Fast Food'da 'Doğuş'

Doğuş Grubu, eylül sonunda Kanyon'da açacağı 'Sticks' ile fast food'cu olacak. Tavuk ve et şiş satacak olan restoranı, Etiler'de açılacak yeni konseptli kebapçı izleyecek.

24 Ağustos 2013 10:06
Fast Food'da 'Doğuş'
Yeme içme sektöründe son dönemde hızla büyüyen Doğuş Grubu, fast food restoran açacak. Kanyon’da ‘Sticks’ markasıyla hizmet verecek olan grup, et ve tavuk şiş yapıp satacak.
D.ream Operasyon Direktörü Osman Cenk Akın, eylül sonunda açılması planlanan restoranın, Kanyon’daki Gourmet Burger Kitchen’ın yerinde faaliyet göstereceğini söyledi. Restoranın konseptini “Fast Food Asya şişi” olarak tanımlayan Akın, “Bir makine var. Tavuk ve eti şişlere dizip o makineye koyduğunuzda, öbür taraftan pişmiş olarak çıkıyor. Yanına pilav koyup hızla servis edeceğiz” diye konuştu. Etiler’de yeni bir kebap restoran üzerinde de çalıştıklarını anlatan Akın, ismi henüz belli olmayan restoranın aralık başı gibi açılacağını ifade etti. B restoranla Anadolu kentlerine de gitmek istediklerini dile getiren Akın, “Kebap restorana da bir farklılık getireceğiz; ‘deneyimleme’ üzerine bir mekan olacak. Müşterilerimiz mutfağı ve orada çalışan arkadaşlarımızı görecek “ dedi.

Türkiye’deki yeme içme sektörünün 28 milyar liralık hacme sahip olduğunu belirten Akın, sektörün her yıl yüzde 12-16 büyüdüğünü söyledi. Doğuş Grubu’nun D.ream bünyesinde 82 restoranı ve 40 markası bulunduğunu anlatan Akın, şöyle devam etti: “Grubun ‘tarladan tüketiciye’ hedefi var. Bu kapsamda tarımsal üretim planlarımız bulunuyor. Şu anda şirket içinde görüşmeler devam ediyor. Öncelikle sebze, meyve üretimi hedefliyoruz. Gelecekte tarım üretimi, restoranlarımızın da tedarikçisi olacak.”

Doors Akademi’yle profesyonel yetiştiriyor

Doğuş Grubu, Doors Akademi’yle yeme içme sektörü için profesyoneller yetiştiriyor. Yeni dönemin 23 Eylül’de başlayacağını dile getiren Doors Akademi Akademik Direktörü Bike Kocaoğlu, aşçılık, pastacılık, servis uzmanlığı, işletmecilik gibi programlar için 6 ila 24 hafta süren eğitimler verdiklerini söyledi.

Profesyonel eğitimlerin ücretlerinin eğitim içeriğine ve süresine göre 800 lira ile 113 bin 900 lira arasında değiştiğini dile getiren Kocaoğlu, eğitimlerde ilk içe girenlere kendi restoranlarında iş imkanı sunduklarını kaydetti. Kocaoğlu, amatör aşçılık ve pastacılık eğitimleri verdiklerini de sözlerine ekledi.


Kaynak: Ebru Erdoğan / Habertürk
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: doğuş

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz