Et severlerin değişmeyen mekanı

İşinde iddialı bir isim olan Metin Akdemir yeni markasını kısaca şöyle anlatıyor: "Kalbur, 250 kişilik kapalı ve 250 kişilik açık alana sahip, bin metre kare üzerine kurulu, iki katlı, 500 kişilik kapasiteye sahip, Turizm Bakanlığı ruhsatlı bir mekandır.

03 Ekim 2018 10:54
Et severlerin değişmeyen mekanı
Hepsi o kadar lezzetli ki, neyin tadına baksanız tadı damağınızda kalabilir. Kalbur Et; Kebap, ev samimiyetinde, aile sıcaklığında bir mekan, bunu girdiğiniz anda sizi karşılayan güler yüzlü personelinden ve mekanın güzel enerjisinden anlıyorsunuz, ne zaman gitsem çok kalabalık oluyor, belki rezervasyon yaptırmanız faydalı olabilir.

Farklı sunumları, kebap ve et yemekleri konusunda duayen bir işletmeci olan Metin Akdemir hayatımıza kattığı kaliteli bir mekan!


Ardahan yöresine ait organik ve doğal ortamda yetişen kaz, özel yaprak ciğeri ve kebabı gibi muhteşem tatlarla lezzet şölenine davetlisiniz.


Van'dan otlu peynir, Kayseri'den sucuk ve pastırma, Ayvalık'tan zeytin ve zeytin yağı, Ezine'den beyaz peynir ve daha niceleri. Hepsini yerinden ve doğal alarak kullanan bu mekan da, yapay lezzet bulmanız imkansız!

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: kalbur et

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz