Etna'nın kurucusu Serdar Uşaklı et seçimlerini anlattı..

Etna Steak'in kurucusu Serdar Uşaklı, "Gaziantepli bir aileden geldiğim için et denilince akan sular durur bizde, et seçiminde titizliğimizden, kaliteden ve sağlıktan asla ödün vermeyiz." diyerek, et seçimleri hakkında bilgiler verdi.

28 Temmuz 2016 10:20
Etna'nın kurucusu Serdar Uşaklı et seçimlerini anlattı..
"Et seçiminde bölge çok önemli"

Balıkesir ve Afyon yöresindeki özel besi çiftliklerinde yetiştirilen 18 – 24 aylık erkek büyükbaş havyan (dana) kullanılıyor. Hemen kesildikten sonra değil dinlenmiş dana etini kullandıklarını söyleyen Uşaklı, "Bu bölgeler daha korunmuş bir tabiata sahip olunduğu için burada yetiştirilen hayvanların eti çok daha lezzetli oluyor, ayrıca ete lezzet katan önemli noktalarımız marinasyon ve pişirme yöntemlerimiz." açıklamasında bulundu.
Etna Steak menüsünde öne çıkan yemeklerin lezzet detayları hakkında bilgiyi ise Etna Steak mutfak şefi Kemal Kabadayı aktardır.

Etna Lokum (220 gr)

Etna Lokum’da dananın kol kısmından elde edilen bonfilenin lokum denilen orta kısmı kullanılıyor. 22 boyunca dinlendirilen lokum et; taze kekik, baharatlar, rozmari, taze karabiber, sarımsak ve sızma zeytinyağında 3 – 4 gün boyunca marina edildikten sonra, pişme kısmına geçilmeden etin suyun kaybetmemesi her iki tarafı harlı ateşte mühürleniyor. Ardından 10 – 12 arası orta ateşte ızgarada pişirilip mevsim sebzeleri eşliğinde servise sunuluyor.

Tebon Steak (350 – 400 gr)

Dananın T bölgesini oluşturan sırt kısmındaki kemikli bölgeden sıyrılarak çıkartılan et, birkaç hafta dinlendirildikten sonra defne yaprakları, ada çayı ve kırmızı şarap ile marine edildikten sonra isteğe göre pişiriliyor.

Bonfile ile köftenin evliliğinden doğan lezzet: Bonfile Köfte


Bonfile Köfte (4 adet 200 gr)

Türkiye de ilk kez Etna Steak'in ortaya çıkardığı bir lezzet olan bonfile ile köftenin evliliği diye anlatılan Bonfile Köfte lezzet müdavimlerinden yüksek notlar olan bir lezzet. Kenarlarında jülyen dilimli özel sosta marine edilmiş lokum etin, ortasında ise zırhta çekilerek kıyma haline getirilmiş köfte harcının kullanıldığı Bonfile köfte görüntüsü ile de etkileyici.

Özel soslar ile marina edilen lokum etin çevrelediği zırhta çekilmiş köftelik etin harcında; taze karabiber, kimyon, soğan suyu, taze kekik ve dana döş kullanılıyor. Yoğrulan köfte harcı birkaç saat dilendirildikten sonra, köfte harcı ortada kalacak şekilde etrafına jülyen kesim lokum etin sarılması ile 3,4 – 4 dakika ızgarada pişirilerek servisi ediliyor.

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: etna steakhouse , serdar uşaklı

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz