Gecce Gurme Kurulu "2020 Gecce Guide" için bir araya geldi!

Yeme- içme ve eğlence sektörüne yön veren çok değerli isimlerden oluşan Gecce Gurme Kurulu dün akşam Swissotel The Bosphorus’un içerisinde yer alan, muhteşem bir İstanbul manzarasına sahip Gabbro’da bir araya geldi.

07 Kasım 2019 13:16
Gecce Gurme Kurulu "2020 Gecce Guide" için bir araya geldi!
Türkiye’nin en iyi gazetecileri, köşe yazarları, gurmeleri, yeme, içme ve eğlence sektörüne yıllarını vermiş en iyi isimlerin yer aldığı geccede yeni konsepti, benzersiz ayrıcalıkları ve çok özel içerikleriyle 2020 Gecce Guide Limited Edition ve 2020 Gecce Mekan Ödülleri için fikir alışverişleri yapıldı.


Kenan Erçetingöz başkanlığında düzenlenen Gecce Gurme Kurulu toplantısı; Güneri Cıvaoğlu, Dilara Koçak, Yelda İpekli, Gül Erçetingöz, Sermet Severöz ve Swissotel The Bosphorus Genel Müdürü Uğur Talayhan’ın katılımıyla gerçekleşti. Gurme kuruluna iki değerli isim Jale Balcı ve Elif Edes Tapan katıldı. Bir çok kıymetli ismin yer aldığı geccede ilk toplantılarına katılan yeni Gurme Kurulu Üyeleri Jale Balcı ve Elif Edes Tapan, kurula dahil oldukları için onore olduklarını dile getirdiler.


Bu önemli toplantıda Gecce Gurme Kurulu üyeleri başta İstanbul olmak üzere mekanları, yeme, içme ve eğlence sektörünü, trendleri, dünyadaki gelişmeleri, Gecce Mekan Ödüllerin'de bu yıl gerçekleşecek olan sürprizleri ve farklı önerileri masaya yatırdılar. Değerli gurme kurulu üyeleri kendi aralarında ikili ve üçlü fikir beyanlarında bulundular. Sonrasında ortak paydada buluşup büyük bir dikkatle sektörün nabzını tutacak kararlar aldılar.


Bu muhteşem geccede 2020 yılına özel hazırlanan; yeme- içme ve eğlence dünyasına birbirinden özel trendler kazandıracak olan "2020 Gecce Guide" masaya yatırıldı. Duayen gazeteci Kenan Erçetingöz adından söz ettirecek ve oldukça ses getirecek 2020 Gecce Guide hakkında düşüncelerini Gecce Gurme Kurulu Üyeleriyle paylaştı. Her zaman değişen ve gelişen dünyada yeni trendleri yakalamayı ilke haline getiren ve sektöre ilkleri kazandırarak kendisi trend haline gelen Gecce, bu yıl da büyük sürprizlerle herkesi şaşırtmaya hazırlanıyor.


Bu özel geccede seçkin isimler, muhteşem bir İstanbul manzarası eşliğinde lezzet dolu bir sofrada kahkahalarla keyifli anlara imza attılar. Kimi zamansa birbirlerine fikir beyanında bulunarak, tartışarak ve eleştirerek yeme-içme ve eğlence sektörüne dair tüm gelişmeleri masaya yatırdılar.

Swissotel The Bosphorus’un ünlü ve başarılı şefi Ali Ronay masadaki isimlerle birebir sohbet etti. Bu akşama özel hazırladığı birbirinden lezzetli sunumlarla Gecce Gurme Kuruluna adeta bir lezzet şöleni yaşatan Ronay, herkesten yine tam not aldı.


Ali Ronay'ın Gecce'ye özel hazırladığı muhteşem menüsü Gabbro Grand Seafoot Platter ve Sushi Platter ile başladı. Harika bir sunuma sahip olan masa, sıcak aparatifler olan Shrimp Dynamite, Bone Marrow, Pekin Duck Buns ile devam etti. Harika bir sunuma sahip olan Spagetti Vongole, Gecce Gurme Kurulu üyeleri tarafından oldukça beğenildi. Ana yemekte ise Fillet of Beef ve Rib Eye Ünlü şef Ali Ronay'ın sunumları arasındaydı. Bu lezzet şöleninin ardından, çok değerli isimlerin yer aldığı, Kenan Erçetingöz Başkanlığında toplanan Gecce Gurme Kurulu üyeleri geçtiğimiz yaz sezonunu ve önümüzdeki kış sezonunu değerlendirdiler.


Gecce, duayen gazeteci Kenan Erçetingöz'ün "Hepiniz hoş geldiniz. Yaz sezonu geçti, görüşemedik birbirimizi özledik. Bu yıl 'Gecce Guide 2020' hazırlıyoruz. Bir yıl raflarda kalacak olan, özel bir baskıyla bir katalog hazırlıyoruz. Kalıcı olsun istedik, içeriğini daha da detaylandırıyoruz. Farklılaştırdığımız konular var. Onların da fikirlerini sizlerden almak istiyoruz. Deri kaplı bir baskı olacak ve gerçekten arşivlerde kalabilecek bir baskı olacak. Bu geccede sizlerden yeni mekan önerileri, '2020 Gecce Guide' ve 'Gecce Mekan Ödülleri' için yeni fikirler bekliyoruz. 20 yıldır Gecce Mekan Ödülleri'ni yapıyoruz. Çıtayı çok yükselttik." sözleriyle başladı.


Güneri Çıvaoğlu ise "Ben sizlere bir hikaye anlatmak istiyorum. Bir kum tanesi istridyenin içine kaçar. İstridyenin iki kanadı vardır. Kumları şefkat ve güzel duygularla sarar. Sonunda bir inci ortaya çıkar. Biz buradaki gurme üyeleri, aslında Kenan ve Gül çiftinin bize gösterdiği güzel duygularla sardık ve onların birer incisi haline geldik." Diyerek herkesi duygulandırdı.


Gecce Gurme Kurulu Üyelerinden Yelda İpekli, bu özel toplantıya özlemle ve aynı heyecanla katıldığını söyledi. "Gurmelik sadece yemek içmek değil, hayatın ince zevklerini keşfetmektir. Biz burada farklı deneyimler yaşıyor ve bunları birbirimizle paylaşıyoruz. Bu kurul yıllardır beraber. Bu yılda üzerine ekleyerek, farkını ortaya koyan bir Ödül töreninde beraber olacağız. Yine sektöre yön veren hamleler yapılacak ve Gecce Mekan Ödülleri eminim çok ses getirecek." dedi.


Dilara Koçak, gurme kurulunda 15. yılı olduğunu, bu kurulun en eski üyelerinden biri olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Yaz sezonunda daha çok küçük yerleri ve yöresel mutfakları keşfe çıktığını, bir çok hasata katıldığını, hasatların bereket ve bolluğu temsil ettiğini, mutfağımızın zenginlliği, yeme içme sektörünün devamlılığı için hasatların önemli olduğunu ve yaz boyunca da bir çok hasata katılıp sosyal medyada paylaştığını dile getirdi.
"Kış sezonunda herkesin mevsim değişikliklerinin bilincinde olup, küresel iklim değişikliğinin, karbon ayak izinin daha fazla konuşulacağını düşünüyorum. Biraz daha dengeli beslenme, coğorafi işaretli ürünlere dikkat etme konusunda farkındalık uyanacağını düşünüyorum. Şefler de bu konuda farkındalığı yüksek hareket ediyorlar. Anaannelerin evindeki tohumlar çıkıyor, unutulmuş tarifler tekrar gündeme geliyor ve bu beni çok mutlu ediyor." diyen Dilara Koçak Gecce Mekan Ödülleriyle ilgili de heyecanını "Bu yıl benim Gecce Gurme Kurulu'nda 15. yılım. Bu gecceye özel çok güzel sürprizlerimiz var. Çok heyecanlıyım. Çok ses getirecek bir gecce hazırlıyoruz." sözleriyle dile getirdi.


Sermet Severöz, yaz sezonunda "Bodrum, Çeşme, biraz Hisarönü, biraz tekne biraz da Doğu illerini gezerek geçirdim. Keyifli bir yaz oldu. Kış sezonunda bir çok yeni yer açılıyor. Onlara fırsat vermeyi düşünüyorum. Tam olarak faaliyete geçmediler, yeni açılanlar var. Onlara gideceğim. Klasikleşmiş mekanlardan da vazgeçmeyeceğim" dedi. 2020 Gecce Mekan Ödülleriyle ilgili olarak da düşüncelerini "İple çekiyorum. Bizler için muazzam bir gecce. Az önce Kenan Erçetingöz'le de konuştuk. Farklı olarak neler yapabiliriz dedik. Gerek görsel, gerek sıradışı gerek işlevsel yani bütün olarak neler yapabiliriz diye düşündük. Yeni ödül kategorileri eklenebilir. Tüm bunları bugün burada konuşacağız. Üretkenliğimiz hep açık. Bir taraftan da özü korumaya çalışıyoruz. Gecce Mekan Ödülleri bu yıl çok ses getirecek ve çok konuşulacak." cümleleriyle dile getirdi.


Yeni gurme kurulu üyesi Jale Balcı'da "Yaz boyunca yeni yerler keşfederek zamanını değerlendirdiğini keyifli bir yazı geride bıraktığını söyledi. Kış sezonunda "Gastronomi son yıllarda çok ilerledi fakat, lezzetli yemek yediğimiz yerlerin sayısı biraz azaldı. Aşçılık artık çok favori bir meslek. Bende derslere başladım ve danışma kurulu üyesiyim. Bu sene de gastronomi ile ilgili ne yapabilirim, ne katabilirim gibi çalışmalarım olacak." dedi. Gecce Mekan Ödülleriyle ilgili "Çok heyecanlıyım. Geçen yıl çok güzel geçti, Çok kalabalıktı. Mekan sahipleri bir aradaydı. Gecce Mekan Ödülleri hem mekanları bir arada topluyor hem de gastronominin önemini vurguluyor. Bu yıl farklı olarak şeflere de ödül verilebilir ve bu sektöre farklı bir ivme katabilir. Sonuçta ödül verilen mekanların mutfağında şefler var ve bu motive edici olabilir. " Dedi.


Yeni Gurme Kurulu Üyelerinden Elif Edes Tapan "Yaz sezonunda Ege'deydim. Ege'deki restaurantları ve gastronomiyi takip etme imkanı buldum. Benim için çok iyi oldu. Şimdi kış geliyor. Şehrin insanı ne koyarsa aslında yeni trend o oluyor. Bu sene bir kaç mekana birden gitmek daha da trend olacak gibi geliyor bana.Çünkü herkes her yere gitmek istiyor." diye konuştu. Gecce Mekan Ödülleri için çok heyecanlı olduğunu, sektörde bu seçkin ödül töreninin yerinin çok ayrı olduğunu da ekledi.


Uğur Talayhan "Benim kurulda ikinci yılım. İnanın ilk günkü heyecanla buradayım. Gecce ve Gecce Gurme Kurulu üyeleri belki de keyifle takip ettiğim sayılı hesaplar. Herkesin instagramına bakarken duyduğum heyecan, aldığım zevk, hepinizin yaptığı, gezdiği gördüğü, paylaştığı şeyler benim gibi otelci ve bu işi sevenlere yol gösteriyor. O yüzden burada olmak beni çok mutlu ediyor. İyiki varsınız." dedi.


Keyifli sohbetler eden sektörün öncüsü isimler gecceye Gabbro’nun terasında muhteşem İstanbul manzarasına karşı devam ettiler. Tüm Gecce Gurme Kurulu üyeleri mekandan yüzleri gülerek ayrıldı.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: gurme , kurulu , mekan

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz