"En İyi Zincir Mekan": Midpoint

2013 Gecce Mekan Oscarları'nda "En İyi Zincir Mekan"ödülü alan Midpoint'in Operasyon Sorumlusu Tuğçe Karakuşoğlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Tuğçe Karakuşoğlu 20 şubeye ulaşan Midpoint markasının başarı hikayesini ve gelecek planlarını anlattı...

01 Aralık 2013 11:33
"En İyi Zincir Mekan": Midpoint
2013 Gecce Mekan Oscarları’nda “En İyi Zincir Mekan” ödülünü aldınız, bu başarınızı neye borçlu olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Standartlarımızı bozmadan, müşteri memnuniyetini devam ettirecek şekilde yeni şubeler açıyoruz. Yeni şubeler açarken diğer şubelerle aynı standartlarda olmasına özen gösteriyoruz. Hem personel kalitesi olsun hem de yemek kalitesi olsun her şeyde oldukça dikkatli davranıyoruz, bu da müşterilerin markaya olan güvenini çok artırıyor, gelen müşterilerimiz artık Midpoint’te gerçekten kaliteli yemek yiyebileceğini, hijyenik açıdan Midpoint’e güvenebileceklerini biliyorlar bu yüzden de bize gelmeye devam ediyorlar. Her açtığımız yerde açılır açılmaz çok ciddi bir potansiyelle işimize başlıyoruz. Başarımızı her zaman standartlarımızı korumaya, hizmet kalitemize özen göstermemize ve personel seçiminde dikkatli davranmamıza bağlıyoruz ve bunları yaptığımız sürece de bu başarımızın devam edeceğine inanıyoruz.

Ametist taşlı ödülümüzü nasıl buldunuz?

Evet, ödül çok güzel bir ödül, çok hoş bir düşüncenin ürünü. Geçen sene de yine “En İyi Zincir Mekanı” ödülünü almıştık, bu ödüller bizi daha da iyisini yapmamız için kamçılıyor ve bu şekilde takdir edilmek bize oldukça büyük bir motivasyon sağlıyor.

Peki, ödül motivasyonun yanında size sorumlulukta yüklüyor mu?

Kesinlikle sorumlulukta yüklüyor, çünkü artık insanların kafasında Midpoint iyi bir mekan algısı var ve bu algıyı sekteye uğratmamız lazım. O iyiyi her yeni açtığımız mekanda devam ettirmeliyiz. Açtığımız her yeni şube de hem hizmet anlamında hem de yiyecekler anlamında kaliteyi korumaya özen gösteriyoruz. Özellikle insan kaynaklarımız kaliteli personel bulma konusunda özellikle özen gösteriyor. Bizde kendimizi olabildiğince geliştirmeye çalışıyoruz, sürekli yeni yemekler deniyoruz, menüye farklı lezzetler koymaya çalışıyoruz, her zaman ürünlerimizi en iyi yerlerden tedarik ediyoruz, kalitemize her zaman dikkat ediyoruz ve hiçbir zaman standartlarımızdan ödün vermiyoruz. Bu ödüllerle de bunu her zaman daha iyi yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Her zaman “En İyi Zincir Mekan” olarak ilerlemek istiyoruz ve liderliği de bırakmak istemiyoruz.

Zincir Mekan olmanın zorlukları neler?

Butik bir restorant’ta standardı korumak çok daha kolay, çalışan sayısı çok daha az; butik bir restoran olarak bir ürünü aldığınızda onu az miktarda aldığınız için o ürünü kendiniz gibi butik bir yerden alabiliyorsunuz ama bizim gibi 20 şubesi olan bir markanın ürünlerini alacağı yer ciddi üretim yapan yerler olmak zorunda. Bunu yaparken de standartlarınıza yine dikkat etmeniz gerekiyor bu da işinizi zorlaştırıyor. Örneğin bir eti alırken hep aynı kalitede almak zorundasınız, et alımı gerçekleştikten sonra o etler merkez üretimimize gelir ve orda hepsi tek tek kontrol edilir ve beğenmediğimiz bir ürün olursa geri yollanır. Çünkü her bir şubeye giden et yanı lezzette aynı kalitede olmak zorundadır. Bunu bulmak zor, çünkü firmalardan her zaman aynı standartlarda ürün gelmiyor, biz de kendimizi geliştirmek için farklı firmalar araştırıyoruz, her zaman daha iyisini bulmaya çalışıyoruz. Bunu bulmak, araştırmak ve o standardı sağlamak işin zor olan kısmı oluyor.

Midpoint’lerin gelecek planları nelerdir? Önümüzde ki günlerde yen şubeler olacak mı?

Bu sene yüzde elli oranında büyümeği hedefliyoruz, şuan da hali hazırda olan 6 tane projemiz var. Bu projelerin sene sonuna kadar 10 bulamasını tahmin ediyoruz. Biz beş sene içerisinde 50 şubeye ulaşacakmışız gibi gözüküyor. Planlarımız bu yönde buna yurtdışı planlarımız da dahil.

Bunun dışında bizim menümüz dünya mutfağı ve dünya mutfağı menüsüne sahip olan bir restorantta olması gereken tüm yemekler var. Birde bizim şöyle bir sıkıntımız var, artık kemikleşmiş bir müşteriye sahibiz ve bu yüzden menümüzden bir şey çıkartmak çok zor olabiliyor. Bizim için az tüketilen bir yemeğin bile belli bir müşterisi var ve o yemeği menüden çıkarttığımızda müşterimiz biz o yemeği çok seviyorduk, niye menünüzden çıkartınız diye sorabiliyor. Bu yüzden menüden yemek çıkarmak bizim için zor oluyor, çıkartmadığımız zamanda menümüze yeni yemek eklemek zorlaşıyor, çünkü menümüzde yer de olmuyor.

Detaylar için tıklayınız

İrem Altınalev

[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: midpoint , gecce mekan oscarları

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz