Gastronomi Turizmi Derneği Etna'da bir araya geldi

Gastronomi dünyasının duayenleri dün gecce gerçekleşen Gastronomi Turizmi Derneği tanışma kokteylinde bir araya geldi. İşte detaylar...

12 Ağustos 2016 13:11
Gastronomi Turizmi Derneği Etna'da bir araya geldi
Gastronomi Turizmi Derneği, bu alanda bir cennet olan ülkemizin dünyaya anlatılması ve hak ettiği itibarı görmesi için, dün akşam Sortie'nin içerisinde bulunan Etna Steak'te buluştu.

Foto Galeri için tıklayın.

Gastronomi Turizmi Derneği başkanı Gürkan Boztepe önderliğinde gerçekleşen buluşmada, yeni dönem projeleri konuşuldu. Sektörde birlik ve bareberliği canlandırmanın amaçlandığı buluşma keyifli anlara sahne oldu. Gastronomi sektöründeki uzmanların, köşe yazarlarının, acenta sahiplerinin, turizm işletmecilerinin, değerlendirme kuruluşlarının organizatörlerinin, bloggerların, turizm ve gastronomi ile ilgili derneklerin yer aldığı buluşmada, Türkiye'nin gastronomi turizminde tanıtılmasına yönelik ortak paydalar kararlaştırıldı.


Sektör temsilcileri bir araya geldi

GecceMekan olarak bizimde katıldığımız tanışma kokteylinde sektörün tanınan simaları da vardı.Gastronomi cenneti olan ülkemizdeki Anadolu ve Osmanlı mutfağının yerli ve yabancı turistlere anlatılmasında önemli bir misyonu üstelenen Gastronomi Turizmi Derneği’nin 11 Ağustos akşamı Etna Steak Restoranda, gerçekleştirdiği davete; dernek üyeleri, yönetim kurulu, turizm ve gastronomi sektöründen önde gelen isimleri ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı İl Müdürü Nedret Apaydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Tülin Ersöz, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Yalçın Manav, Shoppingfest Genel Müdürü Hicran Özbük , TÜBİTAK ve KALDER yöneticileri katıldı.


Etna'da gastronomik bir buluşma

Misafirperverliği ve zengin lezzetleri ile dünyaya örnek olan Türk Mutfağı’nın tanıtılması, hak ettiği ilgi ve değeri görmesi için önemli sektör temsilcilerini aynı çatı altında bir araya getiren Gastronomi Turizmi Derneği, İstanbul un simgesi olan Boğaz’da buluşmak için boğazın lezzet üssü olarak tanınan Etna Steak’i tercih etti. Buluşmaya ev sahipliği yapan Etna Steak Restoran’ın kurucusu Serdar Uşaklı, Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinin dünyaya anlatılması, sektördeki kalitenin artması ve standartların getirilmesi noktalarında önemli çalışmalar içinde bulunan Gastronomi Derneği’nin bu davetine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

"Ürünlerimiz dünyada olmalı!"

Misafirperverliği ve zengin lezzetleri ile dünyaya örnek olan Türk Mutfağı’nın tanıtılması, hak ettiği ilgi ve değeri görmesi için önemli sektör temsilcilerini aynı çatı altında bir araya getiren Gastronomi Turizmi Dermeği Başkanı Gürkan Boztepe, davette yaptığı konuşmada; “Türk mutfağının zenginliklerini ve ürünlerimizi dünyaya tanıtmak ve markalaşmak için tüm sektörün birlik içinde olması gerekmektedir. Bizim isteğimiz Türk bayrağının sadece Taksim’de dalgalanması değildir. Los Angeles’taki markette yoğurt “Türk yoğurdu” olursa başarılıyız, “Greek Yoghurt” olursa başarısızız. Dernek olarak çok büyük bir yükün altına giriyoruz, desteğe ihtiyacımız var ama başarılı olacağımıza inanıyoruz” dedi. Türk mutfağının dünya markası olması için çalışmaların tüm hızla devam edeceğini ve desteklerini esirgemeyen TURSAB başkanı Başaran Ulusoy'a da teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi.

Buluşmaya ev sahipliği yapan Etna Steak Restoran’ın kurucusu Serdar Uşaklı, “Türk mutfağını yerli ve yabancı turistlere en iyi şekilde anlatmak, sunmak ve hak ettiği itibari görmesi için Gastronomi Turizmi Derneği'nin çalışmalarına bu isin içinde olan profesyoneller olarak destek vermek ve üzerimize düşeni en iyi şekilde yapabilmek bizlerin de boynun borcudur. Bugün burada lezzet sektöründeki profesyonellerle bir araya gelmek ve birlikten kuvvet doğurmak için bu buluşmaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Engelli vatandaşların turizme katacağı katkıyı göz ardı etmeyin!”

Dikkat çeken konuşmalardan bir diğeri, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu’ydu. Kuyumcu; “Birçok engelli aslında hepimizle aynı ekonomik düzeyde olmasına rağmen restoranlara ulaşamıyorlar. Restoranlarımızın da bir engelliye nasıl davranılacağını, görme ve işitme engellilere nasıl servis yapılacağını öğrenmeleri gerekiyor. Engellileri de restoranlara, kafelere götürebildiğimiz, turizme katabildiğimiz zaman ülke ekonomisine katacakları gelirin oldukça fazla olduğu anlaşılabilir “ diyerek engellilerin sosyal yaşama dahil olmasında işletmelere düşen sorumlulukları hatırlattı.


GASTRONOMİ TURİZMİ NEDİR?

Gastronomi Turizmi kelimesi, Gürkan Boztepe tarafından ülkemizde ilk kez kullanılmıştır. Gastronomi Turizmi; yerli ve yabancı turistlerin gastronomik ürünleri tatması, yeni deneyimler elde etmesi ve bu deneyimi yaşarken konaklama, transfer gibi turizm faaliyetlerini kullanıyor olması sonucu yapılan turizm çeşididir. Dünyada kongre, sağlık, evturizminde de olduğu gibi, Gastronomi Turizmi de Kabul edilmiştir. Ülkemize özellikle “Anadolu Mutfağı” ve “Osmanlı Mutfağı”nı deneyimlemek isteyen yerli ve yabancı turistlerin tanıtım misyonunda Gastronomi Turizmi Derneği’ne önemli bir görev yüklenmektedir.

GASTRONOMİ TURİZMİ DERNEĞİ’NE KİMLER ÜYE OLABİLİR

• Gastronomi konusunda faaliyet gösteren seyahat acenteleri
• Ülke değerlerini ön plana çıkartmak isteyen özel restoranlar
• Rakiplerinden gastronomik değerlerle farklılaşmak isteyen oteller
• Rehberlik kariyerinde Gastronomi Turları konusunda uzmanlaşmış veya uzmanlaşmak isteyen rehberler
• Ülkemizin mutfak değerlerine sahip çıkmak isteyen gıda üretici firmaları
• Gastronomi Konusunda uzmanlaşmış köşe yazarları
• Gastronomi konusunda uzmanlaşmış sosyal medya uzmanları
• Gastronomi bloggerları
• Üniversitelerin gastronomi bölümleri ve kulüpleri
• Gastronomi dergileri
• Gastronomi dergi ve dijital yayın organları
• Gastronomi Turizmi konusunda hizmet verecek organik doğal ürün toptancıları
• Ekonomi ve gastronomi konusundaki bağı kuran ekonomistler
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz