Etin lezzet tarifi "Günaydın Et"

Günaydın Et Restaurant İstanbul-Bostancı’da küçük bir kasap dükkanı olarak çalışmaya başlamış ve 50 yıldır “Et bizim işimiz” diyerek kalitesinden ödün vermeden devam ediyor.

06 Şubat 2015 16:29
Etin lezzet tarifi "Günaydın Et"
Kurulduğu ilk günden itibaren sektördeki yenilikleri ve farklılıkları takip edip kendini yenilemeyi ihmal etmiyor. Günümüzde Restaurant, SteakHouse, Köfte&Döner ve Burger olmak üzere 4 farklı konseptiyle geniş kitlelere hitap etmektedir.

Günaydın Et, çiğ et üretimi ve satışı gerçekleştirmekte ayrıca restoran sektöründe hizmet vermektedir. Kalite ve lezzet konusunda asla rakip tanımayan Günaydın, lezzetin keyfini doruğa taşımaktadır.


Et ile birlikte kullanılan malzemelerin her biri özenle seçilmiş olan üreticiler tarafından Güneydoğu Anadolu'dan getirilmekte ve ona rağmen tazeliğini korur.


Müşterilerine misafir gözüyle bakan ve kendi evlerindeymiş gibi rahat ve güvende hissetmeleri için çalışan Günaydın ailesi, mekanlarında bu muhteşem lezzetlerin yoğun et kokusu ile gölgelenmemesini ilke edinmiş ve modern kebapçıık anlayışını Türkiye'de yerleştirmiştir.

GÜNAYDIN ET ile ilgili detaylı bilgi ve iletişim için tıklayınız...
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Günaydın Et , Cüneyt Asan

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz