Gaja Restaurant

"Şaşırtıcı olmalı... Görkemli görünmeli... Eğlenceli olmalı... İnce dokunuşlara sahip olmalı... ve tabi leziz de olmalı..." Bu prensipten yola çıkan Gaja Restaurant hem göze, hem damağa hitap eden lezzetlerle İstanbul'luları büyülüyor.

08 Ağustos 2013 11:17
Gaja Restaurant
Swissotel The Bosphorus İstanbul’un 14. Katında yer alan Gaja Restaurant eşsiz manzarası ve Fransız şef William Mahi’nin hazırladığı leziz menüsüyle İstanbul2un yeme içme kültüründe önemli bir yere sahip.

Gaja Restoran İstanbul’a tepeden bakan bir manzaraya sahip, 14. Kata çıkıp Gaja’ya girdiğiniz andan itibaren boğazın tüm güzelliği sizi sarıp sarmalamaya başlıyor. Yeşilin ve mavinin birleştiği manzara aynı zamanda şehrin diğer güzelliklerini de yansıtıyor. Bu manzara eşliğinde ünlü şef William Mahi’nin hazırladığı yemekleri tatmaksa gerçekten özel bir deneyim.


Gaja Restoran’ın yeme servisi akşam 19:00’da başlıyor fakat yemek öncesinde gidip Gaja Restoran’ın aynı manzaraya sahip barında bir şeyler içerek geceye başlayabilirsiniz. Tamamen taze meyvelerden hazırlanan Gaja Restoran’ın kokteylleri de yemekleri kadar lezzetli. İster iş çıkışı ister yemek öncesi ya da sonrasın da Gaja Restoran’ın barında keyifli saatler geçirebilirsiniz. Gaja Restoran’ın barı geç saatlerde ise müziğin sesini arttırarak bu keyifli ortamı eğlenceli bir atmosfere dönüştürüyor. Böyle güzel bir manzaraya karşı kaliteli müziklerle eğlenmek ve bir işler içmek ise kendinize ayırdığınız özel zamanlardan olabilir.


Gaja Restoran açıldığı günden bu yana Michelin yıldızına sahip restoran şefleri ile her yemeği sofistike detaylar ve gurme dokunuşlar ile bir sanat eseri olarak sunuyor. Dünyanın dört bir yanındaki Michelin yıldızlı restoranlara Fransız yemek sanatını taşımış şef William Mahi Gaja Restoran’da yarattığı mucizelerle İstanbulluları ağırlıyor.

Taze deniz ürünleri ve ızgara etlerin sunulduğu menü, en leziz tatarlı en zarif sunumlarla buluşturuyor. Meyveleri baharatlar, günlerce pişirilerek hazırlanan soslar ve çiçeklerle sunulan menüye Chef William Mahi’nin sofistike dokunuşları yeni bir heyecan getiriyor. Kısacası her bir detay ince ince düşünelerek, büyük emeklerle hazırlanıyor. Peki, bu harikalar yaratan şef kim derseniz kendisinden biraz bahsetmek şart derim.


Şef William Mahi

William Mahi yenilikçi, cesur, sıra dışı bir şef, hazırladığı menüyü ise her hangi bir klaslamaya sokmuyor, yani menü için ne dünya mutfağı ne Fransız mutfağı denilebilir. Şef Mahi menülerini genellikle teknik ve lezzet üzerine kurguluyor; her tabakta farklı bir tat, renk ve doku oyununa yer veriyor. Tekniğinin asıl amacı, malzemelerin tazeliğini ve doğallığını koruyarak, sofistike sunumlarla yeni ve ulaşılması zor bir deneyim yaşatmak…

Yemek ile ilktemasın gözle kurulduğuna inan Mahi her tabağında farklı bir deneyimle, şaşırtıcı renklerle ve beklenmeyen kombinasyonlara yer veriyor. Meyveler, baharatlar, günlerce pişilerek hazırlanan soslar ve çiçeklerle sunduğu tabaklarda ilham dünyasına yolculuk vaad ediyor. Kısacası “William Mahi” hem göze, hem damağa hitap eden lezzetlerle İstanbul’luları büyülüyor.


Nefes kesen boğaz manzarası, modern çizgisi, dünyanın bir çok ülkesinde Michelin yıldızlı restoranlarda “fine dining” alanında yenilikçi yorumlarıyla William Mahi’nin tasarladığı gurme lezzetleri ile Gaja Restoran her buluşmayı bir kutlamaya dönüştürüyor! Siz de bu eşsiz kutlamaya şahit olmak istiyorsanız yolunuz en kısa sürede Gaja Restoran’a düşmesini şiddetle tavsiye derim.

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Gaja Restoran , Swissotel

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz