Gecce Gurme Kurulu, 2020 Gecce Mekan Ödülleri için aday adaylarını belirledi!

Yeme- içme ve eğlence sektörüne yön veren çok değerli isimlerden oluşan Gecce Gurme Kurulu dün akşam Swissotel The Bosphorus’un içerisinde yer alan, muhteşem bir İstanbul manzarasına sahip olan Sabrosa'da bir araya geldi.

13 Mart 2020 10:33
Gecce Gurme Kurulu, 2020 Gecce Mekan Ödülleri için aday adaylarını belirledi!
Türkiye’nin en iyi gazetecileri, köşe yazarları, gurmeleri, yeme, içme ve eğlence sektörüne yıllarını vermiş en iyi isimlerin yer aldığ Gecce Gurme Kurulu Sabrosa'da bir araya geldi. 16 Mart 2020'de yapılması planlanan fakat ülkemizdeki Korona Virüsü ve ard arda aldığımız şehit haberleri sonrası ileri bir tarihe ertelenen 2020 Gecce Mekan Ödülleri için aday adayları belirlendi. Bu önemli toplantıda Gecce Gurme Kurulu üyeleri 2020 Gecce Mekan Ödülleri için aday adaylarını büyük bir titizlikle belirledi. Her zaman sektörün öncüsü olmayı başaran 2020 Gecce Mekan Ödülleri için fikir alışverişleri yapıldı.


Kenan Erçetingöz başkanlığında düzenlenen Gecce Gurme Kurulu toplantısı; Güneri Cıvaoğlu, Dilara Koçak, Yelda İpekli, Sermet Severöz, Jale Balcı, Elif Edes Tapan, Ebru Erke ve Swissotel The Bosphorus Genel Müdürü Uğur Talayhan’ın katılımıyla gerçekleşti.


Bu önemli toplantıda Gecce Gurme Kurulu üyeleri başta İstanbul olmak üzere mekanları, yeme, içme ve eğlence sektörünü, trendleri, dünyadaki gelişmeleri, Gecce Mekan Ödüllerin'de bu yıl gerçekleşecek olan sürprizleri ve farklı önerileri masaya yatırdılar. Bu yıl ödül alacak mekanlarda aday adaylarının üzerine tartıştılar. Değerli gurme kurulu üyeleri kendi aralarında ikili ve üçlü fikir beyanlarında bulundular. Sonrasında ortak paydada buluşup büyük bir dikkatle sektörün nabzını tutacak kararlar aldılar.

Bu özel geccede seçkin isimler, muhteşem bir İstanbul manzarası eşliğinde lezzet dolu bir sofrada kahkahalarla keyifli anlara imza attılar. Kimi zamansa birbirlerine fikir beyanında bulunarak, tartışarak ve eleştirerek yeme-içme ve eğlence sektörüne dair tüm gelişmeleri masaya yatırdılar.


Swissotel The Bosphorus’un ünlü ve başarılı şefi Ali Ronay masadaki isimlerle birebir sohbet etti. Bu akşama özel hazırladığı birbirinden lezzetli sunumlarla Gecce Gurme Kuruluna adeta bir lezzet şöleni yaşatan Ronay, herkesten yine tam not aldı.

Ali Ronay'ın Gecce'ye özel hazırladığı muhteşem menüsü İstanbul'dan Lima'ya adlı meze seçenekleri ile başladı. Ardından masayı Emre'nin sushi seçenekleri süsledi. Chupe de langostinos da büyük beğeni topladı. Daha sonra masaya misafir olan geleneksel lezzetlerden haşlanmış içli köfte ve mücver oldukça beğenildi. Ana yemek olarak Peru Izgarası ile devam eden menünün finalinde ise semifredo de Mango yer aldı.


Geccenin ilerleyen saatlerinde çok değerli bir isim olan duayen Gazeteci Güneri Civaoğlu için bir sürpriz organize edildi. Güneri Civaoğlu'nun Şeffaf Oda adlı programında 500. programının şerefine sürpriz bir pasta kesildi. Bu sürpriz karşısında duygulanan Güneri Civaoğlu başta Kenan Erçetingöz olmak üzere Gecce Gurme Kurulu üyelerine teşekkürlerini sundu.


Keyifli sohbetler eden sektörün öncüsü isimler gecceye Sabrosa'nın muhteşem İstanbul manzarasına karşı devam ettiler. Tüm Gecce Gurme Kurulu üyeleri mekandan yüzleri gülerek ayrıldı.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: gecce , gurme , kurulu

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz