağlar. Onun için çok iyi oldu! Biz bu işin öncüsüyüz. Et ile ilgili Türkiye'de bütün ilkleri ben yaptım. Net söylüyorum. Bundan sonra da ben yapacağım çünkü ben bu konuda dahiyim, bu iş için gönderilmiş birisiyim. Aksini söyleyen herkesle de konuşuruz, sıkıntı yok :) Şunu da söyleyeyim bugün Türkiye'de bu işi yapan herkesi ben yetiştirdim, herkesi ama istisnasız! Bostancı'daki kasap dükkanımız bu iş kolunun üniversitesi.

Peki bununla ilgili olarak bir okul açmayı düşünüyor musunuz?

Önümüzdeki yıllarda 'Et Akademisi' kurmayı düşünüyorum. Şuanda görüşmeler devam ediyor, bunun üzerinde çalışıyorum.

Siz başka bir yerde et yiyebiliyor musunuz?

İyi bir soru. Son 6 yıldır insanlar et yemeyi öğrendi bence. Bugün et sektörü bu noktadaysa bu sayemizde oldu. Kendi çiftliği olup kendisi için et üreten tek markayız. Bizde hayvan diye bir şey yok. Canlı diye bir şey var. Mutlu canlı, mutlu yaşayacağı bir ortam dolayısıyla mutlu et. Dünya da 76 ülkede yapılan bir araştırmaya göre, matematik ve fizik dersleri yapan çocuklardan et tüketenlerin tahıl tüketenler ile arasında acayip bir puan farkı var. Bana gelirsek, ben günde 1 kilo et tüketiyorum, 54 yaşında bir insan olarak günde 3 saat uyuyorum ve asla yorgun olmuyorum. Bunun sebebi çok kaliteli et tüketiyor olmamdır. Malesef ekonomik nedenlerden dolayı ülkemiz fazla et tüketemiyor. Biz bunun da mücadelesini veriyoruz, elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.


Kasap steakhouse konseptinden sonra üzerinde çalıştığınız başka bir yenilik var mı?

Bütün steakhouse'ların olması gereken konsept buydu. Bütün dünyaya İtalyan Dario Cecchini ile katıldığımız toplantılarda bunu anlatıyoruz. Kasabı gerçek kimliği olan' kasap steakhouse' a nasıl ulaştırdıysam şimdi de kebap konseptini gerçek kimliğine ulaştıracam. Nasıl? 100 yıl geriye giderek. 100 yıl önce kebap nasıl yapılıyordu? Elle, tamamen gerçek tamamen doğal... Geriye giderek bir yenilik yapacağım. En kısa zamanda bu konsepti hayata geçireceğim.

Mönü de fiyatlar belirli mi?

Gayet tabi.. Fiyatlarımız açık seçik bellidir. Bu da insanların en doğal hakkıdır...

Son olarak Rumeli Hisarı ve Etiler Günaydın şubelerinde size ortak olan Can Yurtsevdi ile yollarınızı ayırdınız. Bu durumu bir de sizden dinleyebilir miyiz?


Basında çıkan olumsuz haberlerden dolayı bitirdik. Bizim franchising çalışmamız hiç yok biliyorsunuz. Oralardaki noktaları çok beğendiğimiz için ve dükkan açmak istediğimiz için bir arayışımız vardı. Can çıktı karşımıza, dükkanlar da onlara aitti. Böyle bir ortaklığı kabul etmiştik, herşey de çok iyi gidiyordu, ciro sıkıntımız yoktu. Ama basındaki olumsuz haberler yüzünden olmadı. Çünkü bizim iş ruhumuza uygun olmuyordu bu haberler. Markamız zarar görüyordu. Olay budur..

Gamze Aksu
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Günaydın Et , Cüneyt Asan

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz