Gecce'nin son durağı Şayan!

Gecce hayatının son durağıdır işkembeciler... Bütün mekanlar gezilir, alkol kana karıştıkça karışır, eve gidebilmek için soluk çorbacıda alınır.

29 Ocak 2013 17:23
Gecce'nin son durağı Şayan!
Tadı mı çok kötüdür, yapıldığı malzemeden mi pek haz almayız, yoksa sadece sarımsaktan mıdır bilinmez ama ayık kafayla içen pek yoktur! Peki ya çorbacıda neler yenir? Ne hangi işe yarar? Hep gecce eğlenilecek mekanları araştıracak değiliz ya! Bu seferde gecce kuşları için son durağı araştırmak üzere Gayrettepe Şayan'ın yolunu tuttum, hemen anlatıyorum!

1990 yılında Gayrettepe’de açılan Şayan Kebap, İstanbul gecce hayatının en popüler mekanlarından biri.. Geçen haftalarda Yıldız Tilbe'nin 'fazla dağıttığı için kovulduğu' söylenen yer. Bu arada hemen belirteyim, öyle bir şey olmamış, sadece Yıldız hanım her zamanki gibi çok keyifliymiş, çorbasını içmiş, evine gitmiş. (Mekanın işletme müdürü Candan beyin yalancısıyım!) Neyse efendim, konumuza dönelim, Şayan'da işkembe çorbası, mantı, yoğurtlu kebap, kuzu külbastı, sakatat çeşitleri, kömürde kokoreç, kısaca ne ararsanız var! Buraya kadar tamam. Ama hangisi ne işe yarıyor, işkembenin kaç çeşidi var, onları da bilmek gerek!


İşkembe ve kelle paçayı herkes bilir. Tuzlama ve damar hakkında çeşitli rivayetler vardır, şırdan hakkında kafalarda hep bir soru işareti kalmıştır, kese konusuna hala çok uzağız. Meğer hepsi işkembenin çeşitli bölgelerine verilen ayrı ayrı isimlermiş. Candan bey yorulmadan usanmadan bana anlattı, ben de size aynen aktarıyorum. Efendim tuzlama işkembenin iri doğranmış hali, damar her işkembede 1 tane çıkıyor ve çorbaya bu damar doğranıyor, kese işkembenin değerli bir diğer bölümü, şırdan için ise 'işkembenin bonfilesi' tanımını yapabiliriz.

Gerçek işkembe çorbasında asla terbiye yapılmıyor. İşkembe büyük kazanlarda uzun sattler kaynıyor ve sonuçta boza kıvamlı çorba oluşuyor. Sonra işkembe bölümlerine ayrılıp doğranıyor.

İşkembe ailesinin alkol sonrası ayıltıcı bir özelliği var, kelle paça ise enerji veriyor. Şayan'da mercimek ve domates çorbası da var, ancak alkol sonrası içtiğinizde diğerleri gibi etkili olmuyor, sadece karnınızı doyurmuş oluyorsunuz!

Sözün özü, hareketli bir gecce sonrası kendinize gelmek için işkembe çorbası şart. Kelle paçayı ise verdiği enerji ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği sayesinde uzmanlar aslında haftada bir içmeyi öneriyor. Elbette işin ehli ustaların yaptığı bir mekanda;)

Seycan AKSU
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz