Et ustaları Günaydın Steakhouse'da buluştu..

Dün gecce Etiler ‘’Günaydın Steakhouse’’ verdiği davetle tozu dumana kattı! Gecceye damga vuran et şovu herkesi büyülerken, misafir akınına uğrayan mekan her zamanki kalitesini bir kez daha kanıtladı!

09 Kasım 2012 15:24
Et ustaları Günaydın Steakhouse'da buluştu..
Yüksek kalite ve güvenilirliği 35 yıllık bir aile mesleği ile birleştiren Günaydın Et, dünyanın en meşhur kasaplarından Toskanalı et ustası Dario Cecchini’yi ağırladı.

Günaydın Et’in ortaklarından Cüneyt Asan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen özel gurme gecesinde Cecchini ve Asan sergiledikleri et şovu ile izleyenleri büyüledi.

"Et bizim işimiz" diyerek deneyimli ekibi ve özenle hazırladığı menüleri ile misafirlerinin damak zevkine hitap eden Günaydın Kasap/Steak House, en başarılı et ustaları arasında gösterilen Dario Cecchini’yi özel bir davette ağırladı.

Günaydın Et’in ortaklarından Cüneyt Asan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen gurme gecesinde Cecchini kendi spesialitesi olan La Fiorentina’yı sadece Günaydın VIP misafirleri için hazırladı.

New York At Del Posto with Mario Batali, Londan At Fifteen with Jamie Oliver gibi “ fine dining “ alanında en beğenilen restoranlar ile çalışan ve NY international Culinary Center, Hong Kong Polytechnic University, Sao Paulo Centro Universitario Senac gibi akademilerde de et, etin pişirilme teknikleri ve kasaplık ile ilgili dersler veren ünlü et gurmesi Toscanalı kasap Dario Cecchini, sevimli tavırları ve hazırladığı lezzetlerle misafirlerin büyük beğenisini kazandı..

Birbirinden lezzetli etleri elleriyle misafirlerine sunan Cüneyt Asan ve Dario Cecchini ikilisi katılanlara keyifli dakikalar yaşattı.

Cüneyt Asan yaptığı konuşmada Dario Cecchini ve kendisinin kasaplığın öncüleri olduğunu, dünyada hiçbir steakhouse’un eti kendileri gibi temin etmediğini söyledi.. “Biz ahırlara kendimiz giriyoruz, eti sizler için seçiyoruz, hazırlıyoruz ve sizlere sunuyoruz” dedi. Kasaplığın bitmesine izin vermeyeceklerini, öncülüklerinin devam edeceğini ve hedeflerine ulaşacaklarını da söyleyen Asan, gelecek sene planında Güney Afrika olduğunu dile getirdi.

Birbirinden farklı lezzetlerin birarada sunulduğu geceye; Rüştü – Işıl Reçber, Mehmet Ali Erbil, Mustafa Erbil, Murat Dalkılıç, Berkay, Nalan Aksoy, Mustafa Taviloğlu, Yağız İzgül, Mehmet Tuna, Ender – Benan Saraç, Ozan Çolakoğlu, Can Tanrıyar, Ece Vahapoğlu, Yasemin Bozkurt, Birol – Burcu – Cem Güven, Vural Çelik, İlhan – Sena Gülay, Emrullah - Katerina Turanlı, Erhan – Kerim Dumanlı gibi sanat ve cemiyet hayatının önde gelen renkli simaları katıldı.

Geccenin biribirinden güzel parçaları misafirleri eğlendirirken, sıcak sıcak ikram edilen etler de gelenleri lezzete doyurdu. Üzüm ve pamuk şekerle servis edilen şampanya geccenin en tercih edilen içkisi oldu.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz