Gezi İstanbul 30 yıllık birikimini yeni brasserie konseptiyle harmanlıyor

İlk olarak 1987 yılında İstanbullulara hizmet vermeye başlayan Patisserie Gezi uzun yıllar boyunca Avusturya pastaları, Belçika’dan ithal edilen en iyi kuvertürlerle üretilmiş %100 el imalatı çikolataları, Fransız ve Türk geleneksel hamur işlerinin en lezzetli örneklerini üretmesiyle ünlendi. 2001 yılında İç mimar Tülin Kıran ve Y. Mimar M. Hakan Kıran’ın devraldığı Gezi İstanbul, 2014 yazında misafirlerine daha iyi servis ve daha yüksek standartlarda hizmet sunabilmek için yeniden yapılanma sürecine girdi.

21 Mayıs 2015 09:59
Gezi İstanbul 30 yıllık birikimini yeni brasserie konseptiyle harmanlıyor
Sekiz aylık detaylı bir çalışma sonucunda Mimar M. Hakan Kıran’ın özel tasarımıyla yenilenen Gezi İstanbul, tüm ürünlerinde %100 doğal, %100 katkısız, %100 taze, %100 el yapımı felsefesini benimseyerek ve Garlic Restaurant & Bar’ı da bünyesine katarak yeniden hizmet vermeye başladı. Yılların deneyiminin brasserie konseptiyle harmanlandığı Taksim Gezi İstanbul Brasserie’de yiyecekler sipariş alındıktan sonra doğal, katkısız, taze, kaliteli, el yapımı malzemeler kullanılarak hazırlanıyor. Ekmekler özel harman un ve ekşi maya kullanılarak odun fırınında pişirilirken, sebze ve meyvelerin çoğu Trakya’daki kendi bahçesinde doğal şartlarda yetiştiriliyor. Yüksek standartlarıyla yeme-içme sektörüne sıradışı bir bakış açısı getiren Gezi İstanbul, tüm marka ve ürünleriyle müşterilerine kalite garantisi veriyor.Benimsediği kalite anlayışı ve felsefesini, bünyesinde yaratacağı diğer yeni markalarda da sürdürme prensibini ilke edinen Gezi İstanbul, yeme-içme sektöründe, yılların deneyimi ve yenilikçi vizyonuyla öne çıkmayı hedefliyor.


Gezi İstanbul altında Brasserie, Chocolaterie, Coffee Shop, Patisserie, Garlic Restaurant& Bar ve Catering birimleri bulunuyor. Gezi İstanbul efsaneleşelen poğaça, croissant, pasta ve çikolatalarının yanı sıra kendi özel kahve harmanı ve farklı beklentileri karşılamak üzere tasarlanan kafe, restaurant ve barı da gönülleri fethetmeye hazırlanıyor.


Gezi İstanbul Hakkında:

Patisserie Gezi olarak 1987 yılında hizmet vermeye başlayan Gezi İstanbul, yeni adını 2002 yılında İçmimar Tülin Kıran ve Y. Mimar M. Hakan Kıran bünyesine geçince aldı. 2014 yılında yenilenme sürecine giren marka, yılların deneyimini doğal, katkısız, taze ve kaliteli gıda sunan brasserie konseptiyle birleştirerek hizmetlerini bir adım ileriye taşıdı. Gezi İstanbul altında Brasserie, Chocolaterie, Coffee Shop, Patisserie, Garlic Restaurant&Bar ve Catering birimleri bulunuyor.

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Gezi İstanbul

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz