Fazlı Okkıran röportajı..

Kuşaklardır süre gelen lezzet abidesi Mabeyin Restaurant'ın genç nesil temsilcisi Fazlı Okkıran röportajı..

17 Mart 2014 14:56
Fazlı Okkıran röportajı..
Mabeyin'in kurulus mazisini anlatır mısinız?

Mabeyin 2003 yılında hizmete giren MUSTAFA DEMİRCAN önderliğinde kurulan bir aile şirketimizdir. Aile büyüklerimiz Gaziantep’ten ilk İstanbul’a geldiklerinde 1976 yılında Laleli’de "GAZİANTEPLİ ÇAVUŞOĞLU" markasını kurmuşlar. İlerleyen yıllarda 1986 ile 2000 tarihleri arasında Florya'da önemli bir markada ortaklıklarından sonra, kendi markalarını yaratmak için ayrılıp ‘’MABEYİN RESTAURANT’’ I kurmuşlar.


Köşkün tarihi bir geçmisi var mı?

Köşkün orijinal adı ‘’MABEYİNCİ ZİVER BEY’’ köşküdür. Burada Beylerbeyi Sarayı’nın Mabeyincisi’nin oturduğu aynı zamanda Padişahın da av köşkü olarak kullandığı bilinmektedir

Fazlı Okkıran kaç yıldır sektörde?

Sektörde tam anlamıyla işin içine girmem 2005 senesidir. Öncesinde okul durumumdan dolayı sadece yaz aylarında ve hafta sonlarında ilgilenebiliyordum. Fakat şuanda ailemin de iş tecrübelerinden de faydalanarak aldığım bilgiler sayesinde işletme konusunda bazı yerlere gelebildim.

Mabeyin neden içkisiz bir restoran?

Müessesemizin kuruluşu olan 2003 yılından 2008 yılına kadar herşey çok güzel bir şekilde takdire şayan ve övgülerle devam ederken, 2008 yılında ki Dünya ekonomik krizi nedeni ile bir anda 300 kişi iş yapan müessesemiz 90 kişilere kadar iş düşüklüğü yaşadı. Krizin geçeceğini tekrardan düzeleceğini umut ederek çalışmalarımıza devam ettik.Kriz ile birlikte sigara yasağının yürürlüğe girmesi, müşterilerimizin gayri resmi sigara içiren mekanlara kayması ve üstüne lokasyon gereği aşırı bir trafiğin oluşmasından dolayı bize büyük bir kayıp yaşattı. İçki satışımızın aylık %5 e düşmesi bizi ekonomik olarak mali olarak zor durumda bırakıyordu. Aylık 15 bin liralık içki satışı bize ayda 30 bin lira KDV farkından zarar veriyordu. Böyle olunca lokasyon gereği zaten mutaassıp ailelerimizin çoğunlukta olmalarından dolayı içki servisimizi kaldırdık. Bu sefer de mahalle baskısı mı oldu dediler. İstanbul'da et ve kebabı ilk ve en kapsamlı biçimde yöresel mutfağıyla ve kahvaltısıyla sunan müessesemizde ön yargılara karşı mücadele etmek işletmecilik yapmaktan daha zor bir durum haline geldi.


Mabeyin'in mutfağından bahseder misiniz?

Mabeyin restaurant ağırlıklı olarak Güneydoğu mutfağı üzerine hizmet vermektedir. Güneydoğu mutfağına özgü kebaplar,yemekler (yuvalama,analı kızlı çorbası) bulunmaktadır. Kebaplarımızın dışında ızgara et çeşitlerini de menümüz de bulunmaktadır. Mevsimsel olarak da kebap ve yemeklerimiz vardır. Örnek vermek gerekirse ayva kebabı, malta eriği kebabı, kemekebabı, çağla aşı gibi. Ayrıca Mabeyin restaurant olarak Pazar sabahları saat 10 ile 13 saatleri arası ‘’YÖRESEL GAZİANTEP KAHVALTISI’’ hizmeti vermekteyiz. İstanbul da bu kadar yörsel çeşidi sunan belki de tek yeriz diyebilirim. Katmer, Beyran Çorbası, Nohut Dürüm, Kaymak Batırma, Ciğer Kebabı yöresel çeşitlerinin hepsinin dahil olduğu, standart kahvaltı çeşitleri haricinden misafirlerimizden masasında sipariş alınarak kişi başı servis yapılmasından dolayı bunu belirtmek istedim.Önümüzdeki dönemde farklı projeleriniz var mı?

Mabeyin Restaurant olarak her zaman değişikliğe ve yeniliklere açık bir firma olmuşuzdur. Bu doğrultuda yeni şubeler için araştırmamızı yapıp farklı yerler de müşterilerimize ulaşmayı sağlayacağız.

Röportaj: Özlem Sucu
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz